Stellar Lumens (XLM) Nasıl Saklanır?

Yeni başlayanlar için Stellar Lumens (XLM) Nasıl Saklanır?

Bitcoin cüzdanlarının aksine, Stellar Lumens cüzdanı kullanabilmek için 0.5 XLM’lik bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tam da bu sebeple, doğru cüzdanı seçmek sizi birden çok adrese XLM göndermekten kurtaracaktır. Stellar ağında kullanabileceğiniz çevrimiçi, masaüstü, mobil ve donanım cüzdanı alternatifleri için hazırladığımız cüzdan rehberini inceleyerek, hangisinin size daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Kripto para saklamak için çevrimiçi cüzdanlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Çevrimiçi cüzdanlar web tarayıcıları aracılığıyla bir çok cihazdan erişim sağlanabilen internet siteleridir. Kişisel bilgisayarınızda kullanabileceğiniz tarayıcı eklentileri ya da mobil tarayıcılarla uyumlu versiyonları olan çevrimiçi tarayıcılar özel anahtarları çevrimiçi sunucularda saklar. Erişim kolaylığına rağmen güvenlik konusunda hassasiyet gerektirir. Çevrimiçi cüzdanlarda özel anahtarınızın, siber ataklara karşı hangi önlemler ile korunduğundan emin olamayabilirsiniz. Kripto paralarınızın sahipliğinin garantisi olan özel anahtarınızı paylaşmayan cüzdanları kullanmak riskli olabilir.

Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar akıllı telefonunuzda kullanacağınız uygulamaları kapsar. Özel anahtarınızı saklamanıza izin veren sağlayıcıları tercih edebilirsiniz. Mobil cüzdanları, akıllı telefonunuzla birlikte taşıyabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda kolayca XLM transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Taşınabilir cihazda barındırılması nedeniyle cihaz güvenliğine önem vermeniz gerekir. Mobil cüzdanlarda günlük ödemelerinizi karşılayabilecek kadar kripto para saklamanız tavsiye edilmektedir.

Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar, bilgisayarınıza indireceğiniz uygulamalardır. Bazı masaüstü cüzdanların, mobil uygulama versiyonları da vardır ve ikisi birlikte kullanılabilir. Masaüstü cüzdanlar, çevrimiçi cüzdanlar gibi değerlendirilen, üçüncü parti uygulamalardır. Masaüstü cüzdan kullanmayı tercih ediyorsanız, özel anahtarınızı saklamanıza izin veren cüzdanları kullanmaya öncelik vermelisiniz.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları kripto paraları çevrim dışı saklayabileceğiniz kolay taşınabilen dayanıklı USB cihazlardır. Özel anahtar üretme ve dijital imzaları çevrimdışı saklama olanağı sunduğu için daha güvenli sayılır ve siber saldırılara karşı daha güvenli kabul edilir.

Kağıt Cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar en az teknolojik deneyim içeren donanım cüzdanlarıdır. Kağıt cüzdanlar, üzerinde kripto para adresiniz (genel anahtarınızı) ve o adresin özel anahtarı metin ve QR kodu olarak basılmış kağıtlardır. Anahtarlar ve adresler genellikle çevrimdışı üretilir ve internet korsanları bu cüzdaların varlığından bile haberdar olmaz. Kağıdın kaybolma veya zarar görme riski yüksek olması kağıt cüzdanların en büyük dezavantajıdır. Kağıt cüzdanda yer alan adresten kripto para transferi yapabilmek için özel anahtarı çevrimiçi, masaüstü ya da mobil cüzdana aktarmak gerekir.

Stellar ağını destekleyen cüzdanlara https://www.stellar.org/lumens/wallets bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Stellar Lumens cüzdanınızdan BtcTurk hesabınıza XLM transfer etmek için tıklayın.