Mainstream Medyada 2017'nin En İyileri

Hayatımız içindeki devinimlerin en sevdiğim olanı, yeni bir seneye geçişe geldik. Bu devinimin sevdiğim yanı gelişini kutlamak değil, öncesinde yapılanları inceleyip sonrası için planlar yapmak. Bu incelemeler sene içinde tükettiklerimi gözden geçirmeyi de kapsıyor, yazıda da bu sene içinde sıklıkla tükettiğim, beğendiğim, mainstream medyaya dahil olmuş filmlerin, dizilerin, oyunların, müziklerin ve kitapların küçük bir kısmını listeleyeceğim.

Bu tarz mainstream medyaya dahil olan ürünleri genellikle çok geç tükettiğim için beklenilen isimler bir ihtimal olmayacaktır. Bu listeyi tamamen-kitaplar kısmında yapacağım gibi- “2017'de tükettiklerim” olarak yapıp geçmiş senelerden de tükettiklerimi eklesem çok daha doyurucu olurdu tabii.

2017'de Oyunlar

NieR:Automata — Monsty Here— https://www.artstation.com/artwork/oBwYk

Bu sene kapitalist şirketlerin pençesini oyun dünyasına en çok geçirdiği sene olsa da Japon oyun tasarımcılarının öne çıktığı bir sene olması açısından oldukça mutluluk vericiydi; The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Super Mario Odyssey, Splatoon 2, ARMS, Nioh, Gravity Rush 2 ve tabii ki NieR: Automata. Hatta bu listeye 3DS’e çıkmış oyunları, Gran Turismo Sport ve Tekken 7 gibilerini de eklediğimizde Japon oyunları konusunda gerçekten doyurucu bir yıl olduğunu görüyoruz. Konu hakkında konuşmakla bitmez! Benim oynamaya fırsat bulduklarımdan listeye bakalım:

1NieR: Automata: Saydığım ve daha çıkmış nice oyuna rağmen senenin benim için tartışılmaz en iyi oyunu. Oyunun sanat ve oyun tasarım seviyesi en yukarılarda, müzikleri mükemmel, sunumu, kurgusu senaryosu harika. 2017 senesi için aklımda kalan oyun NieR olacak.

2 Absolver: Benim sevdiğim kadar sevmese de çoğu kişi, çıkmış en yenilikçi, en iyi dövüş oyunlarından. Saf yeteneğe dayanıyor.

3 Heat Signature: Gunpoint ve Morphblade’i yapanlardan yine iyi tasarlanmış bir oyun. Benim için screenshake ayarı getirdikleri için de ayrıca iyi bir notum var.

4 Pyre: Beni beklediğim gibi çok memnun etti, sunumu, oynanışı ve konusuyla senenin en iyi indie oyunlarından.

5 Cuphead: Cuphead’i henüz oynamasam da listeye giriyor, oyun dünyasında böylesine yenilikçi bir sanat anlayışının başarıyla sunulması ve bunun karşılığını görmeleri beni mutlu ediyor.

6 Sexy Brutale: Bu senenin en ilgimi çeken oyunlarından. Oynanış konusunda ileride takıldıkları noktalar olsa da denediklerini sevdim. Müzikleri ve yazarlığı da iyiydi.

Yazıyı yazdığım sırada What Remains of Edith Finch ve Breath of the Wild’ı bitirmiş olup listeye eklemeyi dilerdim.

2017'de Filmler

Kirk Quilaquil — https://www.artstation.com/artwork/r1R22

Bu sene filmler konusunda da şaşırtıcı iyiydi. Wonder Woman gibi bazı büyük isimleri izlememiş olsam da oldukça güncel bir liste oldu.

1 Baby Driver: Tabii ki Baby Driver! Edgar Wright beklediğimin ÇOK daha fazlasını mükemmel bir biçimde verdi. Sene içinde video üretimime direkt olarak etkisi oldu, filmin ne kadar iyi olduğu yanında bu şekilde büyük bir ilham kaynağı olması da Baby Driver’ı yılın en iyi filmi yapıyor.

