Шкіра, що я в ній живу. Ч.1. Колаген проти зморшок, науковці проти косметологів.

В житті кожної жінки настає той момент, коли вона ладна заплатити еквівалент мінімальної пенсії за крем, аби тільки тільки ніхто не збагнув, що та пенсія в неї не за горами. Деякі чоловіки, підозрюю, вважають, що простіше знайти молодшу жінку, ніж оплачувати мезотерпію своїй теперішній. Ринок лікувальної і клінічно тестованої косметики в давні часи 2006 року сягнув понад 12 міліардів доларів лише в США. Ясна річ, що панії, схиблені на догляді за собою заради молодості та лайків, виглядають краще за просолено-прокурених обвітрених тьоток. Але що робити, як в тебе нема часу і натхнення залягати на дно в салоні, чи знаєш краще застосування грошам, ніж на пупочки з флюїдами/сироватками/крЭмами? Ось бентежне питання, на яке для для себе вирішила знайти відповідь.

facebook.com/spoiled.galya

Як і годиться українській жіночці, я зараз буду бідкатись і хвастатись одночасно, і скажу, що дожила до бальзаківського віку, але поки ніколи не ходила до “косметички”, не робила по спа мезотерапії (чесно: хотіла, але щось пішло не так), а як приходжу в Ives Rocher з твердим наміром купити щось ядрьоне противікове, і вже навіть підняла ліміт по картці, то консультанти чомусь пропонують зволожуючий крем для 20+ років, і мені несила заперечувати. Може, якась зірка інстаграму напише про індустрію краси із більшим знанням діла, але я беру на озброєння google scholar, скепсис та азійську мудрість щодо догляду за личком, і спробую написати зараз про будову шкіри і роль в ній різноманітних позаклітинних молекул, про молодильну їжу, ефективність кремів, дорожчих за золото, круглі щічки та елегантні капелюшки. В кількох статтях.

Зараз буде пасаж із гістології, але воно нам треба аби краще розуміти, нащо шкірі колаген і де його взяти, чи варто робити пілінги і такі інші делікатні дамські штуки. Отже, як влаштована наша шкіра? Там є три шари. Зовнішній шар це епідерміс; він ззовні покритий шаром мертвих кератиноцитів, жирами, і тональним кремом; потім ідуть 4 шари живих клітин: кератиноцитів, меланоцитів, та клітин Ланхерхенса. Останні визбирують все чужинне і тягнуть його в лімфовузли на навчання. Ті всі клітини живуть, буквально гуртуються і виділяють довкола себе білки і ліпіди. На самому дні, на базальному шарі, кератиноцити діляться, та й рушають молодими та незрілими нагору, аби через два тижні вмерти на поверхні. Все так драматично влаштовано, аби шкіра нас захищала від зневоднення, ранок та інфекцій. Базальний шар складається з двох рівнів, і утворений колагеном та еластином, укладених красивими впорядкованими волокнами. Ще глибше пролягає гіподерма, із її рихлою сполучною тканиною, покладами жиру, фібробластами — клітинами, що виділяють міжклітинний матрикс — та лімфатичними і кровоносними судинами. Основними молекулами, що зумовлюють властивості шкіри, крім кератину епідермісу, є білки колаген та еластин, та глюкозаміноклікани — такі хитро розгалужені вуглеводи, що гарно вбирають воду; один із них знає кожна дівуля-качечка — це гіалуронова кислота.

Колагенів є понад 20 типів, і зустрічаються вони в різних закуточках нашого тіла. Кожна третя амінокислота в колагені — всюдисущий гліцин, 17% амінокислот — увага! — незамінна амінокислота лізин, і стільки ж незамінного проліну. Незамінні амінокислоти це ті, що наш організм сам не утворює, і має десь з’їсти. В колагені хоч греблю гати незамінних амінокислот. Завдяки своїй послідовності, молекула колагену своєрідно закручена мотузочкою, і не розчинна у воді (всі білки не “розчинні”, але колаген прямо таки в осаді.) Більше того, лізин і пролін піддаються модифікації, коли колаген вже готовий на вихід з клітини, і стають гідроксилізином та гідроксипроліном. Далі їх пригоди тривають, і молекули колагену між собою зшиваються, щоб утворилося щось на кшталт рядна. Кофактором в дозріванні колагену є аскорбінова кислота (вітамін С). Без неї не утворюються впорядковані волокна, шкіра псується, судини лопаються, а зуби випадають (я зараз описала клінічну картину цинги, як ви здогадались). До цинги в нас може і не дійде, але зауважте: шкірі потрібно багато, дуже багато незамінних рідкісних амінокислот і вітамін С. Як все на цьому світі, колаген не вічний, і рано чи пізно його нищить фермент колагеназа — металовмісний фермент, що працює поза клітинами. З віком в нас стає все менше і менше цієї молекули, що цементує красу, і в 80 років його в 4 рази менше, ніж в 20. Чітко. Різні штуки впливають на активність колагенази, і до цього ми вернемось пізніше.

