Cehaleti Yayma İstasyonu

Benim için dünyada iki önemli mesele var; okumak ve sevmek. İkisi birbirleriyle bağlantılı meseleler. Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü. Uzun zamandır aklımda dönen bir projeyi hayata geçiriyorum; Cehaleti Yayma İstasyonu! Bu istasyon sayesinde ülkemizdeki kitap okuma oranının artmasını umuyorum. 32 yaşındayım ve objektif olmam gerekirse yaşadığım senelere oranla çok az okudum. Bu beni zırcahil yapar. Gerçek bir cahil olmam içinse daha çok okumam gerekiyor. Denildiği gibi insan ne kadar çok okursa cehaletinin de o kadar farkına varıyor.

Gün içinde çalışma hayatında yoğun stres altında kendimizi çok yıpratıyoruz. Biraz nefes almaya ihtiyacımız var. Şöyle 10 dakika durup Sabahattin Ali okuyarak hafiflesek, Sunay Akın okuyarak bilginin ışığında biraz aydınlansak hiç fena olmaz. Masallar okuyarak çocukluğumuza dönsek… İnanın hepimizin verimi artacaktır. Ofisimdeki masama kendi kütüphanemden kitaplar/dergiler koyacağım. Kitapları seçerken daha çok hikaye ve şiir kitapları olmasına dikkat ettim. Tabi ki Sunay Akın her zaman olacak. Nefes alma, dinlenme aydınlanma istasyonu.

Pek şık olmadı ama kitaplar güzel :) Siz daha güzellerini yaparsınız tabi.

Kendimce bazı kurallar da koydum:

  • Ofisin içinde isteyen istediği kadar okuma yapabilir.
  • Eve götürmek isteyen kişiler şeffaf bir STK’ya min. 5 TL bağış yaparak kitabı evine götürebilir. Ben bağış için BKM Express uygulamasını önereceğim.
  • Kitapların arka bölümüne okuyanlardan bir cümlede olsa not yazmalarını rica edeceğim. Böylece elimdeki kitaplar daha değerli hale gelecek.
  • Gelip ilgilenen herkese benden bir Belki de Sensin rozeti :)
Rozetlerimiz çok güzel :)

Ofiste kitaplardan konuşmak hepimize iyi gelecek. Her gün bir aradayız ve daha kaliteli paylaşımlarda bulunmak bizim elimizde. Hep birlikte güzeli, doğruyu bulmaya çalışalım. Ellerimiz kitap koksun. Sigaranın bile molası var, kitabın neden olmasın. Kuracağım istasyonların her yerde artmasını çok isterim. Beyaz yakalı, mavi yakalı fark etmez. Hatta böyle bir ayrıma hiçbir zaman gerek yoktu. Gelin biz KİTAP YAKALI olalım. Lütfen sizler de kendi istasyonunuzu kurun. Özellikle yöneticilerin buna öncülük etmesi halinde çok hızlı yayılacağını düşünüyorum. İyi bir lider arkadaşlarını doğruya ve güzele her zaman yönlendirir, vizyonlarını açar.

Bazı yanlış anlaşılmalar gözüme çarpıyor. Çok okuyan insanların pek çoğunda okuma kaprisi görüyorum. Hepsi değil tabi ki gelecekten ümitsizler ve atalet içindeler. Okuyorsan ve genel durumdan rahatsızsan harekete geçmen gerekiyor. Daha çok okutmamız lazım. Kendi çevremizden başlayarak yapmalıyız. Aradaki uçurumu kapatarak birbirimizi anlamak bizim elimizde. Hem bilgi paylaştıkça çoğalır değil mi? Daha önce #karaoku yani kitap karaokesi etkinlikleri düzenlemiştik. Bu etkinliklerde ben şiiri sevdim. Artık her gün bir şiir okumaya çabalıyorum. Şimdi de yeni şeyler öğreneceğime eminim. Voscreen ekibinin çıkardığı kitaplarda koydukları isim gibi; İnsan insandan beslenir. Böylece anlayacağız birbirimizi.

Nazım Hikmet “Beş Satırla” çok güzel anlatmış;

Annelerin ninnilerinden 
 spikerin okuduğu habere kadar, 
 yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, 
 anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, 
 anlamak gideni ve gelmekte olanı.

Cehaleti Yayma İstasyonu’nu bu özel günde duyurduğum için çok mutluyum. Bana çok şeyler öğreten öğretmenlerime, aileme, arkadaşlarıma hediye ediyorum. Birlikte nice istasyonlarımız olsun. Tekrar vurguluyorum; lütfen taklit ediniz. Tabi bu hayatta bana tüm değerleri katan, sevmenin en yüksek duygularını öğrendiğim (ve halen öğreniyorum) canım sevgilim Dilarama ithaf ediyorum. Sizlerde sevdikleriniz için yapabilirsiniz. Nice istasyonlarımız olsun sevgilim.

Sana söz yine baharlar gelecek…

Dilaranın Aykutu

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.