DARBE OYUNLARI-3

Kalbinde vatan sevgisi olan ve bu sevgiyi koltuk sevdasına satmamış, korkunun ve gücün esiri olmamış hiçbir vatansever ve hiçbir asker, ülkesini karanlığa gömecek, bataklığa saplayacak bir yola girmez.
15 Temmuz’u planlayanlar, ayaklarına bağ olacakları kirli oyunlarının içine çekenler, üzerlerine kan bulaştırdıkları koltuklarında şimdilik oturmaya devam etsin. “Şahsi menfaatlerini bilmem hangi müstevlinin siyasi emelleri ile tevhit etmiş” olursa olsun, “Milleti fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşürmeye” çalışırsa çalışsın, “Muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kandan” alan “Türk istikbalinin evlatları”, son nefeslerine kadar doğruyu ve hakikati haykırmaya devam edeceklerdir.
Türkiye’de darbeler devrinin kapandığını, hiçbir askerin böyle bir çılgınlığa kalkışamayacağını bilmem tekrar hatırlatmaya gerek kalmış mıdır? (Darbe Oyunları-1)
(https://medium.com/@32d909aa5ce0/b29d408bf9b5)
Darbenin kimlerin işine nasıl yarayacağını ve kime hizmet edeceğini, kimin fail gibi gösterilip kimin asıl azmettirici olduklarını da (Darbe Oyunları-2) (https://medium.com/@32d909aa5ce0/49ebb29b05e1) saklamaya çalışanlar, gerçekler bir bir ortaya çıktığında kaçacak delik arayacaklardır.
Bu yazıda 15 Temmuz’un operasyon olarak nasıl planlandığını, darbe olarak nasıl yutturulmaya çalışıldığını hayretler içinde okuyacaksınız.

DARBE NASIL PLANLANDI? RTE İSTEDİ, FİDAN VE AKAR ‘EMRET REİS’ DEDİLER.

1. 15 Temmuz’u bir güne sığdırmak, bugüne kadar cevapsız kalan sorulara sadece 15 Temmuz’un puslu havasında yanıtlar aramaya çalışmak asıl failler ve azmettiricilerin işine gelecektir. 15 Temmuz an itibariyle faili malum bir meçhuldür. Eniştem’den öğrendim deyip hemen ardından darbenin bir numarasını tespit edebilecek yetenekteki(!) RTE, saat 14:45’te Binbaşı H.A. tarafından yapılan ihbarı değerlendirememiş bir FİDAN, Genelkurmay karargahında yaklaşık 4 saat süreyle durum değerlendirmesi yapıp sonrasında odasında esir alınmış AKAR; failini kendi yarattıkları gulyabaniye yıkarak AKlanmaya çalışanlar, aslında o meçhul gecenin, malum failleridir.

http://odatv.com/erdogan-darbeyi-ne-mitten-ne-genelkurmaydan-kayinbiraderinden-ogrenmis-2007161200.html

O gece ellerine silah verilip “tatbikata çıkıyoruz” veya “terör saldırısına uğradık, beylik silahlarınızı alıp karargaha gelin” yalanlarıyla sokaklara salınmış ASKERLER, cami minarelerinden yükselen sala sesleriyle tankların ve silahların karşısına çıkarılmış SİVİL HALK, kanlı bir oyunun masum figüranlarıydı. Her iki figüran da sömürülmüş duyguları ve istismar edilmiş vatan sevgileri kullanılarak canlarından oldular. Sivil can kayıpları 241 olarak lanse edilirken, askerlerden canlarını kaybedenler hakkında hala net bir açıklama yapılmış değil.

2. “Kurtlar Vadisi Darbe” patentinin aylar öncesinden alınmaya çalışılması, o gecenin aylar öncesinden hazırlanmış bir kurgunun eseri olduğunu göstermeye tek başına bir delil olarak yeter de artar bile. Şimdilik bu pervasızlık akıllarımızın bir köşesinde durmaya devam etsin, biz yazı dizisinin devamı olarak RTE, FİDAN, AKAR üçgeninde 15 Temmuz’un arka yüzünü aydınlığa kavuşturalım.

3. Cemaati şişirip vitrine sunan ve sonrasında “FETÖ” masalı ile öcüleştiren RTE, altın vuruş zamanının geldiğini düşündüğünde tarih Mart 2016 idi. Daha Kara Kuvvetleri Komutanı iken hakkında çıkan onlarca “Cemaatçi” haberine rağmen Genelkurmay Başkanlığı’na getirilen Kukla General AKAR ve Türkiye’yi Suriye bataklığına çekmek için hain planları ile kendini çoktan ispat etmiş sır küpü FİDAN vakit kaybetmeden Yalancı Darbe’nin emrini RTE’dan aldılar ve “Emret Reis!” diyerek hazırlıklara başladılar… AKAR, asker kanadını organize etmekle görevlendirilmiş, FİDAN ise polisin yönlendirilmesi ve halkın sokağa dökülmesi vazifesini almıştı.

