توانایی نادیده گرفتن

پاسخ در انتهای همین مطلب

در تصویر فوق یک حرف T در میان مجموعه‌ای از حروف L پنهان شده است. آیا می‌توانید آن را بیابید؟ یک کلید برای سریع‌تر یافتن جواب: حرف T قرمز نیست.

چه مقدار زمان برای یافتن آن صرف کردید؟

اگر جواب را نیافته یا دیر یافته‌اید، ناراحت نباشید، این امر احتمالاً به این دلیل است که برای حل مسئله به شما یک کلید دادیم. دانشمندان دریافته‌اند دانستن این که به دنبال چه چیزی نباید بگردید، در ابتدا زمان واکنش شما را کند می‌کند؛ اگرچه با کمی تمرین این وضعیت قابل تغییر است. 
در مطالعه‌ای که در دانشگاه جان هاپکینز انجام و در سایکولوژیکال ساینس https://tr.im/8lIC6 منتشر گردید از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا به طور پیوسته یک رنگ را نادیده بگیرند. پس از انجام 100 آزمون، مشخص گردید که ذهن‌شان آموزش دیده و نسبت به کسانی که رنگی برای حذف کردن به آنان داده نشده بود بسیار سریع‌تر موفق به یافتن پاسخ می‌شدند.

بنابراین هرچه بیشتر «نادیده گرفتن» اطلاعات را تمرین کنیم، در یافتن آن‌چه که واقعاً به دنبال آنیم بهتر عمل می‌نماییم.

این مهارت به ویژه برای آموزش متخصصینی که بر توانایی‌های جست و جوی بصری در کارشان تکیه دارند، من جمله رادیولوژیست‌ها و بازرسان چمدان‌ها در فرودگاه، حائز اهمیت است.


Telegram: @BrightSideFarsi

در صورتی که از این مطلب لذت برده‌اید از شما دعوت می‌نماییم با کلیک بر روی لینک زیر از مطالب متنوع Bright Side فارسی بر روی تلگرام دیدن فرمایید:

https://t.me/BrightSideFarsi


منبع: John Hopkins University/Psychological Science