Facebook predstavuje Explore Feed: Ste z toho WOW alebo Angry?

Novinka od Facebooku priniesla so sebou zásadnú zmenu, ktorá zasiahla do našich Facebook životov.

Volá sa Explore feed a predstavuje alternatívu k nášmu obľúbenému News Feedu.

Čo vlastne Explore feed je a kde ho nájdete?

Explore feed je informačný kanál, ktorý sa bude tiež zapĺňať obsahom, ale platia tu iné pravidlá ako v pôvodnom News Feede.

V pôvodnom News Feede sa zobrazujú príspevky vašich priateľov a občas nejaká tá reklama. V novom Explore Feede sa zobrazujú príspevky stránok, ktoré sledujete a podobné príspevky, ktoré Facebook vybral podľa toho, čo ste v minulosti lajkli.

Kde nájdete Explore Feed?

V prípade desktopu je to na ľavej strane vášho facebooku, v side bare

- Na telefóne ho nájdete v dolnom menu.

Prečo Facebook zaviedol takúto zmenu?

Facebook chce, aby sme objavovali. Chce, aby sme si na Facebooku prezreli viac obsahu a strávili prezeraním príspevkov viac času. Okrem príspevkov priateľov a stránok, ktoré sledujete, vám preto ponúkne aj odporúčaný obsah, ktorý by vás mohol zaujímať. Môžu to byť fotky, videá, články zo zdrojov, ktoré ešte nesledujete.

Výber nových pejdží teda nie je náhodný, Facebook vám ponúka podobné príspevky a obsah, ktorý ste už v minulosti lajkli.

Facebook chce týmto krokom docieliť zvýšenie času, ktorý používatelia strávia na Facebooku, takisto chce ponúknuť aj viac reklamy medzi obsahom. Tá by sa mala týkať práve Explore Feedu, ktorý sa tak bude dať lepšie speňažiť. Jednoducho si to môžeme predstaviť tak, ako keď vám komerčná televízia ponúkne dlhší film, aby tam mohla dať viac reklamných páuz.

Čo priniesla táto zmena?

Useri si túto zmenu zrejme budú pochvaľovať, pretože v klasickom News Feede je menej reklám. Plačú však správcovia business pejdží, ktorí sa môžu rozlúčiť s organickým dosahom. Platený reach však ostáva rovnaký, zatiaľ.

A čo bude ďalej?

Z krátkodobého hľadiska môžeme predpokladať zníženie organického dosahu, no ak sa používatelia naučia Explore Feed používať a budú mať chuť objavovať, môže to priniesť aj pozitívne výsledky.

  • Môže sa stať napríklad to, že Facebook naučí userov objavovať nový obsah podobne, ako to robia na Instagrame pomocou možnosti search.

Explore feed sa pre userov môže stať útočiskom, keď budú unavení zo všetkých tých fotiek jedál, detí svojich priateľov či ohláseniach zásnub a budú mať chuť na iný druh obsahu.

  • Ďalšia alternatíva je, že Explore Feed sa stane akýmsi odpadkovým košom pre zabudnuté stránky a ľudia nebudú mať chuť sa preklikávať medzi informačnými kanálmi.
  • Alebo s týmto celým marketéri nejako vybabrú :)

Čo bude ďalej je momentálne vo hviezdach.