Şimdi Reklamlar! (mı acaba?)

Günde ortalama 3 saat internete giren kişiler olarak, her gün farklı dijital platformlarda reklamlara maruz kalıyoruz.

Kendi deneyiminizi düşünürseniz, çevrim içi reklamların kaçına tıklıyorsunuz? Ya da çevrim içi reklamları görünce kaçına sinir oluyor ve kapatıyorsunuz?

İkinci sorunun cevabı, sayıca ilkinden büyük mü? Büyük olma ihtimali yüksek olsa gerek.

Ipsos, mayıs ayında ‘The Rise of Ad Blocking’ araştırmasını yayınladı.

Araştırma, İngiltere’de yapılmış. Telaş yaratacak değil fakat uyarıcı veriler içeriyor. Araştırma yapılan kitlenin %17'si Ad Blocking kullanıyor. %25'i de Ad Blocking kullanıp kullanmama konusunda kararsız.

The Rise Of Ad Blocking, Ipsos, 2016

Çevrim içi reklamların rahatsızlık verici olarak algılanması, Ad Blocking kullanma nedenlerinin başında geliyor.

İkinci neden ise çevrim içi reklamların alakasız oluşu. Aaa, hani herkes süper hedefleme yapıyordu?

Bunun yanında, arz tarafında programatik gündemde. Her araçta olduğu gibi, programatiğin de avantajları ve dezavantajları var.

Yine, Ipsos tarafından yapılan ‘The Path from Ad Blocking Purgatory to Programmatic Nirvana’ adlı araştırmada, programatiğin Ad blocking ile ilişkisi incelenmiş. Araştırmada, Ad blocking kullanılma potansiyelinden ve programatiğin buna olabilecek etkisinden bahsediliyor.

The Path from Ad Blocking Purgatory to Programmatic Nirvana, Ipsos, May 2016

İngiltere’deki Ad Blocking kullanıcılarının %56'si, Fransa’dakilerin %71'i alakasız reklamlardan dolayı, çevrim içi reklamları görmek istemediklerini belirtmiş.

Programatik için ‘…gördükleri reklamların onlar için alakasız olduğunu hissetmeleri programlanmış hedeflemenin vaat edilen gücündeki kusurları gösteriyor.’ demiş. Çevrim içi reklamların kalitesine, formatına, sıklığına önem vererek

kullanıcıların, Ad Blocking programlarına yönelmesinin engellenebileceğinden bahsetmiş.

Adwords dünyasının uzmanlarından Avanish’in Ad Blocking üzerine görüşlerini burada bulabilirsiniz. Avanish, Ad Blocking kullanımını, zayıf müşteri deneyiminin doğuracağı olağan sonuçlardan biri olarak görmekte. Tabii, reklam verenlere, Ad Blocking konusunda yardımcı da oluyor.

Bu konu, bazı etkinliklerde de gündeme geldi. Koç Kuluçka merkezinde gerçekleşen 21 Mayıs Tarihli Digital Talks etkinliğinin konuklarından biri SEM genel müdürü Ali Yılmaz idi. (Etkinliğin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.) Ali Bey’in hap bilgiler içeren sunumundan sonra soru-cevap oturumuna geçildi. Türkiye’nin en tecrübeli ajanslarından birisinin genel müdürüne sorulan sorular genellikle Ad Blocking üzerineydi. Katılımcılar, Adwords, SEO konularında sorular sormak yerine Ad Blocking uygulamalarının kullanım nedenleri ve haklılığı hakkında sorular yönelttiler Ali Bey’e.

Sözcü.com’un Ad Blocking kullanıcılarına hizmet vermemesi ile ilgili haberleri ve görüşleri okumuşuzdur. Kafalar Çok Net Etkinliği’de de Sözcü.com Head of Digital görevinde bulunan Erhan Acar Bey’e, Sözcü.com’un Ad Blocking kullanıcılarına karşı duruşu hakkında sorular sorulmuştu. Şimdi de, okurların davranışlarını öğrenmek için üye sayılarındaki değişiklikleri sorabiliriz.

Özellikle, son 6 aydır, her internete girişimde, ‘Bu reklam nereden gelmiş ki? Bu reklam ile ilgilenebileceğimi nasıl, hangi müşteri iç görüsüne dayanarak tespit etmişler?’ diyerek soruyorum kendi kendime.

Sanırım, çevrimiçi reklamların amacı tüketiciye bu soruları sordurmak değil, ürün ya da servise ilişkin merak uyandırmak.