Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan para kazanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatmaya çalışaçağım. Bu işi daha önce yapmış olanlar vardır. Fakat ilk kez girecekler için birkaç hatırlatma yapmakta fayda var değil mi ?

Youtube Hesabı Nasıl Açılır ?

Youtube hesabı açmak için size gereken tek şey bir Gmail adresidir.

Tarayıcınızda youtube.com adresini açın. Sağ üst köşeden “ Oturum aç “ düğmesine tıklayın. Ardından “ Hesap oluştur “ tuşuna basın. Hepsi bu kadar. Şimdi kendi kimliğinizle Youtube’de oturum açtınız. Artık izlediğiniz videoları beğenebilir, yorum yazabilir, istediğiniz kanallara abone olabilirsiniz. Fakat bizim işimiz bunlar değil. Biz para kazanacağız.

Youtube hesabımızı açtık. Şimdi sıra geldi Youtube kanalımızı oluşturmaya.

Youtube Kanal Oluşturma

Youtube hesabınızda oturum açtıktan sonra, sağ üst köşede, küçük bir yuvarlak içerisinde profil resminiz vardır. Bu profil resminiz, Google+ hesabınızda oluşturduğunuz resme aittir. Eğer henüz bir resim yüklemediyseniz, orada bir insan silüeti göreceksiniz. Oraya tıklayın. Küçük bir pencere açılacak. Ardından dişli bir çark resmi göreceksiniz. İşte o çarka tıklayın. Şimdi Youtube ayarlar kısmına geldiniz. Açılan sayfada hesap bilgileriniz yazar. En alt kısımda “ Yeni kanal oluştur “ diye bir yazı göreceksiniz. Oraya tıklayarak, youtube yeni kalan oluşturma işlemini tamamlamış olursunuz.

Kanalımızı oluşturduktan sonra, sıra geldi video yüklemeye.

Youtube Video Yükleme

Youtube video yükleme olayını anlatmadan önce, video yüklerken nelere dikkat etmek gerektiğini, ne tür videoları yüklememiz gerektiğini kısaca anlatalım. Eğer aşağıda anlatacağım kurallara sadık kalırsanız, Youtube’dan para kazanma girişiminiz sekteye uğramaz.

Youtube, bazı sakıncalı olabilecek içerik türlerini yasaklar. Youtube topluluk kurallarını ihlal eden bu içerik türleri;

Çıplaklık veya cinsel içerik içeren videolar: Bu türden videolar size ait olsa bile yüklememeniz önerilir. Youtube, bu konularda oldukça hassastır. Eğer videonuz eğitim, bilimsel ya da sanatsal amaçlı çıplaklık içeriyorsa ve rahatsız edici değilse, Youtube buna onay verebilir. Ancak bu kez yaş kısıtlaması koyar. O videoyu göstermeden önce bir uyarı penceresi açılır ve izleyen kişinin 18 yaşından büyük olup olmadığını sorar.

Zararlı veya tehlikeli içerik: Diğer insanları ya da çocukları, yaralanmalarına ya da zarar görmelerine neden olabilecek türde videoları yayınlamayın. Aranızda hatırlayanlar olacaktır. Pokemon adında bir çizgi film vardı. 16 Aralık 1997 tarihinde yayınlanan bir bölümünde, Pikachu üzerlerine gelen füzeleri elektrik şoku kullanarak durdurmaya çalışıyordu. Bu esnada güçlü bir patlama oluyordu. Bu patlamanın ardından yoğun bir şekilde kırmızı ve mavi ışıklar ortaya çıkıyordu. Bölümden hemen sonra, o sabah bu bölümü izleyen çocuklar baş ağrısı, baş dönmesi, geçici görme bozuklukları gibi sorunlarla karşılaştı. Bölümü izleyen epilepsi hastalarında, ekranda parlayıp sönen renkler bilinç kaybı, körlük, bayılma gibi durumlara yol açtı. Japonya’da o gün toplam 685 çocuk hastaneye kaldırıldı. Bunun ardından kanal bir açıklama yaptı ve özür diledi. Ardından Pokemon yayından kaldırıldı. Bir örnek olarak bunu vermek istedim. Yüklediğiniz videoların, özellikle çocukların zarar görmesine sebep olabilecek türden işleri önermediğine emin olun.

