Tutunabilmek Nedir? Tutunabilmek Emek midir?

İnsan bir kaosun içindeyken, sürekli didinme halindeyken ne kadar yıprandığını anlayamıyor maalesef. Normali bu zannediyor. Tutunabilmek için, “neyse kaderim çekeyim bari” moduna girebiliyor. Ama aslında tutunabilmek nedir, uğraştığım şey bu çırpınmaya değer mi, ben buna yatkın mıyım diye de soracak vakit bulamıyor ve duyarsızlaşmaya başlıyor bence. Elektrik süpürgesinin sesine uzun süre maruz kaldıktan sonra sese alışmak ve ancak ses kesildiğinde onun ne kadar büyük bir işkence olduğunu farketmek gibi bir şey bu. Bir nevi algı kayması veya stockholm sendromu da diyebiliriz. Bu konu üzerine yapılmış çok güzel sosyal deneyler de var. Ama konumuz bu değil, konumuz minimalizm.

Minimalizmde zorlama olmadığı gibi konuyu dağıtıp “off-topic” olmak da yok zira =)

Çünkü en nihayetinde bu yazımın ana teması “Olmuyor mu, o zaman LET GO!”

Başlıyorum….

Annemin bir lafı vardı, yıllarca çok çeşitli kalabalık ortamlarda, sosyal ve ortak yaşam alanlarında bulundum ve hiç aklımdan çıkarmadım. Ama uzun yılların sonunda gördüm ki annem de bazen yanılabiliyormuş. Suçlamıyorum, çünkü anneler her ne kadar bazen aksini yapmaya çalışsa da temelde kendileri nasıl yetiştirildiyse çocuklarını da öyle yetiştirir,kaçamaz bundan. Ama çok şükür, ne nedir ne değildir muhakame edebilecek olgunluğu ve özgürlüğü de vermiş ki, şimdi düşününce bazen yanılmış olduğunu anlıyorum. Ya da ben mi yanlış yorumlamıştım acaba? Neyse, konumuz bu da değil=)

Derdi ki, “Gittiğin yerde herkes körse, sen de bir gözünü kapa” Alt mesaj hep şu; “uyumlu ol, sakın durduk yere arıza çıkarma!”

Uyumlu olmak aslında nedir, hangi durumlarda gereklidir/fayda sağlar öncelikle bunu biraz açmak istiyorum kendimce, asıl konumuz yine bu değil ama biraz bahsetmem lazım. Yazımın bütünlüğü için gerekli =)

Bir insanın bilinçli bir şekilde, bulunduğu ortamın doğasına aykırı davranışlar sergilemesi, uzlaşılabilir konularda burnunun dikine gitmesi, şımarık çocuklar gibi “benim dediğim olacak” diye diretmesi uyumsuzluktur, arıza çıkarmaktır. Bu konuda hemfikirim. 6 sene boyunca 10 metrekare 4 kişilik bir yurt odasında daha önce hiç tanımadığım insanlarla birlikte yaşadım. Bu süre içerisinde 13 tane oda arkadaşım oldu. Kimisi kardeşimden öte yoldaşım oldu, kimisi ile arkadaşlığım aynı odada yaşamaktan öteye gitmedi, kimisini bir daha görmeye bile tahammül edemeyecek raddeye geldim. Ama tabi ki, konumuz bu da değil buraya girersem fena halde “off-topic” olacağım =)

Yurt hayatının yazılı olmayan bazı kuralları vardır, ve bunlara uymayanlar yani ısrarla uyumsuz davrananlar doğal seleksiyonla elenir.

“Işık açıkken uyuyamam?”, “Klavye sesi sinirimi bozuyor?”, “Uyanma alarmlarınız yüzünden sabah uykum piç oluyor?” Kusura bakma ama sen akşam saat 10da uyuyorsun diye ders çalışan birinin masa lambasından ve keyfi sebep olmadığı bir sesten rahatsızlık duyup oflayıp puflayamazsın, öğlen 12de uyanıyorsun diye sabah erken uyanması gereken birinin alarmından şikayet edemezsin. Bu uyumsuzluktur. Üniversite yurdunda kalıyorsan uyumak için ful karartılmış ve sessiz bir oda bekleyemezsin. İlla ki birilerinin ders çalışması, ödev hazırlaması ve sabah erken kalkması gerekir. Ha yok buna hiç dayanamıyorsan o zaman zaten “Let go” ne uğraşyorsun ki? Kaldı ki uzlaşılmayacak konular yok ortada, arıza çıkarmakta ısrarcı olmazsan mutlaka bir orta yol bulunur. Yurt hayatı insana belli konularda öyle “çok da şey yapmama”yı, biraz esnek olmayı çok güzel öğretiyor. Hayatımın bu alanında annemin “bir gözünü kapa” sözünü de dikkate alarak hareket ettim. Bu türde bir uyumlu olmayı destekledim, hala da destekliyorum. Hiçbir zararını da görmedim.Hayatımın en güzel, en eğlenceli,en gülerek hatırladığım anılarımın çoğu o 10 metrekarelik yurt odasında geçti. Çünkü burda ortama uydurmam,eğip bükmem gereken şey temelde benim kişiliğim veya olduğum kişi ile alakalı değildi. Sadece bazı lükslerimden feragat ettim, ve yaşamayı seçtiğim ortamın şartlarını göz önüne alarak absürd taleplerde bulunmadım o kadar.

