Про чоловіків, гормони, шкіру і волосся

Почну з того, що помітила певну ґендерну нерівність в блогосфері — активістки-журналістики та інші фемінітиви постять корисний їм контент, чергуючи його із власними фото в купальниках, а суворі дядьки-блоґери чергують полум’яні пости не зі селфі, а знову ж таки із цицями і дупками дівчат. Тому я було вирішила виступити прости сексизму, запостити красивого в моєму розумінні чоловіка, і написати жартівливий пост про чоловіче облисіння — що дарма народна творчість з нього сміється, адже у вузьких колах знавців біохімії широко відомо, що чим більше в чоловіка тестостерону, тим менше в нього волосся на голові і більше на тілі, і що не варто собі шукати кучерявого напомаженого гіпстера — прогадаєш в плані мужності. Що краще насолоджуватись хутром на його грудях, ніж заздрити його шевелюрі, і ділитись шампунем і перукаркою. Ба більше, відсутність зачіски як такої робить обличчя більш симетричним і привабливішим для жінок — ось вам і все пояснення популярності Девіда Бекхема і Брюса Уілліса. Але я полізла читати наукові статті, і з'ясувалося, що не все так весело і однозначно, як би мені того хотілося. Тому спробую трохи розібратися із питанням втрати волосся, ефектами тестостерону і його похідних, і тим, про що свідчить зовнішність, і публікую формулу, а не фото — хто на що вчився

Не треба закінчувати мед.універ, аби знати, що головним чоловічим гормоном є тестостерон. Його ефектами є повноцінний розвиток первинних і вторинних статевих ознак, агресивна поведінка, жага пригод і компаративної соціальної фалометрії, певна безстрашність, легке набуття м’язевої маси, гарне запасання кальцію в кістках, вища температура шкіри, ніж в жінок, прискорені метаболізм і транзит їжі в кишечнику, та інший, ніж в жінок, розподіл підшкірного жиру (так, дівчата, це неподобство, і на вас чекає втішна картинка наприкінці), і мабуть що лібідо. Щодо наче б то очевидної прямої пропорційності тестостерону і лібідо (всі жінки тут дружно уявили італійців і мрійливо запосміхались) на разі вже висловлюють сумніви, як і в наявності расових та етнічних відмінностей в кількості тестостерону. Це не заради рівноправ’я, а щоб медичні протоколи не переписувати під кожного мігранта, чогось мені здається.

В шкірі і простаті на тестостерон чекає фермент альфа-редуктаза, що відновлює його до дигідротестостерону (ДГТ), який є в п’ятеро більш ефективно автивує андрогенний рецептор і запускає в клітині сигнальні каскади. В залежості від місця на тілі, клітини на ДГТ реагують по-різному, бо каскади різні: на голові волосся стає жити менше, і з рештою, звільняє простори; на тілі волосся навпаки може відростати (але й тут є варіабельність), а в простаті взагалі може викликати аденому чи рак. Сумна новина як для чоловіків, так і для жінок полягає в тім, що кількість ДГТ і ступінь облисіння (андрогенної алопеції мовою медиків) ніяк не пропорційні кількості тестостерону. Також з віком тестостерону все меншає, волосся теж, а злосного ДГТ — більшає. Тобто, дівчата, — не обов’язково лисина є запорукою того, що він буде крутіший за всіх, хоча ідея гарна. Тому дивіться не лише на зачіску, але й на довжину безіменного пальця, розвиненість нижньої щелепи і домінантну поведінку.

Яким чином італійці — класичний приклад — бувають або кучеряві, або геть лисі, але однакого hot, не давала мені спокою, але більшість наукових статей на цю тему не зосереджені на пошукові генів, залучених в респонсивність на ДГТ і міжетнічних відмінностях (як би я не формулювала запит в google scholar), зате радісно досліджують різну гидоту, що має повертати кучері на місце, хоча і викликає депресію та еректильну дисфункцію. Єдиними визнаними препаратами і локальний міноксідил, або пероральний фінастерід, якщо що; вони інгібітори альфа-редуктази. На решту диво-препаратів від облисіння навіть не дивіться. А середземноморські розгільдяї бувають то такими, то інакшими через різницю в генах, що реагують на сигнали ДГТ.

Є кілька генів на різних хромосомах, ще й з півтора десятки точкових поліморфізмів, які залучені до формування спадкової схильності до алопеції — 80% нарікань на зачіску можна висловлювати батькам. Інформація, яка мені здається важливо для широкого кола людей, така: є певна кореляція між інтенсивною втратою волосся і схильністю до проблем із серцем і тиском, підвищеного рівня холестеролу, і раком простати. Кореляція не дорівнює причинно-наслідковому зв’язку, як вирозумієте, і пов’язана із тим, що продукти одних і тих самих генів (наприклад, рецептору андрогенів) беруть участь в передачі сигналу чи епігнетичних змінах в клітинах. Іншими чинниками, що впливають на розвиток серцево-судинних захворювань та різних проблем із простатою, є надлишок тваринних жирів, алкоголю та цинку (мається на увазі вживання препаратів цинку, а не любов до устриць, в яких він є) брак селену та вітаміну Д, вітамін Е з пігулок, а не оливковї олії, рослинні ізофлавони, і тривале сидіння в кріселці. Останній факт — мій улюблений. От уявіть, +1 година сидячки — і +16% імовірності розвитку простатіту! Гарний аргумент в суперечках із водіями, що припхались в Іллінський БЦ на машинці, і поставили її на тротуарі біля нашого будинку.

“Ітогі подведьом”.

  1. Ти може собі скільки завгодно прокачувати тестостерон підніманням ваги, інтервальним бігом, сексом, авокадо і мигдалем, денним сном, медитацією, сонячними ваннами і зменшенням кількості вжитих солодощів — “I hope you are getting this down”, як казала Вудіаленівська героїня, — і від цього в тебе не розвинеться ані лисина, ані простатіт. Механізми там інші, і передалися тобі від татка і всього твого багатостраждального народу.
  2. Не варто перейматись облисінням, і намагатись його зупинити якимись препаратами. Вони, імовірно, недієві, або взагалі шкідливі. Люби себе яким ти є, як пишуть зазвичай в жіночих журналах.
  3. Жінки! Якщо на голові вашого чоловіка відблискує сонечко, будьте із ним особливо уважні і турботливі! Дозволяйте йому готувати для всієї родини салати, рибу, омлети, привозити з Італії мигдалеве печиво, поїть його зеленим чаєм і червоним вином, що містять сполуки, які гноблять пухлини простати, заспокоюйте його нерви гарбузовим насінням, і час від часу натякайте, що варто показатись під ясні очі кардіолога та уролога.

Наступні кілька постів спробую присвятити жінкам, тобто біохімії дієт і питанню, чи варто худнути, і яким чином. Лишайтесь з нами.