2 Atomic Blonde: John Wickler, Matrix’ten beri çıkmış en sevdiğim aksiyon filmleri. Bu sene John Wick’in 2. bölümünü izledikten sonra Atomic Blonde’u izlemek beni resmen yerden yere vurdu. Mükemmel aksiyon sahneleri, harika çekimler, harika renkler, muhteşem bir ajan filmi konusu her şeyiyle inanılmaz. Aksiyonun gerçekliğini John Wicklerden bile daha fazla beğendim.

3 John Wick Chapter 2: Yukarıda bahsettiğim bütün sebepler John Wick’in 2. bölümünü de kapsıyor. İlk filminden sonra hayal kırıklığına uğratmadan muhteşem bir şekilde devam ediyor.

4 Dunkirk: Christopher Nolan’ın İkinci Dünya Savaşı filmi IMAX’te yaşadığım en iyi deneyimlerden biriydi.

5 Ghost in the Shell: Animecilerin ağlayışına bakmayın, film GitS’in bazı kısımlarını muhteşem bir şekilde sunmuş. Favori cyber punk filmlerimden oldu.

2017'de Kitaplar

Thorkild Skov — https://www.artstation.com/artwork/ADm45

Bu sene kitaplar açısından eksik kaldığım bir seneydi. Okumalarımın %90'ı mesleki kitaplardan, araştırmalar için gözden geçirilenlerden, Warcraft, Star Wars gibi yerleşmiş fantezi serilerinin kitaplarının yeniden okunmasından ve Kindle’da devam edip, henüz bitirmediklerimden ibaret.

Way of Kings: Bu sebeplerle 2017'nin kitabı 2010 senesinde çıkmış, Stormlight Archive’ın Way of Kings’i. Brandon Sanderson harika bir dünya işliyor ve diğer kitabına başlamak için epey sabırsızım.

2017'de Müzik

Mother Engine Hangar — Eusepia Lehe aka Katrin Lehmann

Bir Stoner Rock EP’si yayınladığım 2017 senesinde bu kadar iyi Stoner Rock albümlerinin çıkması keyiflendirici.

1 Villains: Senenin en büyük U dönüşü! Başta beğenip ama çok da dinlemem dediğim, daha sonra ise dinlemeyi bırakamadığım Queens of the Stone Age albümü. Ne yaptıklarını 3. dinlemeden sonra anlayıp bırakamadım.

2 Hangar: Senenin sürprizi de bu oldu. Mother Engine 2017'ye mükemmel bir albüm kattı. Prototyp’in başlangıcı ders olarak okutulur.

3 Sleeping Through the War: All Them Witches’ın yaptığı her albümü çok seviyorum, bu albüm de farklı değil. İçinde 3–5–7 ve Am I Going Up? gibi çok özel şarkılar var.

4 Reflections of a Floating World: Elder’ın 2015 albümü Lore tüm zamanların en sevdiğim albümlerinden, böylece büyük bir beklentiyi boşa çıkarmamaları, üstüne albümü komple dinletebilmeleri beni çok mutlu ediyor.

5 The Coyote Who Spoke In Tongues: Kayıdı mükemmel yapılmış, John Garcia’nın “konuşturduğu” harika akustik albüm. İçindeki Kyuss akustikleri muhteşem.

2017'de Diziler

Marvel The Punisher

Bu sene başlamış ve kendine epey hayran bırakmış dört dizi var. Sene içinde dizi izleme alışkanlığım “haftalarca izleme, sonra iki gün içinde bir seriyi bitir”den ibaret olduğu için çok da yeni dizi izlemedim.

1 Punisher: Tartışmasız senenin en iyisi! Jon Bernthal’ın mükemmel bir Punisher olmasını geçtim dizi her yanıyla harika. İzlemeye doyamadım.

2 Castlevania:Bu senenin en büyük sürprizi, Netflix’in Castlevania mini dizisi. Tadı damağımızda bırakıp çabuk gitti ama çok iyiydi.

3 Star Trek: Discovery: Tam aranılan kalite ve yapım kalitesinde bir Star Trek dizisi. The Expanse’in yokluğundaki boşluğu güzel bir şekilde kapattı.

4 Mindhunter: Muhteşem çekimler, muhteşem diyaloglar. Baştan sona izlemesi çok keyifliydi.

Like what you read? Give Arligan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.