Conceal Node Guardian

Conceal Network
Apr 26 · 2 min read

Conceal ekibi Guardian’ın beta versiyonunu çıkardığı için bugün, Guardian’ın ne için kullanıldığını ve güçlü yanlarını daha iyi anlamanız adına, bu yazı kaleme alınmıştır.

Guardian, node’ları (daemon) izlemek ve problem oluşması (çökmesi) durumunda yeniden başlatmak için tasarlanmıştır. Zamanla daha farklı bir hâle evrilmiş ve birçok özelliğe ve faydaya sahip olmuştur:

  • Hata veya çökmeye karşı sistemi izlemektedir.
  • “Başlatma, durdurma, hizmet olarak yükleme ve güncelleme” gibi daemon yönetme fonksiyonları sunar.
  • İstenmeyen durumlar oluştuğunda, Discord ve e-posta yoluyla bildirim gönderir.
  • Havuz node’larını listeler (tercihe dayalı bir özelliktir).

Guardian’la birlikte node’ları yönetmek çok kolay hâle gelmiştir. Windows, Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04 gibi popüler OS sistemlerinde, node çalıştırmak için ekstra işlemler yapmanıza gerek kalmamaktadır. Sadece bazı soruları cevaplamanız yeterlidir. Guardian, sizin yerinize son sürüm node’u indirir ve çalıştırır. Sadece tek bir komut ile indirebilirsiniz. Tüm seçenekler ve indirme prosedürü bu linkte tanımlanmıştır.

Kurulumun ne kadar basit olduğu aşağıda gösterilmiştir:

JSON dosyasını yüklemek ile uğraşmadan (isterseniz yapabilirsiniz), sadece birkaç soru cevaplayacağınız interaktif bir kurulumdur.

Guardian’ın en önemli özelliklerinden biri madencilik havuzu ile ilgilidir. Her bir node, havuza periyodik olarak veri gönderir. Bu sayede ekip, aktif olan node’ları görebilir. Eğer bir node, bir süreliğine aktifliğini kaybederse, otomatik bir şekilde havuz listesinden çıkmaktadır. Mevcut explorer listesi (değişmiş olabilir) aşağıdaki gibi görünmektedir:

Havuz bize aktif node’ların dinamik bir listesini sunmaktadır. Bu node’lar az bir ücret karışılığında “remote node” olarak çalışabilecektir. “Remote node” özelliği statik olmayıp, tamamen dinamik bir listeye dayanmaktadır.

Bu yöntem bize altyapıyı izleyip takip etme ve herhangi bir hata durumunda, bildirim alma imkanı sunmaktadır. Ayrıca, Guardian üzerinden node’lara gelecekte farklı özellikler eklenme imkanı vardır. Yeni eklenen kod ayrı bir yerde yazılacağından, daemon aşırı kod ile dolmamaktadır.

Ayrıca madencilik havuzları ve borsalar da bu yöntemi kullanabilecektir. Bu sayede node’larının açık kalma süresi artacak ve havuzumuzda listelenecek, ekosistemimizin altyapısının bir parçası hâline gelecektir.

Umarım bu yazı Guardian ile ilgili sizlere bilgiler vermiştir. Daha fazla soru için Discord veya Telegram kanalımızı kulanabilirsiniz.

Conceal Network

Written by

Decentralized Banking, Private Transactions & Secure Messaging | $CCX