Amazon’un müşterilerine yeni sürprizi Treasure Truck, geçtiğimiz ay West Seattle’da görücüye çıktı. Ruth Fremson / The New York Times

Amazon’un Yaşayan Laboratuarı:

Seattle Sokaklarında Perakende Üzerine Yeniden Düşünmek

SEATTLE’ın Ballard semtindeki bir yolda, merak uyandıran yeni bir “ mini market” doğuyor ve Amazon, Seattle sakinlerine yepyeni bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

Mağaza açıldığında, müşteriler ürünlerini çevrimiçi ( online olarak) satın alacak , şehir planlama departmanında yayınlanan belgelerle, arabaları ile tezgahlarda dolaşmak için bir yol ve zaman çizelgesi hazırlayabilecekler. Ürünlerini almaya geldiklerinde ise, bir tente ile yağmurdan korunan bir dizi otopark tezgahıyla karşılaşacaklar. Hayal etmesi bile güzel değil mi?

Aynı zamanda SoDo’da Amazon’un başka bir “gezgin market” inşaatı daha devam ediyor. Geçen yılın sonlarında, Amazon Go , sensörler ve diğer teknolojileri kullanarak alışveriş yapanların kasaya uğramadan mağazadan çıkabilecekleri yeni bir alışveriş konseptini test etmeye başladı .

Aralık ayında Amazon Go Grocery beta lansmanı sırasında alışveriş yapanlar David Ryder, New York Times

2015 yılının sonlarında da , Amazon’un ilk kitap dükkanı, Seattle’ın kuzeyinde bir alışveriş merkezinde açıldı .

Seattle’daki Amazon Books’ Dükkanı. KrediRuth Fremson / The New York Times

Bütün bu gelişmelerden sonra şunları sormamız gerekiyor, Amazon’da neler oluyor, ve neden Seattle?

Amazon’un çevrimiçi ticaretteki başarısı, Seattle’ın iş, ve şaşalı ofis yaşamına doyumsuz bir iştah getirerek devam ediyor. Aynı zamanda şirket, fiziksel mağaza perakendeciliği konusundaki alışılmadık deneyler dizisi ile kenti adeta bir laboratuvar olarak kullanmaya devam ediyor.

Analistler ve teknoloji uzmanları, Amazon’un, fiziksel mağazalar açmasının ardındaki büyük stratejiyi açıklayamamış olsalar da, amacının, tamamen çevrimiçi olarak yürütemeyecekleri ve başta gıda ürünleri kategorisi olmak üzere pazar payını arttırmak olduğuna inanıyorlar.

Amazon’un teslim alma noktası olacak Ballard mahallesindeki inşaat. KrediRuth Fremson / The New York Times

Seattle sadece Amazon’un değil , , Starbucks ve diğer büyük perakende markalarının deneylerine de ev sahipliği yapan çok sürprizli ve eğlenceli bir şehir oldu. Ancak, ana cazibeyi inovasyona odaklanan firmalar oluşturuyor.

Alışveriş aktiviteleri hakkında markaların danışmanı ve araştırmacısı olan Herb Sorensen, Seattle’ı perakende alışveriş evreninin merkezi olarak tanımlıyor.

Yine de Amazon, hala yapımı süren, ve arabayla gidebileceğiniz mini marketlerden bahsetmek istemiyor. Bir danışmanlık şirketi olan Alvarez & Marsal’ın genel müdürü olan John Rossman, şöyle açıklıyor. “Amazon tutumlu bir şirkettir. Fazla aşırıya kaçmadan Beta operasyonları ve deneyimlerle gerçeğe yakın sonuçları tahmin etmeye çalışıyorlar.”

Amazon’un teknolojiyi yakında takip eden çalışanları, geri bildirim sürecinin önemli bir parçasıdır. 25.000'den fazla çalışanı ile Seattle’daki birçok yeni deneyimin önemli bir parçasını oluşturuyorlar

Şirket, ilk Amazon Go mağazasını ofis binalarından birinin zemin katında açtı ve çalışanlar yemekleri, içecekleri ve atıştırmalıkları buradan almaya başladı. Müşteriler, mağazaya bir akıllı telefon uygulamasıyla giriyor ve bittiğinde ürünleri ile birlikte kasaya uğramadan çıkabiliyorlar.

Amazon’un sözcüsü Sarah Gelman “Seattle, Amazon’un doğduğu yer ve müşterilerimizle yeni bir şeyleri deneyimlemek daha yaratıcı olmamıza ve daha çabuk öğrenmemize yardımcı oluyor” “ dedi .

Yaklaşık on yıl önce, şirket, taze meyve, sebze teslimatı hizmetini başlattığı en büyük yerel deneylerinden birini gerçekleştirdi ve konsepti yeni bir şehre genişletmeden önce neredeyse beş yıl gözlemlediler. Daha sonra, AmazonFresh genel müdürü olan Ian Clarkson, Amazon, çalışanlarına ve arkadaşlarına servisi kullandırarak geri bildirimleri topladı.

Starbucks, Roastery kavramını test etmek için Seattle’ı kullandı. KrediRuth Fremson / The New York Times

Seattle uzun süredir perakende sektöründeki yeni fikirleri bağrına basıyor.. REI, Costco Toptan Satış ve Nordstrom, burada doğan mağaza zincirleri arasındadır. Starbucks ilk dükkanını 1971'de Pike Place Market’te açtı.

Amazon gibi Starbucks da projelerini başka yere taşımadan önce yerel olarak test ediyor.

Amazon’un Seattle’daki daha da şaşırtıcı ve en yeni perakende deneylerinden biri de, müşterilerin Amazon mobil uygulaması aracılığıyla “ flaş indirimde olan ürünleri” alabileceği, karnaval tarzı ışıklar ve panolarla donatılmış bir dağıtım kamyonu olan Treasure Truck’tır.

Bu makale, NICK WINFIELD’IN 13 Şubat 2017'de, New York Times’da yayınlanan “Amazon’s Living Lab: Reimagining Retail on Seattle Streets” makalesinden esinlenerek yazılmıştır.