Hayat Bayram Olsa

Bayram, onu bekleyenler ve beklemeyenler olarak ikiye ayrılır. Bunların alt kırılımları da vardır elbet. Bazıları bayram hiç gelsin istemez. Hele ki o bayram ilkiyse. Haftalar öncesinden sıkıntısı çöker insanın üzerine. Göğüs kafesleri sıkışır. Mutluluğu ve huzuru hapseden parmaklıklardır o kaburgalar. Dışarıdan da sürekli o hapiste tutmaya çalışan gardiyanlar vardır. Acıtarak bastırırlar, hayal kırıklıkları serperler kafesin içerisine. İnsanın göğsünün sıkışması böyle bir şeydir.

Ben beklemeyen hatta mümkünse hiç gelmesin diyen taraftayım. Hiç bilmediğim, tecrübe etmek istemediğim bir bayram beni bekliyor. Çeşitli sebeplerden aynı duyguları hisseden insanlar var. Bunu bilmeye bile gerek yok, insan hissedebiliyor. En çok bayramlaşmak istediğim insanla bunu yapamayacağım. Dikkat ederseniz bayramlaşmak işteş bir eylem.

Çocuklar bekler bayramı. Yeni kıyafetler, bayram harçlıkları, bol bol şekerleme. Bunu sağlayamayacak aileler o kadar hevesle beklemez ama. Hastanelerde de beklenir. Ne yani, insan hastanede diye kutlayamaz mı? Saçmalık! Güzel kalpli hemşireler, sağlık görevlileri, doktorlar, gönüllüler ne de olsa hastanededirler. Bir güzel kutlanır bayram. Tatile çıkmak isteyenler bekler. Bu kadar yoğun çalışma hayatının içerisinde bayramı tatile çevirmek herkesin hakkıdır.

Barış Manço’nun “Bugün Bayram” isimli bir şarkısı var, herkes bilir. Bu şarkı da insanların kavrayışı bakımından ikiye ayrılır. İlk duyulduğunda neşeli bir parçaymış gibi gelir insana ve çoğu kişi için fazlası değildir. Sözlerine bakılınca her şey çıkar ortaya;

Bugün bayram, çabuk olun çocuklar

Annemiz bugün bizi bekler

Bayramlarda hüzünlenir melekler

Gönül alır bu güzel çiçekler

Gördüğünüz gibi bu şarkı mezarlıkta gerçekleşecek bir bayramlaşmayı anlatır. Her bayram gerçekleşen mezarlık ziyaretlerinin tabi ki bir şarkısı olmalıydı. Bu şekilde sunmak ise tabi ki Barış Manço’nun büyük yeteneği.

Bayramları en çok kim bekler biliyor musunuz? Hastanede iyi haber duymak için doktorların ağzının içine bakan, yüzündeki tüm kaslara dikkat kesilmiş hasta ve hasta yakınları. Bir iyileşme haberinden daha büyük bir bayram olamaz çünkü. Peki biz bu insanlara bayramı sunamaz mıyız? Herkes için ne yazık ki hayır ama binlerce insan için bunu yapabiliriz. İlk yapmanız gereken basit; gidip 3 tüp kan örneği vererek kök hücre donörü adayı olmak. Detaylar; www.belkidesensin.org adresinde var. Onlarca videoları da var. Tabi bu bayramda yüzlerce insan göreceksiniz. Bu bilgileri bayram sohbetlerinize katın. Herkese anlatın ki en güzel bayram yaşansın. Hayat hediye etmekten daha iyi bir sohbet konusu var mıdır? Hiç sanmıyorum. Gerçek bayramı yaşatın lütfen. Bayramlaşmanın tam anlamı budur işte.

Onur Ünlü’nün işlerinde sıkça kullandığı bir sözü var; Hayat geçiyor, hayat geçecek. Arada böyle birbirimizi ne kadar çok seversek yanımıza kar kalacak. Özetle başka insanları kendi yakınlarımızı sevdiğimiz gibi sevebilirsek birçok mesele çözüme kavuşacak.

Hepinize iyi bayramlar, umarım bu bayram sohbetlerinizde söylediklerime yer açarsınız. Öyle olduğunda birçok yere bayram dolacak. Tüm hayatlar kurtulsun, hayat bayram olsun.

Sana da iyi bayramlar sevgilim, seni çok seviyorum.

Sen yaz geceleri yıldızlar içinde

Ara sıra bize göz kırparsın

#dilarayamektuplar