Şiddet barındıran veya sansürlenmemiş içerik: Adından da anlaşılacağı gibi, kavga, saldırma, patlama gibi videoları yüklemeyin. Eğer yüklüyorsanız, kan ve iz sahnelerini mutlaka sansürleyin. Aksi halde videonuz onaylanmaz yada silinebilir.

Nefret söylemi barındıran içerik: Herhangi bir grubu, cinsiyeti, ırkı, dini, milliyeti, yaşı, uyruğu hedef alan, nefret içeren, insanları bu açıdan şiddete teşvik eden videoların yüklenmesi yasaktır.

Tehdit içeren videolar: Birilerini taciz eden, tehdit eden, insanları o kişiye karşı kışkırtan türde videoların eklenmesi yasaktır.

Spam, yanıltıcı bilgiler ve hilekarlık: Yüklediğiniz video ne ile ilgiliyse, açıklamaları ve etiketleri onunla ilgili kullanın. Örneğin; Ronaldo’nun frikik golünün videosunu yüklediniz. Açıklama ya da etiket kısmına; Rihanna frikik, Lopez frikik, Jessica Alba frikik gibi açıklamalar girmeyin ( Örnek biraz absürt oldu ama bazı futbol videolarında sıklıkla şu gibi yorumlarla karşılaşıyoruz: Messi’nin frikik gollerini ararken, Monica Belluci’nin frikik görüntüleri ile karşılaşmak pek hoşuma gitmiyor.

Telif hakkı içeren videolar: Yayın hakları bir başkasına ait olan film, dizi, müzik, program gibi videoları yüklemeyin. Video size ait olsa bile, arka fonda kullandığınız müzik telif hakkı ile korunuyorsa, videonuz onaylanmayabilir, onaylansa bile bir süre sonra kaldırılabilir ya da sadece para kazanma kısmı devre dışı bırakılabilir.

Youtube’ye Nasıl Video Yüklenir ?

Youtube kanalınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede bulunan yukarı ok simgesine tıklamanız gerekiyor. Ardından açılan pencerede, “ Yüklenecek dosyaları seçin “ şeklinde bir buton göreceksiniz. Oraya tıklayarak istediğiniz videoları yükleyebilirsiniz.

Youtube’den Nasıl Para Kazanılır ?

Bir Google Adsense hesabınız olduğunu düşünerek, konuya devam ediyoruz. Youtube hesabınızdan para kazanmayı aktif etmek için, Youtube İş Ortağı Programına katılmanız gerekiyor. Bunun için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin;

 • YouTube hesabınızda oturum açın.
 • Sağ üstteki hesap simgesi > İçerik Stüdyosu’nu seçin.
 • Soldaki menüde Kanal > Durum ve özellikler’i seçin.
 • “Para kazanma” altında “ Etkinleştir ”’i tıklayın.
 • YouTube İş Ortağı Programı Şartlarını kabul etmek için, ekrandaki adımları izleyin.

Şimdi sırada, Adsense hesabını Youtube kanalına bağlamada. Bunun için yine aşağıdaki adımları izleyin;

 • Para Kazanma sayfasına gidin. Sağ üstteki simgenizi > İçerik Stüdyosu’nu tıklayarak buraya ulaşabilirsiniz. Ardından, soldaki menüde Kanal > Para kazanmayı tıklayın.
 • “Ödemem nasıl yapılacak?” bölümüne gidin.
 • AdSense İlişkilendirmesi sayfasından, AdSense’ye yönlendirilmek için “sonraki” adımı uygulayın.
 • Kullanmak istediğiniz Google hesabını seçmek için, sayfanın altındaki “ Evet, Google hesabında oturum açmak için devam et “ seçeneğini belirleyin.
 • Google Hesabınızın şifresini girin.
 • İlişkilendirme işlemini kabul ettiğinizde, tekrar YouTube’a yönlendirilirsiniz.
 • Hesabınız etkinleştirildikten sonra, AdSense hesabınızın YouTube hesabınız ile ilişkilendirildiğini bildiren bir ileti görürsünüz. İlişkilendirme işleminin tamamen etkin hale gelmesinin 48 saate kadar sürebileceğini unutmayın.

