Ashoka Youth Venture’dan #Farkyaratan Katie Eder ile #WithMalala Röportajı

Ashoka Youth Venture, Malala Fund’ın “Stand with Malala” kampanyası dahilinde genç farkyaratanların hikayelerini paylaşıyor. Ashoka Youth Venture’in en son yaptığı röportaj genç farkyaratan Katie Eder (KE). Katie, Kids Tales’in kurucusu.

Youth Venture (YV): Malala: “Bazı zamanlarda sessiz kalmaya veya ayağa kalkıp sesimizi duyurmaya karar vermemiz gerekiyor.” Malala’nın bu sözlerini duyduğunda ne hissediyorsun?

KE: 5. sınıfa giderken ilk kompozisyon dersimi aldım ve o dersi aldığım an bütün hayatım değişti. Yazmak bana kendimi ifade etme ve sesimi duyurma şansı verdi. Ortaokula geldiğimde yazı yazmanın birçok öğrencinin okul dışında yapmadığı bir şey olduğunu fark ettim. Yazmak hayatın birçok alanında çocuklara ilham veriyor ve onları destekliyor. Bu kadar önemli olmasına rağmen az hizmet gören toplumlarda çocukların yazı yazmak için çok fazla fırsatları olmadıklarını gördüm. Hiçbir şey yapmayıp oturabileceğimi bildiğim gibi bu probleme çözüm bulup daha fazla çocuğu yazı yazmaları için cesaretlendirebileceğimi de biliyordum. Kompozisyon dersindeki deneyimlerimle Çocuk Masalları’nı (Kids Tales) -www.kidstales.org- kurdum. Kids Tales, okul dışında yazı yazma deneyimi edinemeyen 8–12 yaş arasındaki çocuklara yaratıcı yazı yazma atölyeleri sunan kar amacı gütmeyen bir girişim. Atölyelerde, çocuklar 1 hafta boyunca kendi hikayeleri için beyin fırtınası, yazı yazmak ve düzenleme yapıyor. 1 haftanın sonunda ise, hikayeler bir araya getiriliyor ve amazon.com’da yayınlanıyor. Kids Tales atölyeleri genç eğitmenler tarafından yönetiliyor.

YV: Malala: “Hikayemi eşsiz olduğu için değil bütün kızların hikayesi olduğu için anlatıyorum.” Senin fark yaratan hikayen nedir? Hikayenin Malala’nın veya dünyadaki diğer kızların hikayesiyle bağlı olduğunu düşünüyor musun?

KE: Malala, “Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem dünyayı değiştirebilir.” demişti. Kids Tales de tam olarak bunu yapıyor; bir çocuk ve bir hikaye. Biz, çocukları kendi seslerini bulmaları ve dünyayı değiştirmeleri için destekliyoruz. Yaratıcı yazı yazma atölyelerimiz sonrasında çocuklar üzerindeki etkisini görünce, Kids Tales’i büyütmeye karar verdik. 2014 yazında Milwaukee’de 2 atölye yaparken 2015 yazında Milwaukee, Chicago ve Washington’da olmak üzere atölye sayımızı 10’a yükselttik. Ayrıca, Amerika’da AFS ile çalışma fırsatı yakaladık. Bu sayede, Kolombiya, Güney Amerika’ya seyahat edip atölyeler yapma fırsatımız oldu. Bu yaz, Vancouver, Guatemala ve Macaristan’daki mülteci kampı dahil olmak üzere Amerika’da on farklı şehirde atölyeler yapacağız.

Kim olduğu ve nereden geldiği fark etmeksizin dünyanın her köşesindeki çocuğa ulaşmak ve onlara hikayelerini yazmaları için ilham vermek istiyoruz. Her çocuk yazabilir. Yazı yazmamak yeteneksizlik sonucu değil. Az gelişmiş toplumlarda, fırsat olmamasının bir sonucu. Kids Tales çocuklara kendi hikayelerini yazma imkanı veriyor ve bunu dünyadaki bütün çocuklara ulaştırmak istiyoruz.

YV: Dünyanın şu anki ve gelecekte görmek istediğin durumu hakkında ne hissetiğini 3 kelime ile anlatır mısın?

KE: Bugün: Kısıtlı Eğitim İmkanları. Gelecekte: Evrensel Eğitime Erişim

YV: Dünyada birçok problem var. Bu röportajı okuyan henüz farkyaratan yolculuğuna başlamamış gençlere ne söylemek istersin?

KE: Ne biliyorsanız paylaşın. Dünya üzerinde küçük veya büyük etki yaratabilecek beceri ve yetenekleriniz var. Mükemmel veya doğru zaman gelmeyecek. Hiçbir zaman yeterli bilgiye sahip olamayacaksınız. O yüzden hemen şimdi yapın!

YV: Bu röporajı okuyan yetişkinlere, cinsiyet eşitliği, eğitim ve genç kızların dünyaki rolü için ne demek isterdin, yetişkinlerin nelerin farkında olmasını istiyorsun?

KE: Kız ve oğlan, her çocuğun anlatacağı bir hikayesi var ve her çocuk hikayesini anlatmayı hak ediyor. Çocukları yazmaları için yüreklendirin. Hikayelerini anlatsınlar. Çocuklar hikayelerini anlatmaya başladıklarında dünyayı değiştirecek cesareti ediniyorlar. Bütün kalbimle her çocuğun dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum.

Eğer 13–19 yaş aralığındaysanız ve Kids Tales ile atölye yapmak istiyorsanız bize mail atın: info@kidstales.org

Bu yazının orijinali Malala Fund Blog’da yayınlandı. Çevirisi, Ashoka Türkiye ekibinden Betül Özyılmaz tarafından yapıldı.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.