Minimalizm ile samimi olmak…

Bu benim ilk blog yazım. Kural gibidir; böyle yazılara önce kendimi tanıtarak başlamam gerek sanki?” X yaşındayım, A şehrinde yaşıyorum. B’den mezunum. Mesleğim C… P ve Q ile ilgilenmeyi severim” gibi…Ama bunu yapmak istemiyorum, çünkü kendimi tanımaya yeni başladım. “Minimalizm ile samimi olarak” ve bu deneyimimi yazarak daha da iyi tanıyacağıma inandım. Bu sayfa bir seyir günlüğü benim için, aslında “ÇOK” olan “AZ”a doğru, sadeleşme ve hafiflemeye doğru giderken. Ama her şeyden önemlisi, bu benim iyileşme hikayem…

Sevdiğimi zannettiğim şeylerin artık bana eskisi kadar keyif vermediğini , “istiyorum” dediklerimi o kadar da istemediğimi, “yapabilirim” dediklerimi aslında yapamadığımı farkettiğim bir dönemdi. 2015 yılı Ağustos ayıydı. Her şeye yeniden başlamak istiyordum. Başka yer, başka zaman, başka bir ömrüm olsun istiyordum. Başak burcuyum, yeni başlangıçlar benim için hep tertemiz bir ev, derli toplu dolaplar ve çekmeceler,mis kokulu kıyafetler ile başlar. Ama o haftasonu bundan çok çok uzakta bir yerdeydim.Evimde oturmuş, kelimenin tam manasıyla duruyordum, dağınıklığın ortasında. Her şey yere yığılmış vaziyette, aylardır kullandığım hiç bir eşyayı yerine geri koymadığım, yemek yediğim tabakları makineye dahi yerleştirmediğim, mutsuzluk ve bezginlik sebepli karanlıkta sadece öylece oturduğum için dağınıklık almış başını gitmiş bir haldeydi. Ne yapacağımı, nerden başlayacağımı düşünüyordum. Çamaşırlardan mı, bulaşıklardan mı, yoksa kitaplık mı? Bir şeyler yapmak,gönülden bağlı olduğum ve çok sevdiğim evimi bal dök yala temizlemek, ve ona böyle davrandığım için özür dilemek istiyordum. Ama gözümde büyüyordu, onun yerine sosyal medyada geziniyor, bir bardak daha kahve içiyor, bardağı kenara bir yere bırakıyordum. İnancımı kaybetmiş gibiydim, çünkü ne kadar toplarsam toplayayım, 2 hafta sonra tekrar eski haline geliyordu. Haftasonlarım bu kısır döngüyle geçiyordu, kalabalığı düzenliyordum, eşyaları ordan alıp oraya yerleştir, olmadı başka bir yere taşı, dolabı yeniden dizayn et. Ortada görünmemelerini sağlıyordum sadece. Ama dolapların içi düzenli dahi olsa bu kadar çok şey barındırması beni rahatsız ediyordu. Kaldı ki, 1+1 bir evde yaşıyorum, öyle leb-i derya bir salonum, bir giyinme odam, misafir yatak odam yok.

Sanıyorum o hafta içinde bir gündü, bir arkadaşımın facebook’ta paylaştığı bir yazıyı okuduğum an geldi aklıma. Başlığı “Minimalizmi felsefe olarak belirlemeniz için 21 adım” (linki yazının sonunda bulabilirsiniz) Bu tarz kişisel gelişim,hayat felsefesi türündeki yazıların kaderi genelde maalesef önce okuyup etkilenmek,sonra da unutulmak/uygulamaya konulmamak olur. Ama bu farklıydı, öyle içinizdeki gücü keşfedin, siz yaparsınız, aslansınız, kaplansınız, herkes ceo olabilir,işi gücü bırak dünyayı gez tadında bir yazı değildi. Çok gerçekçi, uygulanabilirliği yüksek ve vaat ettiği şeyler benim gerçek arzularım aslında…Sadelik, netlik ve huzur.

