SODOBNA OPTIMIZACIJA STRANI, SPLETNI ISKALNIKI IN GOOGLE TRENDI 2017

Matej Čotar - DIGIMEDIA
5 min readAug 19, 2017

--

Če želimo spletno stran učinkovito optimizirati in zasedati najvišja mesta v spletnih iskalnikih, moramo seveda najprej poznati delovanje iskalnikov.

V prispevku vam predstavljamo, vse kar morate vedeti o Google iskalnem algoritmu, najpomembnejših dejavnikih, ki vplivajo na razvrstitev rezultatov v spletnih iskalnikih, sploh v Google, ter kako se spreminja optimizacija spletnih strani v zadnjih letih.

Optimizacija spletnih strani ali SEO (Search Engine Optimization) je dolgoročen proces plemenitenja vrednosti spletne strani v očeh uporabnikov in spletnih iskalnikov. Zaradi vrednosti, ki jo prinaša vidnost spletne strani v iskalnikih (povečan obisk, več novih strank, večja prodaja), je optimizacija strani osnovni in nepogrešljivi del vsake resne spletne prisotnosti, katere namen je pospeševanje B2C ali B2B prodaje, saj gre za potencialne stranke, ki vas same iščejo preko spletnih iskalnikov.

Kdor podrobneje pozna dogajanje na področju optimizacije in razvoja iskalnih algoritmov, ve, da je optimizacija strani postala “znanost”, s katero lahko veliko pridobimo le, v kolikor podrobno spremljamo in pospešeno implementiramo vse zahtevane spremembe iz zadnjih let, mesecev, jih testiramo, in opuščamo neučinkovite prakse ter tako ostajamo na tekočem in na vrhu, pred konkurenco. V nasprotnem primeru gredo lahko velike vsote v nič.

Trendi in zahteve sodobne optimizacije spletnih strani

Po vseh večjih spremembah delovanja spletnih iskalnikov in iskalnih algoritmov (Penguin, Panda, Hummingbird) od leta 2012 dalje, trenutno doživljamo novo malo revolucijo na področju optimiziranja spletnih strani.

  • Nov način indeksiranja strani — “mobile only”

Svojo že dolgo časa opevano naklonjenost mobilnemu prometu so pri Google kronali s spremembo načina indeksiranja (branja) spletnih strani. Po novem je za Google vaša spletna stran taka, kot je vidna na mobilnih telefonih in sorodnih prenosnih napravah.

Prednost pri indeksiranju spletnih strani so tako dobile mobilne različice strani. Čeprav je optimizacija strani za namizne naprave še vedno zelo pomembna, je optimizacija za mobilne naprave prevzela vodilni pomen v optimizaciji strani in predstavlja po novem osnovo optimizacije spletnih strani. SEO tako dobiva nove razsežnosti, katerim se bo potrebno v letu 2017 še kako hitro posvetiti, za ostati na vrhu in korak pred konkurenco, saj strani hitro zgubljajo vrednost. Obenem pa je to tudi priložnost za najboljše

  • Pomen domene in SSL certifikat

Čeprav so raznovrstne povezave (linki) še vedno pomembne za visoko uvrstitev v spletnih iskalnikih, zgubljajo na pomenu! Še bolj kot povezave, zgubljajo na pomeni domene, ki vsebujejo ključno besedo v samem korenu. Ne le da zgubljajo na pomenu. Domene z eksaktno ključno besedo v korenu vse hitreje nabirajo negativne točke. Google že dolgo daje prednost domenam z imenom vašega podjetja ali blagovne znamke v samem korenu domene, za vašo blagovno znamko pa je to še toliko večjega pomena: domene tipa www.podjetje.com/.net/.org/.si so tako najboljša izbira iz vseh zornih kotov za slovensko podjetje. Vse bolj pridobivajo na pomenu tudi priljubljene in brane vsebine, učinkovita uporabniška izkušnja, ter varnost spletnih strani (SSL certifikat), ki po novem prinaša kar znatne dodatne točke optimizaciji spletnih strani. .

  • Iskanje in rezultati po meri uporabnika

S spremembo miselnosti uporabnikov, ki vpisujejo vse daljše fraze, vprašanja itd. ter s posodabljanjem delovanja algoritmov se spreminja tudi sam pomen optimizacije spletnih strani, ki je vse bolj usmerjen v uporabnike. Spreminjajo se prioritete, ki jih pravila optimizacije spletnih strani postavljajo. Google namreš namenja vse večji pomen iskanju po meri uporabnika, ki je že dlje časa poznan trend. Uporabniki mobilnih naprav smo na svoje igračke veliko bolj navezani, kakor na osebne računalnike zato njihova uporaba v iskalne namene zelo narašča. Google pa tako vse lažje spremlja in beleži vse bolj podrobno naše interese in temu personalizirano prilagaja razvrščanje rezultatov vsakemu uporabniku po svoje.

