Artvin’de yaşam direnişine gözaltı

DEMET SARGIN / sargindemet@gmail.com

Artvin’in Ardanuç ilçesinde hidroelektrik santrali için ölçüm yapmaya gelen ekiplerin köye girmesini engelleyenler içinde yer alan Kamile Kaya, jandarma tarafından şirket çalışanlarına hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Kaya, Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verecek.

Ardanuç’un Bulanık Köyü’nde bu sabah saatlerinde yaşanan olayda, hidroelektrik santrali yapımı için iş makinelerinin köye geldiğini gören halk önce iş makinelerinin önünü kesti ardından da köy yolunu kapattı. Köye gelen şirket, halkın izin vermemesi üzerine kurmak istedikleri sondaj makinelerini toplayarak geri dönmek zorunda kaldı.

Öğle saatlerinde ise jandarma, köy halkından Derelerin Kardeşliği Platformumu Yönetim Kurulu ve ÖDP Artvin İl Yönetim Meclisi üyesi Kamile Kaya’yı hakkında şirket çalışanlarına hakaret ettiği iddiasıyla şikâyet olduğu gerekçesini göstererek evinden gözaltına aldı. Kaya ifade vermek üzere Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürüldü.

Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıca HES’e tepki gösteren Artvinlilerden bir diğer ÖDP İl Yönetim Meclis üyesi Elyesse Uygun’un da Kaya ile aynı suçlamadan ifadesinin alınmasını istedi.

Orijinal İçerik: http://www.birgun.net/haber-detay/artvin-de-yasam-direnisine-gozalti-106903.html

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.