BİR FİKRİM VAR!

GİRİŞİMCİ mi olunur…

GİRİŞİMCİ mi doğulur?

Girişimcinin küçüğü/ büyüğü olmaz. Girişimi olur.

Özetle; sağlam fikirleri olan herkesin bir girişimi olabilir.

Peki insanları bu girişimlere iten nedir?

Kötü hayat koşulları, zorlu hayat tecrübeleri, taşlı yollar; daha çokça sayılabilecek iyi/ kötü yaşananlar, büyük firmaların kurulmasına vesile olmuştur.

Örneğin;

Steve Jobs; dünyaya geldiğinde anne ve babası tarafından California’lı bir aileye evlatlık olarak verilmişti. Evinin garajında Apple’ı kurduğunda henüz 21 yaşındaydı.

Mark Elliot Zuckerberg; Facebook’ı Harvard’da okurken kurdu. Site; sadece 18 ay içerisinde, ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline geldi.

Jeff Bezos; bundan tam 23 yıl önce adını Amazon Nehri’nden alan ve dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi olan amazon.com’u kurdu.

Jack Ma; üniversite sınavında 3 kez başarısız oldu. KFC’ye girmek istedi ancak, şans bu ya ! Başvuran 24 kişi içerisinden işe alınmayan tek kişi yine o oldu. Polis olmak istedi ancak; onda da başarılı olamadı. Arkadaşının zoruyla internet ile tanıştı ve Alibaba doğdu.

Bill Gates; henüz 17 yaşında, ilk bilgisayar yazılımını okuduğu siteye sattı. Harvard’da okurken Microsoft’un ilk yazılımı olan Altair BASIC’i kodlayanlardan biri. Hem zeki, hem de yaratıcı. Girişimciler için ilham kaynağı..

Gelelim Türkiye’nin en başarılı girişimcilerine;

Yemeksepeti.com, Markafoni, Pronet, Bonnyfood, Ay Yapım ve bu listede yer almayan/ yer almayı bekleyen, ilkleri deneyen ve deneyecek sayısız girişimciler..

Yemek Sepeti; Türkiye’nin en büyük yemek sipariş sitesi. 40 metrekarelik bir odada kurulduğuna inanmak zor gibi görünse de bugün 62 ilde, 10.000’e yakın üye restoran ve aylık 3 milyon sipariş dahil milyonlarca kullanıcı ile hizmet veriyor.

Markafoni; 2008 yılında 4 kişilik bir ekip ile kuruldu. Günümüzde; 5 milyonu aşkın müşterisi ile en büyük alışveriş sitelerinden biri.

BiTaksi’ ile taksi çağırmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. BiTaksi demek; kredi kartı geçen taksi demek. İster nakit öde, ister kartla taksin gelir birkaç dakikaya… Bir de “Getir” var tabi. “Getir’in hikayesi, BiTaksi’nin başarısı üzerine kurulu” aslında. Yüzlerce ürün çeşitliliği olan sitede aldığınız ürünler en geç 10 dakika içerisinde istediğiniz noktada. Siparişleriniz telefonunuzdaki uygulamadan da izlenebiliyor. Dağıtımlar ise; motosikletli kurye ve ticari araçlar ile gerçekleşiyor. En önemlisi… herikisinde de BKM Express ile ödeme kolaylığı yaşayabliyorsunuz…:)

Veeeeee… şimdi de kolay, eğlenceli, verimli ve herkesin kullanabileceği uygulamaları olan sosyal sorumluluk projeleri ile tanışın.

Alışverişin EN “İyi” halleri ile Givin

Küsuratlar & kuruşların iyiliğe dönüşmesi için Yuvarla

Üniversite öğrencilerinin ücretsiz yemek yiyebilmesi için tasarlanmış Askıda Ne var…

Hepsinde iyilik var..!

Burada çok detaya girmedim ancak sorsanız hepsinin bir hikayesi var.

Özetle; fark yaratan fikirler sizi girişimci yapar.

Yalnız girişimcilik tek başına olmaz. Yeni fikirler paylaşılmadıkça hayat bulmaz.. Ekip ruhu ile yol alan tüm girişimler sonunda başarıyı kucaklayacaktır, buna hiç şüpheniz olmasın.

Biryerde okudum ve yazmak istedim.” Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz!

Olamayız da..”

Başkalarının hayallerini yaşamak istemiyorsanız; kendi hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için KOCAMAN bir adım atın ! Yarın değil, şuan.. Ve daha fazla geç olmadan !

İmkansız diye birşey yoktur.

İmkansız fikirler girişimciler ile hayat bulur !

Medium’da ilk yazı denemem.

Bu yazı, bir sonraki yazılarıma ışık olsun.

Sağlıcakla kalın..

Like what you read? Give Ceyhan Onsun a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.