Yazıyı okudum, tekrar okudum… Öyle gelip geçici bir şey olmasın diye her gün tekrar tekrar okudum. Ve bir haftasonu oturdum, ayıklamaya başladım eşyalarımı. Bir dönem çok sevdiğim bir hobi olan puzzlelarım artık tozlanmış bir köşede duruyordu, çünkü vaktim yoktu. Eve çok yorgun geliyordum, ve uğraşmak istemiyordum. Aylar önce inat edip bitirdiğim bir tanesi çerçeveye götürmeye üşendiğimden halının altında duruyor, tüm cazibesini yitirmiş…Buzdolabındaki magnetler, her gittiğim şehirden ikişer üçer aldığım kupalar, bardak altlıkları, bez çantalar, birbirinin çok benzeri ve hiç bir türlü rahat edemediğim topuklu ayakkabılar, okuyup atamadığım, her ay bir servet ödediğim dergiler,son 3 senedir giymediğim kıyafetler, indirimde diye aldığım makyaj malzemeleri vs…(makyaj konusunda hiç becerikli olmadığımı, ve aslında uzun uzun makyaj yapmaya çok üşendiğimi belirtmek isterim) Hiç kolay olmadı, gerçekten…Evet ayıkladım, çöp olanları attım, geri dönüşebilecek olanları geri dönüşüme attım, iyi durumda olanları ihtiyaç sahiplerine verdim. Satabildiklerimi sattım, bir kısmına kıyamadım, saklamaya devam ettim. Eskisi kadar aç bir şekilde alışveriş yapmamaya başladım.(rahat bir ayakkabı bulduğumda mutlaka yedekleyen, kumaşı ve kesimi güzel bir siyah v yakalı kazak gördüğümde 3 tane alan biriydim zira)Ama düşündüğüm kadar çok yol katedemedim. Çünkü hala atamadıklarım vardı, ve hala -eskisi kadar olmasa da- almaya devam ediyordum.Yazıda da zaten bunun bir yaşam tarzı olduğunu, öyle hemen olmayacağını yazıyordu. Ama kilit nokta şu, yoldan sapmadığınız müddetçe…

Gel zaman git zaman, neden bilmiyorum, belki dikkatim çok çabuk dağıldığından, motivasyonum kolay kaybolduğundan, belki de biraz maymun iştahlı olduğumdan öyle bir gazla başladığım minimalizm yolculuğundan saptım. Derken üzerine ağır bir bunalıma girdim. Dağınıklık eskisinden de beter bir hal alarak yine hayatımın bir parçası oldu.(Sebepleri hakkında detay vermeyeceğim, belki daha sonra… )Bu dönemde alışveriş dürtümün ekstra arttığını, saçma bir stoklama alışkanlığı kazandığımı,(3 al 2 öde kampanyası ile satın alınmış duş jelleri,kremler) aldığım şeyleri dolabın bir köşesine tıkıştırdığımı, ve kullanmayı bırak dağınıklığın arasında görmediğimi farkettim. Minimalizm lafını hiç düşürmüyordum dilimden, hala erişmek istediğim nokta oydu. Ama her defasında bir bahane ile yoldan daha da çok sapıyordum. İşte depresyon böyle bir şeydi.(“Tamam bu son, başka spor ayakkabı almayacağım”) Hey hat…Başladığım noktaya geri dönmüştüm.

O an içsesim ile konuşmaya başladım,

İstediğin şey ne?

  • Huzur.

Dağınıklık seni mutlu ediyor mu?

  • Hayır

Tüm bu biriktirdiğin şeyler, biletler, küçük oyuncaklar, müzik kutuları, kar küreleri, müze broşürleri, kitap ayraçları... Gerçekten onları düzenlemeye ayırdığın vakit aldığın hazza değiyor mu? Sen koleksiyoncu musun?