4. AKAR’ın işi FİDAN’a göre daha kolaydı. Kara Kuvvetleri Komutanı iken vermiş olduğu profil ile RTE’ye muhalif durmayı başarmıştı. FİDAN, kirli kulaklarına hazırlattığı cemaatle bağlantılı dediği subayların bulunduğu fişleme listelerini Necdet Özel’e gösteriyor, delil sorulduğunda kuyruğunu kıstırıp dönüyordu. Ne zaman Necdet Özel’i ziyaret etse hemen ardından soluğu Kara Kuvvetleri karargâhında alıyor, elinde olan listeleri AKAR’la paylaşıyor ve Özel’i çekiştiriyorlardı. AKAR ise her görüşmesinin ardından yakın çevresine, FİDAN’ı terslediği imajı veriyor, “Allah’ın astsubayı gelmiş iş öğretmeye çalışıyor, delil olmadan, kanıt olmadan adam mı atılır ordudan.” diyerek üstü kapalı bir şekilde RTE’ye uzak olduğu mesajları göndermeye çalışıyordu.
http://odatv.com/necdet-ozelden-hakan-fidana-bascavusum-2107161200.html

AKAR’ın, cemaate yakın biri olarak lanse edilmesi, kurulan tuzağın derinliklerine dair önemli işaretler taşıyordu. Normalde, RTE’nin 17/25 Aralık’ta tamamen ayyuka çıkan cemaat düşmanlığına rağmen, AKAR’ı TSK’nın başına getirmesi hayret uyandıracak derecede şüpheler uyarmalıydı. Oysa AKAR gayet rahat bir şekilde o makama getirildi. Bu olay RTE’nin, İsrail düşmanlığı ve Yahudi nefreti içeren sözlerinin zirve yaptığı bir dönemde, bağırsaklarında tespit edilen poliplerin, tedavisi için Yahudi kökenli bir doktorun ameliyat masasına yatması kadar dikkat çekiciydi. Aslında hep aynı taktik, muhafazakâr halkın gözünü boyayacak sihirli bir kaç söz ve şapkadan çıkarılan tavşan!
AKAR, beklentilerin aksine Genelkurmay Başkanı olduktan sonra General-Amirallerle yaptığı toplantılarda önceden FİDAN’la kurguladıkları planlar çerçevesinde hükümetin icraatlarını eleştirerek reaksiyon ölçüyor, gidişatı düzeltmeye yönelik operasyon fikrine sıcak bakacak isimleri belirlemeye çalışıyordu. Özellikle de MİT’ten gelen, Aydınlık gazetesinin manşetlerine taşıdığı önceden cemaatçi diyerek fişlenmiş general-amiralleri hedef alıyordu. Zaman zaman daha da ileri giderek karara bağlanması gereken konularla ilgili cemaate yakın olduğunu gizlemeyen bazılarına “Bir an önce kararınızı verin, hacınıza mı, hocanıza mı soracaksınız ne yapacaksanız, hemen bana neticeyi bildirin” diyebilecek kadar açık mesajlar veriyordu. AKAR, TSK’da abartılanın aksine çok fazla cemaatçi olmadığını iyi biliyordu. FİDAN’ın kulağına fısıldadığı, Ergenekon-Balyoz sürecine adı karışmamış tüm personeline şüpheli yaklaşıyor, itaatlerini ölçüyor ve Hükümet karşıtı söylemlerine verdikleri tepkilere göre sınıflandırma yapıyordu.

5. Hain planının medya ayağı pürüzsüz bir şekilde işletilmiş, bir yandan cemaat öcüleştirilmiş ve YAŞ’da biletinin kesileceği kanaati oluşturulmuş, diğer yandan da Suriye Harekatı, ekonomik kriz, AB ve Batı’dan uzaklaşma, hukuksuzluklar, yolsuzluklar, Ege’deki stratejik hataların dillendirilmesiyle ülkenin kurtuluşunun halk tabiriyle “Asker”de olduğu algısı kuvvetlendirilmeye çalışılmıştı. Hayata dahi geçirilememiş bir darbe planı (Balyoz) neticesinde halkın ve hükümetin tepkisini ve meslektaşlarının akıbetini görmüş olan hiçbir askerin, darbe gibi büyük bir maceraya yeltenmeyeceğini, hele de emir-komuta zinciri içerisinde gerçekleşmeyecek bir darbeyi asla kabul ettiremeyeceğini bilen AKAR, adına “Operasyon” dediği planı açıklamak için gerekli zemini çoktan hazırlamıştı. AKAR, FİDAN’la birlikte ince eleyip sık dokudukları liste üzerinden sınırlı sayıdaki General-Amiralle “Operasyon” dedikleri planı açıklamaya karar verdiklerinde ise takvim yaprakları Haziran ayını gösteriyordu.