Чи діє колагеновий крем?.. З ліпосомами, сироваткою, коферментами молодості, рослинними плацентами (землею з 7 могил, листям лиственниці і коренем мандрагори)?.. Я ж вам не дарма писала про шкіру, щільні зв’язки між кератиноцитами, нерозчинність колагену, і його вишукане впорядкування, і всілякі модифікації. А тепер скажіть колишній викладачці Могилянки, чи може колаген з крему проникнути в дерму і там злитися із колективом?.. Звісно що ні, але про це вам не скажуть косметологи. Це вам скажуть ваш здоровий глузд, а також я, ресурси The Derm Review, чи опитані The Daily Mail гуру дерматології з NY city. Я шукала в google scholar статті про доведену дію колагенових примочок, але ніц не знайшла. А ж як було гарно продумано! Колаген так дешево отримувати, його так легко чистити, і так дорого продавати. Але ми розкусили світову колагенову змову. Дівчата, купіть на ті гроші, що готові були віддати за крем, щось із переліку далі.

Зараз буде порада за суттю — уникай ультрафіолету. Ви завжди можете відрізнити здалеку японську туристку — вони в капелюшках. Мене це раніше трохи спантеличувало, адже вони не засмагають, як ми, і обличчя в них зазвичай того ж відтінку, що і руки (якщо не видно, що воно відбілене). Нащо? Хитрі азієчки бережуться не лише від засмаги, але і від фотостарішання шкіри. Гаразд, мутації, викликані ультрафіолетом, лякають не всіх. Засмага комусь до смаку. Та на відміну від мутацій, які ми так просто не побачимо і, сподіваюсь, так і не відчуємо, є ще зморшки і фотостарішання шкіри, які викликають сонечко та солярії. O sole mio, o mamma mia, ульрафіолет запускає в клітинах сигнальні каскади (протеїнкіназні, кому це щось скаже — на білки переноситься фосфатна група, що їм дає чарівний пендель), і результатом цих каскадів є зміна експресії генів: клітина починає більше виробляти і експортувати ферментів металопротеїназ, що руйнують міжклітинний матрікс, і менше виробляє колаген. Не зрозуміла про ферменти і гени? Не біда. Головне, що сонце нівичить надовго всі ефекти ультра-мега-супер-еко-сироватки проти старішання, купити яку ти нарешті зважилась. Краще б ти на ті гроші в Ісландію з’їздила. Тим більше, що там нема сонця, і є корисна риба. Не можеш вшитися в Ісландію на все літо — будь, як японка. Носи капелюшок.

Боротьба із фотостарішанням то улюблена тема виробників кремів. Антиоксиданти коштують дешево, а загнати крем можна задорого. Дослідження ж проводять зазвичай in vitro, і там все пучком. Колаген виживає, вільні радикали вловлюються. На живих людях, бува, атиповий дерматит виникає, чи всі антиоксиданти поокислювались, поки до шкіри дійшли — на те вони і антиоксиданти, щоб легко віддавати свої протони. Але ось антиоксиданти, дія яких більш менш доведена:

- токофероли (вітамін Е). Їх багато в оліях. Інколи є сенс робити масаж із природніми оліями. (Про масаж буде окремо.)

- ретиноїди (хімічні друзі жовтого пігменту моркви); вони хімічно стабільні і клінічно гарно перевірені. Так, вони круто працюють, бо і знищують вільні радикали, і зупиняють колагеназу. Шукайте креми із ретиноїдами.

 • вітамін С (наш кофермент синтезу колагенового рядна). Він водорозчинний і дуже нестабільний. Його легко синтезувати, але ж як його донести до шкіри?.. В складі кремчика — ніяк насправді. Моя золота порада — мажте личко малиною. От наморозьте, і мажте всю зиму. І пийте апельсиновий фреш.
 • Вітамін В3, він же ніацинамід. Цей вітамін залучений в процеси клітинного метаболізму та репарації, і в 5% концентрації від гарно віновлює еластичніть та вирівнює пігментацію. Показано, що комбінація токоферолів, вітамінів С та В3 є дуже ефективною в боротьбі із фотостарішанням та зморшками.

- резвератрол — ота золота молекула з червоного вина. Косметологи виділяють його з винного жмиха і кладуть в креми. Він є поліфенолом, який запускає процеси довготривалості життя в клітинах. Річ корисна, треба брати.

- убіхінон, він же кофермент Q10, він же вітамін молодості, йошкін кіт!.. (Останє це не назва.) В нас завалісь цього убіхінону, бо інакше ми б не дихали і не мали енергії, але чому б його не додати?.. Молекула мала, дешева, жиророзчинна, протипоказань не має. Клінічно не доведено, чи убіхінон наживо нам допомагає, але і не шкодить ніяк.