  • Glasovno iskanje in strojno učenje

Glasovno iskanje postaja novi »hit« in vse bolj uporabljen način iskanja v iskalnikih. Preizkusite tudi sami kako deluje.

Še večji hit pa v zadnjem času postajajo tehnike »machine learning«-a in »deep learning«-a, ki se jih je začel posluževati Google za vse oblike iskanja. Vse to nam krajša čas in prilagaja rezultate, saj uporabniki iskalni niz hitreje izgovorimo, kakor vtipkamo. Roko na srce, ta način je veliko bolj pisan na kožo uporabnikom, ki se sporazumevajo v velikih svetovnih jezikih, kakor pa Slovencem, čeprav se tudi na tem področju stvari pomikajo s svetlobno hitrostjo. Pomembno pa je vedeti, da posledično »Google« že sam bere vašo spletno vsebino in kaznuje neberljivost (ne tekoče branje).

  • Privilegiranje lokalnih rezultatov

Poleg mobilnega trenda je že nekaj let prisoten tudi trend privilegiranja lokalnih iskalnih rezultatov. Po novem, v svetu mobilnega iskanja, prevzemajo prednost lokalne poizvedbe, saj mobilne naprave nosimo s seboj in na njih opravljamo poizvedbe, ki so vezane na našo trenutno lokacijo. Ravno tako smo skoraj vsi prijavljeni v svoje z vsaj enim email naslovom, največkrat ravno Googlovim Gmailom. Uporabniki mobilnih naprav ob enem izkazujejo, da je iskanje na mobilnih napravah velikokrat v trenutku, ko nekaj potrebujemo in je zato namera in naklonjenost k realizaciji, veliko resnejša v povprečju, kot pri poizvedbah na namiznih ali prenosnih računalnikih. Tu gre tudi ločiti po panogah. V B2B še vedno prevladujejo iskanja na namiznih napravah.

Zaradi kombinacije vsega do sedaj povedanega, so rezultati, ki jih vsak posameznik odkriva v spletnih iskalnikih tako rekoč že skoraj povsem personalizirani. Na njih vpliva vaše spletno vedenje, vaše iskalne in brskalne navade, vaša zgodovina brskanja, trenutna in pretekla lokacija, kaj ste govorili v zadnjih minutah pred iskanjem (če uporabljate pameten telefon), itd.

  • Vsebine, vsebine, vsebine

V letu 2016 je bilo mogoče opaziti, da Google občutno namenja vse več pozornosti slikam in video vsebinam ter marketingu s pomočjo le-teh. Kot vzrok in posledica hkrati, Facebook in ostala socialna omrežja že dohitevajo YouTube po številu slikovnih in video vsebin.

Letos nas čaka, kar nekaj potrebnih prilagoditev na pomembne novosti, s katerimi sodobna optimizacija spletnih strani (SEO) postaja še bolj zahtevna. Ponuja pa tudi vse več možnosti za vse, ki do danes niste naredili še nič.

NUJNE PRILAGOTITVE, KI JIH MORATE ŠE LETOS OBVEZNO VKLJUČITI V SVOJO STRATEGIJO OPTIMIZACIJE SPLETNIH STRANI PREVERITE TUKAJ!

Preberite si tudi kako optimizirati svojo spletno stran za najvišja mesta v Google?

Vir: prispevek SEO (Optimizacija spletnih strani) v 2017, nova mala SEO revolucija in trendi za prihodnost, je v celoti objavljen na spletni strani www.digimedia.si

Preberi tudi:

KAKO OPTIMIZIRATI SPLETNO STRAN ZA NAJVIŠJA MESTA V SPLETNIH ISKALNIKIH?

SPLETNA STRAN JE OSREDNJI ELEMENT SPLETNE PRISOTNOSTI

ANALIZA KONKURENCE NA SPLETU: 5 KORAKOV DO KONKURENČNIH PREDNOSTI

BREZPLAČNA ORODJA ZA UČINKOVITO IZVAJANJE DIGITALNEGA MARKETINGA

V REZULTATE USMERJEN DIGITALNI MARKETING: VSI KORAKI DO USPEHA

#DIGIMEDIAstory2016 -> KAJ SMO POČELI V 2016!

ANALIZA SPLETNIH STRANI IN NAJPOGOSTEJŠI RAZLOGI ZA PRENOVO

--

--