APK, Android Uygulamaların Karakutusu

apk(Android Application Package) bir dosya uzantısıdır. Derlenen bir android uygulamanın, dağıtılabilmesini (distribution) ve android işletim sistemine sahip cihazlarda kurulabilmesini sağlar.

Aslında temel olarak bir zip dosyasıdır. Eğer .apk dosya uzantısını silip yerine .zip yazarsanız dosyanın içeriğini görebilirsiniz.

Şimdi bu dosyaları bir inceleyelim,

res klasörü, uygulamamızı kodlarken gördüğümüz res klasörüdür. İçerisinde xml dosyalarını ve uygulama içinde kullanılan image’leri bulabiliriz.

Bu apk dosyalarının içindeki herhangi bir xml dosyasını açtığımızda anlayamayacağımız formatta karakterler yada sayı dizileri çıkacaktır.Örneğin AndroidManifest.xml dosyasını açmayı deneyelim. Bu dosya içinde uygulama ile ilgili önemli bilgiler bulunur.Karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.

Android bunun için kullanıcılara bir yöntem sunuyor; aapt(Android Application Packaging Tool). Herhangi bir CLI üstünden bu komutu kullanarak xml dosyalarını okunabilir hale getirebilir ve uygulama ile ilgili özellikleri görebilirsiniz. aapt android SDK dizini içerisinde bulunur.

[android SDK] → build-tools → [Herhangi bir versiyon] → [aapt]

Windows Command Prompt;

GitBash;

aapt komutu çeşitli parametreler ile kullanılır. aapt komutunu girdiğinizde yukarıdaki ekran görüntüleri gibi help ekranı çıkacaktır.İhtiyacınıza göre komutları inceleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Benim en çok kullandığım komutlar;

aapt list : apk dosyasının içindeki tüm dosyaları gösterir.

appt dump permissions: izinleri gösterir

BTE(Bizi Takip Edin)