Ne Olduğu Bilinmeyen Kavram ‘Pişmanlık’

İnsana hata yapma lüksünü vermek büyük yanlıştı. Bu sebeple insanlar yaptıkları hataların yanlışlığına değil de bu hatanın doğurduğu sonuçlara üzülüyorlar; yapılan hataya değil. İnsanlar sevdiklerini aldattıkları için değil, bunu iyi gizleyemedikleri ve bu nedenle sevdiklerini üzdükleri için üzülüyorlar. Hatanın aldatmak olduğunu değil de, iyi gizleyememiş olmak olduğunu düşünüyorlar. Ve bundan sonra hatalarını fark edip, daha gizli yapmaya çalışıyorlar. Muazzam değil mi?

Hatasız kul olmaz, günahıyla sevabıyla gibi öğütler tamamen yanlış anlaşılarak gelmiş bu güne. Ayrıca İslam kültürüne ait günahımı gece gibi ört şeklinde dualar da bu yanlış öğrenmeye destek oluyor…

İnsanlar resmen pişman olmak erdemini bilmiyorlar. Pişmanlık, yapılan yanlışın yapılmaması gerektiğinin farkındalığıyla meydana gelir, yapılan yanlışın doğurduğu sonuçlardan değil. Birinin kafasına taş fırlatmak yanlıştır, yanlış olması için taşın o kişinin başını yarması gerekmez. İşte bu kadar basit bir gerçeği anlamaktan, anlayanı da uygulamaktan yoksun.

Şimdi gel de yaşayabiliyorsan yaşa!