http://odatv.com/askeri-darbe-soylentilerinin-altinda-ne-var-0204161200.html

6. Tezgah gayet basitti. AKAR, planı açıklayacak, Genelkurmay Karargahı’ndan bir General koordinatör olarak belirlenecek, diğer General-Amiraller planı çok gizli tutarak güvendikleri subay ve astsubayları operasyonun içine çekeceklerdi. Çakmak Salonunun kapıları, beyaz zemin üstüne kırmızı yazılı “Çok Gizli” levhası aydınlatılarak kapandığında içerde, AKAR, abisi AKP’li kendisi cemaate yakın gözüken çok sadık kapıcısı Tuğgeneral DİŞLİ ve iki adım sonrasında tuzağa çekildiklerinden habersiz farklı kuvvetlerden 7 general-amiral vardı.
AKAR, operasyonun gerekliliğini, kendine has küfürlü tarzı ile kısaca anlattıktan sonra, sözü Dişli’ye devreder. Operasyona ilişkin o gün fazla detaya girilmeden önce gerekçeler ifade edilir ve sonrasında Amaç ve Vazife üzerinde mutabık kalınacak adımlar paylaştırılır.

Amaç:
Gittikçe demokrasiden uzaklaşan, hukuk ilkelerini hiçe sayan, ekonomisi kötü sinyaller veren, AB-NATO ve Batı hedeflerinden hızla uzaklaşan, gözü kapalı Suriye bataklığına sürüklenen ülkenin, kötü gidişatına engel olmak için, “Halife ve Tek Adam” olma heveslisi RTE’ye gözdağı vererek istifaya zorlamak veya TSK’nın tavsiyelerini dikkate almasını sağlamak.

Vazife:
Tatil için Marmaris’te bulunacak olan RTE’nin, bir denizaltı gemisinde, 5-6 gün misafir edilerek, ülke yönetimine ilişkin çekinceleri aktarmaktır.

General-Amiralleri İkna İçin Kullanılan Gerekçeler:
 • Güneydoğu’da Çözüm Süreci ile başlatılan TSK’nın etkisizleştirilmesi ve kışlalara hapsedilmesi, bölgede yaşanan sıkıntıların asıl nedenidir ve bu durum RTE’nin bilinçli politikalarından kaynaklanmaktadır.
 • RTE’nin verdiği tavizler PKK’yı güçlendirmekten ve TSK’yı etkisizleştirmekten başka bir netice vermemiştir.
 • TSK’nın bölgede etkili olacak operasyonlarına RTE tarafından izin verilmemektedir. Genelkurmay Eski Başkanı Necdet Özel, izin verilmeyen operasyonlarla ilgili tüm resmi kayıtları elinde bulundurmaktadır ve operasyon sonrasında açıklamak üzere ikna edilmiştir.
 • Ülkenin güneydoğusunda çok yakın bir zamanda büyük hareketlenme beklenmektedir ve ayrılma riski giderek artmaktadır.
 • Mülteci krizi de bahane edilecek Ege Denizi ve Adalar konusunda stratejik hatalar yapılmıştır ve Milli menfaatler geri dönülemeyecek şekilde zarara uğratılmıştır.
 • Suriye’de devam eden kriz çok aktörlü bir hal almıştır. Başta Rus varlığı ve terör örgütlerinin faaliyetleri bölgede icra edilecek bir harekâtın riskini ve olası kayıpları kabul edilemez seviyeye çekmiştir.

7. Ortaya konan gerekçelerin neredeyse TSK’nın tamamı tarafından paylaşılan genel kanaatler olması, herhangi bir itiraz ile karşılaşılmadan, herkes tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmıştı. Toplantının eksik tarafı Kuvvet Komutanlarının olmayışıydı. AKAR, dikkat çekici bu eksikliği gidermek için, “Kuvvet Komutanlarını ikna işini bana bırakın. Bu operasyon emir-komuta zinciri içinde olacak, bu gidişat YAŞ toplantısı olmadan sona erecek.” dediğinde kimsenin şüphesi kalmamıştı. Hele kendi tarzıyla “Şerefsiz Tayyippp” sonsözü tebessümlerle karşılanmıştı.

