şıpsevdi

Devam edelim o zaman madem meraklandık. Bitti deyince bitirmek kolay değilmiş. Yanlışlarla dolu bir hayatın adına derler tecrübe. Bir çoğumuz kabullenmiş acı gerçeği, bir tarafımız hala umutlu yarın doğacak güneşin sıcağı ısıtır diye bedenimizi. Şiirle, şarkı ile olacak şeyler değil bunlar. Çok yüz vermemek gerekiyor acıya. Her başlangıcın sonunu görüyoruz ama bile bile yaşıyoruz ya hani, aklımıza geleni yahut kalbimizden geçeni. Anı yaşamak bir yere kadar gidiyor, insan bazen yarını şimdiden görebilmeyi istiyor. Düzen arıyor çoğu kez, bazen sıkılıyor ama yine duruluyor. Sevmek istediğimiz insanların sevilemeyen taraflarını göz ardı etmekle aptallık mı ediyoruz bilemem ama kör olmak bu kadar güzel olamazdı sanırım, severken. Onu ilk gördüğün anı düşün şimdi, hayır aslında düşünmesen bile gözünün önünden hiç gitmemiştir belki. İnsan seçemiyor ki, bağlanmayı da sevmeyi de kontrol edemiyor ki. Birden bire unutuyoruz geçmiş günlerimizi, yeni denizlere açılıyoruz. Hangi insan diyebilir ki ‘’ Ben onu, şu gün, şurada unuttum. ‘’ diye. Kimse kimseyi unutamaz. Belki hiç hatırlamaz, hatırlamak istemez ama kimse kimseyi unutmaz. Denemedim hatırlamayı, ama hep aceleciydim.

Hemen seveyim, hemen sevsin, hemen gidilecek yerlere gidilsin, hemen tanıştırmam gerekenlerle tanışsın, hemen her şey söylensin isterdim. Hemen bitsin’i unutmuşum kahretsin. O kadar çabuk tüketir olduk ki. Anılarımız, acılarımız, değerlerimiz bazen.

Size sabır göstermeyene sabır göstermeyin derler, hayır yalan. Seviyorsanız, değer veriyorsanız, sabrediniz. Zannediyor musunuz ki, etrafınızda gördüğünüz her çift, mum gibi dik. Hayır, mutlu görünse bile fotoğraflar, aslında kimse emek vermeden mutlu olamaz-dı. Bazı adamların ağzı iyi laf yapabilir, etrafında çok hatun olabilir haliyle. Bazı kadınlar standartın üzerinde çekici olabilir, etrafında çok erkek olabilir de. Bu bazı adamlar ile bazı kadınlar beraber olamaz mesela, olmayı denese bile uzun sürmesi über zordur kanımca. Seçeneği bol olan alttan almaz, almak istemez. Hep kıskanmışımdır, ne güzel çiftler var diye. Ah ulan, imrenmek kötü şey. Evet ama ders alan bir kalbim olmadı hiç. Her zaman ilk adımı atmak yoruyor insanı, o ilk an gelen heves sonlara doğru lanet bir hırsa ve bazen yerini hissizliğe bırakıyor. Şıpsevdi dediğiniz insanlar, aslına bakarsanız kötü insanlar değiller. Ya kalpleri sağlam depremlerle kırılıp, yıkılmıştır. Ya da onların sevgi ihtiyacını tatmin edebilecek insanlar yoktur etraflarında.

Paylaşmayı bilmeyen insanlar, kendi kuralları olduğunu söyler. Ulan bok, ne kuralından bahsediyorsun. Kimsin sen ya, valla çok komik bazıları. Hep bu Angelina Jolieler, hep bu Victoria Beckhamların sayesinde oldu bu. Polat Alemdarlara hiç girmeyeceğim. Bakın demek istediğim şu ki kendinizi kasmayınız. Siz çok iyi birisiniz, sizi seven insanlar da en az sizin kadar iyi insanlardır eminim. Kendisiyle olan savaşını kazanamamış veya hala savaşan insanlar kimseyi sevemezler. Duygusal boşluklarla yeni arayışlara girerler, bunun sonucunda aptal saçma ilişki denemeleri, yanılmaları ve acıları olur.

Yok ya ben tek başıma iyiyimler gelir ardından, yok öyle bir dünya. Siyah var evet bak beyaz da var. Eksi var bak, karşısında artı var. Daha da uzatabilirim bunları. Yanlızlık Allah’a mahsustur. Aklıma geldikçe gülüyorum, bir kız arkadaşım vardı. Mutlu kalsın. Adını söylemeyeceğim üzgünüm, çok sıradan bir kızdı. Kendi halinde, duvarları olan. Dik, bazen inatçı. Bir gün bana herkesi sevebileceğimi söylemişti. O sıralar ben de kendi halimdeydim, kendimi bildim bileli ota boka alınırım. Kimseden nefret edemedim bu hayatta, bu ağır sorun. Biz ayrıldıktan sonra benden sonra kimseyle beraber olmadı, hala yalnız mı bilemem ama benim kalbim seninki kadar büyük değil demişti.

Hayatım her geçen gün biraz daha kirlenirken, dünyada oksijen biraz daha azalırken, farkında değildim belki ama ben de değişmiştim.

Herkesi sevemedim ama herkes onları sevdiğimi sandı, acılarım vardı evet. Kimseyle paylaşamadım, insanlardan kendi acılarını bile kıskanan biri olmak.

Ben olmayı denemedin hiç, sen olmak bana farzdı. Hani biri fazla diğeri hep azdı. Şıpsevdi ben oldum, senin her hareketin olay, bakışın bile tarzdı. Freestyle’ı bırakıp, özet geçeceğim neyse.

Mutlu olabildiğin kadarsın, gülebildiğin kadar güzel. Birileri yanında olur, birileri arkandan atıp tutar, bu böyle. İnsanları sevmek günah değil asla, asıl günah olan içinde varken yok demek. Severken hala birilerini, kendine duvarlar örmek. Aşağılık olmak için ideal bir şeydir aşkta gurur. Sakın gurur yapmayın.

Fazla gurur, göte vurur…

Show your support

Clapping shows how much you appreciated paşa’s story.