Пружність шкіри та її стійкість до зморшок є результуючим вектором генетики, способу життя, харчування і догляду. Про спосіб життя можна сказати таке:

 • уникай ультрафіолету; це захистить тебе від зморшок і небезпеки меланоми. Подивися на попу: яка вона біла і гладенька. А все чому? Бо вона не знала сонця — лише спорт, тістечка і кремчик. Личко теж так хоче.
 • тютюновий дим прекрасно, просто прекрасно реагує із білками шкіри, викликаючи їх модифікацію. В димі повно вільних радикалів, що псують наш колаген. “Fumar es un placer…” — але уяви: ти була б ще красивіша без куріння. Чоловіки! Так, вам теж не завадить.
 • Мегаполіс постачає дим і забруднення, як 100500 цигарок. В селі — сонце, в квартирі — нема спорту. В мене нема інакших ідей, ніж носити бурку.
 • На активність колагенази впливає гормон стресу кортизол. Щоб щось хороше — так ні, він її активує, і при стресі ми такі справді старішаємо і втрачаємо волосся, бо нам потрощили колаген. Наша здатність до стресу є здебільшого вродженою. Знайдіть свій спосіб заспокоєння та уникнення стресу. Всі джерела радять спорт і медитацію, бо який ти wellness blogger, як ти радиш вінчик, травку і серіальчик? Я от раджу секс, масаж, танці і котів.

Більш приємною є тема “що б таке з’їсти, щоб покрасивішати”. Огляд “Skin Anti-Aging Strategies” в журналі Dermato-Endocrinology (2012) нас закликає спиратись передусім на антиоксиданти, що є в нас самих та в нашій їжі. Адже, панове, ми отримуємо на нашу шкіру багато пошкоджень, і на кожен радикал має знайтись свій антиоксидант, бо ж хімічні реакції їдуть в еквімолярних співвідношеннях — мало аскорбінки прореагує з малою кількістю колагену, мало ретиноїдів зупинить мало колагеназ. Самі лише креми нас не врятують.

 • Перша їжа для краси — це некрасивий холодець, бажано із яловичих кісток та хвостів. Саме там ми знайдемо поклади безцінних лізину та проліну, потрібних для нашого колагену. Коли в нас їх багато, то організм припиняє знищувати те, що є (на амінокислоти), і виробляє новенький красивий і ще непокоцаний життям колаген.
 • Далі йдуть багаті на вітамін С овочі-фрукти. Увага, солодкі мої вегани! Поїдання збагаченої нітратами городини нівичить всю користь від вітаміну С, бо нітрати то все одне що азотна кислота, а вона є окислювачем, і всі ваші антиоксиданти з яблук чи олії підуть на боротьбу із нітратами. Їжте сезонні продукти.
 • Окремо їде темно-зелена городина, в якій багато фолатів, що борються із фотостарішанням шкіри. Про це було тут
 • Авокадо, насіння льону, жирна морська риба дають нам омега-3-ненасичені жирні кислоти, що створюють затишне кубельце для синтезу колагену, і зменшують недоречні запалення.
 • Морква та томати. В них містяться ті самі каротиноїди, що стають ретинолом і захищають наш колаген. Лікопен — пігмент томатів — не має доведеного ефекту в складі кремів, але їсти його точно корисно.
 • Чорний-пречорний шоколад дивним чином сприяє кращому живленню шкіри. Доведено німецькими досліниками.
 • Темні ягоди та виноград. В їх фіолетовому соку, який так важко відпираєтся з одягу, багато того самого резвератролу та ніших молекул із антиоксидантною дією.
 • Індичатина. Там є сполука карнозин, який сприяє гарному впорядкуванню колагену поза клітинами, і тим самим попереджає появу мімічних зморшок. Індичку радять їсти 2–3 рази на тиждень. Як раз в ті дні, що ви не їсте холодець.

Мій золотий висновок такий:

 • є косметика, яку тестували клінічно, і довели що вона працює. Вона містить антиоксиданти і прагне зберегти вологу шкіри. Взагалі, все, що ми на себе намазали, якось подіє, бо привнесе шкірі трохи жирку, зволоження і вітамінок.
 • Диво-крем з колагеном зморшки не заповнить. Подіють інші компоненти, але не колаген. Не ведіться!
 • Краще вживати колаген всередину разом із сполуками, що сприятимуть його збереженню: холодець, оливкова олія, свіжі фрукти-овочі, жирна риба.
 • Навіть як ми чарівним чином привнесем колаген в шкіру, то він там може швидко занапаститись, та й не проіснує довго. Найкраще це уникати сонця, не давати хід стресу чи запаленню.

Тут ми побачили, що краще витрачати грошики на незлецькі продукти, красиві капелюшки та подорожі в холодні краї, аніж на кремчики, які-то діють, але проблеми не знімають з порядку денного.

Це ще не все. Далі буде про пілінг та гіалуронову кислоту (переходьте за посиланням). Лишайтесь з нами.