Şimdi nihayet, gelelim asıl konumuza =)

Uyumlu olmanın yanlış kullanıldığı alanlar…

Eğer bir ortamda, bir ilişkide “olduğunuz kişi yüzünden” kendinizi kötü hissediyorsanız, sorun yaşıyorsanız, tartışmasız kavga gürültüsüz gününüz geçmiyorsa bilin ki doğru yerde ve doğru kişi ile beraber değilsiniz. Yapılacak şey çok basit, “Let go”…

Karşınızdaki insan her fırsatta suçluyorsa, ve siz aslında sadece olduğunuz insan yüzünden “acaba ben mi hatalıyım” diye günlerce düşünüp kendi kendinizi yıpratıyorsanız, sevdiğiniz veya önem verdiğiniz şeyler hiçbir noktada uyuşmuyor, salt kişilikleriniz yanyana barınamıyorsa, kırk yıl düşünseniz dert etmeyeceğiniz şeyler aranızda büyük problemlere sebep oluyorsa, yani işin taa özünde bir uyumsuzluk söz konusuysa işte burada çok büyük bir yanlış var ve annemin bahsettiği gibi “bir gözü kapatmak”daha da büyük bir yanlış. Bu türde bir karmaşa içerisinde uyumlu olmaya çalışmaksa çok anlamsız ve yersiz bir çaba. Sağlıklı bir ilişki böyle olmaz çünkü. Bizzat yaşadım bir örneğini ve ikna oldum. Kendime şunu söyledim hep, kimseyi kişiliği yüzünden suçlayamam, kimsenin de aynı şekilde beni suçlamasına ve yıpratmasına izin veremem.Anladım, sosyal veya duygusal ilişkilerde iki insanın temelde iyi insanlar olmaları ve birbirlerini sevmeleri uyumlu bir çift olabilecekleri anlamına gelmiyor. Aşık oldum diye olduğum kişiden vazgeçmeye gerek de yok. Sürdürülebilir bir şey değil zaten bu, mutlaka bir yerde patlak verir. Sadece ruh değil, vücut da iflas eder.

Gündelik hayatın neredeyse üçte ikisini kaplayan, işler güçler için de düşünebiliriz bunu. Herhangi bir şeyin bilinen standartlarda “iyi/güzel” olması, sizin için de iyi olabileceği anlamına gelmiyor. Herkes “şımarıklık etme, tamah et,azla yetinmeyi bil” diye haykırır söz konusu iş olduğunda, ve kendinizi bir mücadelenin içerisinde bulursunuz, sonra de bir bakmışsınız tutunabilmek uğruna özünüze aykırı davranmaya zorluyorsunuz kendinizi.

Misal, evet avukatlık çok saygın bir meslek olabilir. Ama yasal prosedürlerden, kanun incelemekten sıkılan, dağınık birisi ne derecede iyi bir avukat olabilir ki? Bu iş bu kişiye de iyi geliyor mudur?

Kan görünce bayılan birisi doktorluk yapabilir mi?

Okumaktan veya araştırmaktan zevk almayan bir akademisyen düşünebiliyor musunuz?

Daha genel bir tanım var, hadi ondan da dem vurayım…Bir balığı ağaca tırmanma ile imtihan etmek sizce mantıklı mı? Dahası balık böyle bir şey ile imtihan ediliyor diye buna katlanmak zorunda mı?

Doğasında uçmak olan bir canlı niye kendini aynı hızda koşmaya zorlasın ki? Bu çok daha zor değil mi?

Sen elmayı seviyorsun diye, yok ya bu değildi bunun yeri =)))

Neyse, konumuza dönelim,

Başlık görselinde ve aslında yazının genelinde bahsetmek istediğim şey tam olarak şu aslında; Tutunabilmek, insanın uyumsuz olduğu,sevmediği veya yatkın olmadığı konularda ısrarcı olması, uyumlu olacağım diye eğilip bükülmesi anlamına gelmemeli. Get up, stand up, dont give up the fight felsefesi burda işlemiyor yani anlayacağınız. Büyük bir kavganın içerisinde bulabilirsiniz kendinizi,tutunmak zorundaymışsınız gibi gelebilir.Bu kavgayı vermek gerçekten bir anlam ifade ediyor mu bunu sorgulamanız gerekiyor burda. Anlam buluyorsanız ne ala, o zaman Bob Amca’nın posteri karşısında her sabah bir doz motivasyon alabilirsiniz. Yok o işler öyle değilse, tutunabilmek adına içten gelen “offf bu ne ya” seslerini bastırmaya çalışıyorsanız gereksiz yere yıpranırsınız ve ancak artık uğruna kavga verilecek bir şey kalmayınca anlayabilirsiniz ne kadar anlamsız yere yorulduğunuzu, ki o zaman da iş işten çoktan geçmiş olabilir. Yol yakınken veya yakın uzak da demeden aramaya inanmak lazım. İlla ki başka bir çıkar yol bulunur. Haa evet, zor olabilir, acı verebilir belki. Ama insanın doğasına aykırı olan şeylere inatla tutunmaya çalışması çok daha vahim hasarlara yol açar bence.

Çok konuştum belki fazlaca da “off-topic” oldum ama bilmem anlatabildim mi?

Hoşçakalın,

Ve de sade olun, sade kalın…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.