  • Hayır,diyorum ya başka yer, başka zaman, başka bir ömrüm olsun istiyorum.

Kalabalığı seviyor musun?

  • Asla

Şık,trendy giyinmeyi seviyor musun? Bu tarz benim’e katılmak gibi bir düşüncen var mı? Dahası bunla uğraşacak enerjin var mı?

  • Hayır, sadece rahatlık ve pratiklik önemli benim için, çünkü hem üşenirim. hem de taşıyamam öyle trendy kıyafetleri, zira ben moda ikonu değilim.

Madem öyle, envai çeşit ceketin ne işi var dolabında?

  • …(bir gün lazım olur belki?)

Evde geçirdiğin haftasonlarını böyle kendinden nefret ede ede temizlik yaparak harcamak mı istersin, yoksa ayaklarını uzatıp tertemiz salonunda kitap okuyarak mı?

  • Cevabı söylememe gerek bile yok!

Gerçekten 10 tane spor ayakkabıya,8 tane koşu taytına ihtiyacın var mı? Kaçını giyiyorsun?

  • 2 bilemedin 3

Topuklu ayakkabı peki?

  • Teoride güzel, pratikte berbat bir fikir.

Kıyafetler?

  • O konuya hiç girmeyelim,bir ara esaslı bir temizlik yapacağım da işte ah bir kafamı toplayabilsem…

Bu böyle uzadı gitti…Kendi kendime dedim ki, minimalizm ile tanıştım, evet. Onu çok sevdim, o da tamam. Sanırım şimdi sıra onu daha yakından tanımaya, samimi olmaya geldi. Çünkü bana vaat ettiği şey gerçekten en temel arayışım. Ve yazının başında da söylediğim gibi, “Bu benim iyileşme hikayem”

Dini olguları bir kenara bırakırsak, bir öğretiye hiç gerçekten bu kadar inandığınız oldu mu? Hani okuduktan sonra “yaaa iyi hoş da nasıl olacak” demediğiniz bir felsefe…Dahası bir yola girerken o yolun sonunun çok ama çok ferah,aydınlık ve hayal bile edemeyeceğiniz “sade bir mutluluğa” çıkacağından bu kadar emin oldunuz mu? Ben oldum…

Oturdum bir manifesto yazdım kendime, o kadar heyecan verici ve aslında o kadar zengin bir deneyim ki bu, e dedim bunu neden her hafta anlatmayayım? Madem bu benim iyileşme hikayem…

İtiraf etmeliyim, tek başıma olsam bu yolda belki cayardım bir süre sonra, yine bahaneler bulur amacımdan sapardım. Neyse ki Andaç var, benim minimalizm ortağım. Desteğine güvendiğim, fikirlerine değer verdiğim…Onunla birlikte “Almıyorum” projesine başlamaya karar verdik, hatta başladık.(1Ekim Dünya Almama Günü hepimize kutlu olsun :))

1 yıl boyunca gerçekten temel ihtiyaç olmayan hiç bir şeyi, evdeki deterjan bitmeden yenisini ALMIYORUZ…

Almıyoruz, bağışlıyorz.

Almıyoruz, biriktiriyoruz.

Almıyoruz, geziyoruz.

Almıyoruz, çünkü çok şükür hiç bir şeye ihtiyacımız yok.

Almıyoruz, çünkü yüklerimizden hafiflemek ikimize de iyi gelecek. Bence siz de deneyin…

Almıyoruz, hayat böyle ne kadar kolaymış yahu :)

Saatlerce konuşabilirim,ama şimdilik bu kadar, önümüzdeki haftalarda görüşmek, minimalist yaşam felsefesinin ince mevzuları ve detayları üzerine sade sade konuşmak dileğiyle;

Sade olun, Sade kalın…

PS: Bahsettiğim yazının linki, meraklısına :)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.