8. Sözde operasyona bir hafta kala içinde amirallerin de bulunduğu 6 subay hakkında tutuklama kararı verilmesi operasyonun icrası hakkında hala tereddüdü olanları ikna etmeye yetmişti. Bu haber, askerde travmalara sebep olan Balyoz ve Ergenekon davalarındaki tutuklanma sahnelerini akıllara getirmişti. RTE gerçekten iyi bir dersi hak ediyordu. Askerle, bir kedinin fareyle oynadığı gibi oynamasına artık izin verilmemeliydi.
Oysa ellerini ovuşturan RTE, Başkanlık hayallerinin kapılarını açacak o günü sabırsızlıkla bekliyordu.
12 Temmuz gününe gelindiğinde Operasyon hazırdı. AKAR, G günü S saatinin ilgili Komutanlara bildirilmesi için Dişli’yi tefrik etmişti. Artık tek gereken, FİDAN’la son koordine ve RTE’den gelecek emirdi. Operasyon olarak General-Amirallere anlatılan, ancak bir darbe görünümü verilecek şekilde sulandırılacak olan plan basit, net ve anlaşılırdı:
 • RTE tatil için bulunduğu Marmaris’ten SAT ve SAS komandolarından oluşan bir ekip tarafından G günü S saati (ilk planlamada gece 03.00 olarak belirlenmiştir. G günü S saati için nihai emir beklenecektir) alınacak.
 • Operasyon ekibi Hava Kuvvetlerine ait helikopterle Dalaman’a intikal ettirilecek, oradan karayolu ile Marmaris’e geçecek.
 • Marmaris’teki otelinden alınacak RTE, Aksaz’da bulunan o geceki Seyre Hazır Nöbetçi Denizaltı gemisine intikal ettirilecek.
 • Denizaltı gemisi, bir hafta süre ile Doğu Akdeniz ve Güney Ege’de cephe görevinde bulunacak, asgari şnorkel seyri ile emare vermemeye gayret edecek.
 • Aksaz’da bulunan Seyre Hazır Nöbetçi Fırkateyn ve Hücumbot emir verilmesi durumunda Aksaz Liman çıkışında dalışına kadar denizaltıya refakat edecek.
 • Operasyona karşı konulması ve karşı tedbir alınması ihtimaline karşı Ankara 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda (Akıncı Üssü) 4 F-16 hazır bekleyecek.
 • İstanbul ve Ankara’da tedbir maksatlı ihtiyat kuvveti olarak 1nci Ordu ve Zırhlı Birlikler Komutanlığı’nda 8’er adet tank hazır bekletilecek.

15 Temmuz’u sadece bir operasyon bilen general-amirallerle, mesaisini bitirmiş evine dönüp eşofmanlarını giydikten sonra acil koduyla niçin çağrıldığını tam anlamadan karargâha gelenlerin,
16 Temmuz’da fotoğraflara yansıyan şaşkın halleri aslında her şeyi çok net anlatıyordu.
O resmi bir uzmanın tahlil etmesini cidden çok isterim. Komutanların yüzlerinde okunan başarısızlıkla sonuçlanmış bir darbe girişiminin çaresizliğinden daha çok tuzağa düşürülmüş olmanın hayıflatan şaşkınlığı var.

9. AKAR, kendine düşen vazifeyi tamamlamış, asker kanadındaki hazırlıkların tam olduğu raporunu RTE’ye 12 Temmuz’da vermişti. RTE, “İşaretimi bekleyin” dediğinde, AKAR’ın cevabı askerce olmuştu. “Emret Reis”. RTE, bunu duyunca zevkten dört köşe olmuş, AKAR’da sahibinin mutluluğuna sevinen bir köle edasıyla telefonu huzur içinde kapatmıştı. 15 Temmuz günü gerçekte ne olacağından habersiz General-Amiraller G gün S saati emrini bekleye dursun, AKAR ve FİDAN, gizli kapaklı kirli oyunlarına son rötuşları da tamamlamışlardı.
- Operasyon nasıl ve ne zaman başlatılacak,
- Kimler karargahlara çağırılacak,
- Kimler haber merkezlerinde Yalancı Darbe’nin emirlerini yayınlayacak,
- Kimler TV kanallarını basma rolü yapacak,
- Kimler köprü tepelerinde sniperlık yapacak,
- Salalar ne zaman okunacak,
- RTE hangi kanala bağlanıp, darbenin faillerini açıklayacak,
- İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kaçta açıklama yapacak.
- …..cak, ….cak, ….cak

Tutarsızlıklarla dolu 15 Temmuz Gecesi’nin detayları, bugüne kadar akla gelen ve gelmeyen sorularıyla birlikte bir sonraki yazıda irdelenecektir…

Aç çakalların cesaretini attıran şey; dalacakları sürülerin, sıra kendilerine gelinceye kadar sergiledikleri ölümcül sessizliktir.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.