Tüm işlemleri eksiksiz yaptıysanız, muhtemelen Adsense ile Youtube kanalınızı eşleştirmiş olacaksınız. Bu adımdan sonra yapacağınız şey, videoların yükleme aşamasında, “ Gelişmiş ayarlar “ sekmesinden “ Para kazanma “ kısmını aktif etmenizdir. Bu adımdan sonra videolarınızda reklamlar gösterilmeye başlayacaktır.

Artık tüm ayarları yaptık. Şimdi sırada, ne tür videolar yüklersek para kazanma şansımız artar konusu. Burası gerçekten çok önemli. Youtube’dan para kazanmak için çabalayan yüz binlerce insan olduğu halde, herkes istediğini alamıyor. Ne tür videolar üzerinde çalışma yaptığınız popülerite ve dolayısı ile kazancı doğrudan etkiler. Kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Videolarınız size özel, özgün olsun.
 • Gündemi takip edip, güncel videolar yükleyin. “ Olum bak git “ videoları zamanında tavan yapmıştı unutmayın.
 • Açıklama ve etiket kısımlarını ustalıkla doldurun. Bunun için Google’da araştırma yapabilirsiniz.
 • Youtube kanalınıza daha çok abone toplayın.
 • Adsense TBM yüksek verebilecek alanlarda video yüklemeye çalışın.
 • Marka yada fenomen olmaya gayret gösterin. İnsanlar sizi konuşsun. Viral bir etki yapabilirseniz, kısa zamanda milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Güzel ve akılda kalıcı bir Youtube profil ve Youtube kapak resmi oluşturun.
 • Niş ( niche ) sektörler seçin. Özellikle Finans alanında oldukça fazla para var.
 • Videoları siz çekiyorsanız, mutlaka yüksek kaliteli makineler kullanın ve HD olarak yükleyin.
 • Kanalınızı boş bırakmayın, güncel tutun. Günlük düzenli olarak video yükleyin.
 • Komik videolar da yükleyebilirsiniz. Ancak her kanal açan, komik şaka videoları, komik kazalar gibi eğlence videoları yüklüyor. O yüzden bu konuda özgün olmak zor.

Tüm bu işlemleri yaparak, Youtube-Adsense işbirliği ile güzel paralar kazanabilirsiniz. Tabi bunun yanında, herhangi bir ürünün, markanın ya da internet sitesinin tanıtımını yaparak da Youtube’dan para kazanabilirsiniz. Ardından ödeme gününü beklemeye geçebilirsiniz.

Youtuber Nedir ? Nasıl Olunur ?

Son zamanların popüler kavramlarından biri olan Youtuber, Youtube kanalı olan kişi anlamına geliyor. Sosyal medyada fenomen olan insanlar için de bu tabir kullanılır. İnternetteki Youtuber’lara bir bakın. Birçoğu aptal insanlar. Ama yine birçoğu paraya para demiyor. Yapabiliyorsanız insanları ya da olayları ti’ye alın. Sokak röportajları yapın. Mekanları gezin ve kısa videolar çekin. Çocuğunuz ya da kediniz varsa, onların videolarını çekin. Geçenlerde gördüm. Adamın biri bir oyuncak bebek almış. Sesi borazan gibi. Onu yıkıyor, giydiriyor, besliyor. Bir yandan da konuşuyor. Bir baktım ki, 1 yılda 2 milyon kez izlenmiş. Kısacası utanmayın, sıkılmayın. Kazanın.

İnternetten para kazanma yöntemleri içinden, Youtube ile para kazanma konusuna kısaca açıklık getirdik. Yazdıklarımız size bir para kazanma rehberi olacaktır. Ama tabii ki bilgiler bununla sınırlı değil. Kendinizi devamlı geliştirin. Yenilikleri takip edin, araştırın. Yerinizde saymayın. İnanın azmederseniz kazanmak çok kolay.