Sayaç Tutmanın İnanılmaz Hafifliği

Uğraştığınız projenin son teslim tarihine sadece 1 gün kaldığını hayal edin. Önünüzde kısıtlı bir zaman var ve tonla iş var. Bu durumda olabilecek en yoğun şekilde projenizi bitirmek için canınızı dişinize takarak çalışırsınız. Son dakikada yapılan işlerde her zaman motivasyon, üretkenlik ve yaratıcılık daha fazladır. Bu dönemde işlerinizi yaparken dikkat dağıtıcılardan (sosyal medya, haber siteleri, oyunlar) normale göre daha uzak durursunuz. Bu süreçte sağlıklı olmasa da kusursuz odaklanma yaşarsınız.

Elbette, işlerin son dakikaya bırakmanın büyük dezavantajları var. Ancak, başınızdaki bu zaman kısıtlamasını normal zamanlarda da taklit ederek üretkenliğinizi arttırabilirsiniz. Bunun için gerekli tek şey cep telefonunuzdaki zamanlayıcı programları.

Yapacağınız işe başlarken sayaç programınızda için belirli bir süre belirleyip başlatırsanız beyniniz otomatik olarak zaman baskısı algılar. Azalan sürenin baskısı, yaptığınız işler dışında başka işlerle uğraşmanızı engeller. İster istemez geçen sürenin değerini daha iyi kavrarsınız. Örneğin, bu yazının taslağını oluşturmak için 45 dakika ayırdım. İkinci gün de yazının düzenlenmesi ve kontrol edilmesi için 20 dakika ayırdım. Yazıyı yazarken, sayaç önümdeydi. Bu sebeple, çok defa yeni sekme açıp “twitt…” yazmaya çalışsam da azalan süreyi farkedip kapattım.

Sayaç, çalışmalarınızda üretkenliğinizi arttıracak en önemli kontrol araçlardan biri. Farkında olmadan, dikkat dağıtıcı nesnelerle geçirdiğimiz süreci dolaylı yoldan bize gösteriyor. Kullanımı kolay ve her yerde uygulanabiliyor.

Pomodoro Yöntemi

Aslında bu yöntem hali hazırda Pomodoro yöntemi olarak biliniyor. Domates (it. pomodoro) şekli mutfak sayaçlarından ilham alınarak ortaya atılan yöntemde, yapılacak iş 25 dakikalık parçalara bölünüyor. Ardından 5 dakikalık mola veriyorsunuz. Ardından tekrar 25 dakikalık çalışma sürecine başlıyorsunuz. İşin boyutuna bağlı olarak birden fazla pomodoro (her bir aralığa verilen isim) sürebiliyor. 4 defa bu döngü bittiğinde ise 15–30 dakikalık bir mola verebiliyorsunuz. Sayaç tutulması ile üretkenliğinizi sürekli kılıyor; sık aralıklı molalar da dinç kalmanızı sağlıyor.

Eğer bu döngüler sırasında aklınıza farklı bir konu takılırsa veya bir sms, e-posta alırsanız, ona yönelmeyip bir kağıda not almanız gerekiyor. İşiniz bittiğinde veya 25 dakikalık sürenin sonundaki aralıklarınızda aklınıza takılan o işi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak 25 dakika boyunca tamamen o işe odaklanmanız gerekiyor.

Elbette bu yöntemin herkese uygun olduğunu söylemek zor olur. Bir çok kişi için sayacın oluşturduğu baskı iş bitirmek için kötü yönde etki yaratabiliyor. Yöntemi deneyip iyi sonuç alamazsanız, öncelikle ufak değişiklikler yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin ben, sayaç sürelerini işe bağlı olarak maksimum 1 saati aşmayacak şekilde belirliyorum. Dinlenme sürecini ise 15 dakika tutuyorum. Bu şekilde daha rahat çalışabildiğimi farkettim. Siz de kendinize göre yöntemi değiştirebilirsiniz.