Шкіра, що я в ній живу. Ч2. Біологічна правда про гіалуронову кислоту

Це продовження моїх пошуків оптимального догляду за шкірою, а саме як бути красивою вічно юною лінивою кицею, займатись спортом і сімейними пікніками замість щоб вештатись салонами краси, та витрачати гроші на щось більше змістовне, ніж численні кремчики, яким годі дати раду, лише поличку захаращують. Початок був тут.

Зараз я хочу збагнути, чи варто і як часто робити пілінг — згідно з наукою, а не з мережевою маркетологинею, яка в парку Шевченка впарює Мерікей. Власне, завдяки такій пані я в ніжному віці про пілінг і дізналася, а вона — що є хтось, хто це не робить.

Отже, наша шкіра влаштована так, щоб нові клітини утворювались і заміщали старі за потребою, та реагували на виклики краще за досвічених криза-менеджерів. Кератиноцити — клітини епітелію — активно взаємодіють із оточуючим позаклітинним матриксом, зокрема, із гіалуроною кислотою (зверніть увагу), із іншими клітинами, беруть участь в імунній реакції запалення, можуть навіть рухатись, та виділяють різні ростові фактори в залежності від того, як далеко вони просунулись від базального шару назовні. Ті, що в глибині, виділяють стимулюючи фактори росту. Ті, що назовні — фактори пригнічення поділу клітин (проліферацію). Якщо ж раптом прибрати кератиноцити рогового шару недешевим скрабом, кавовою гущею, чи руками фахівця із мікродермабразії, ще й під ним зішкребти шар веретеноподібних клітин, то все пригнічення піде разом із скрабом, і клітини “на дні” радісно почнуть розмножуватись та виділяти колаген. Мікродермабразія має загоїтись протягом доби, і протягом наступної шкіра мусить регенерувати без побічних ефектів. Так нас запевняє огляд методів омолодження. Але є одне але. “Ніжна шкіра” при цьому втратить, крім мертвих, грубих і огидних клітин, ще й запаси ліпідів та гіалуронової кислоти, а отже, стане більш проникною для води, патогенів, та вільних радикалів, що довкола рояться. Воду ми будемо як раз втрачати, то ж не думайте, що вмлись — і ось воно, зволоження. Але ж як красиво і приємно на дотик, поки знову не наросте епітелій, можливо, ще грубший і… (ще мертвіший — не буває), ніж до цього — злущення клітин таки гарно стимулює проліферацію. Так, скраби, а тим паче, косметичні процедури, роблять шкіру ніжнішою на невеликий проміжок часу, але миттєво її сушать. Ви це і так знали, але тепер вам відома наукова суть.

Можна робити пілінг в салоні, за участю всілякої хімії типу фенолу чи гліколівої чи трихлороцтової кислот, що руйнують структуру білків геть до первинної, а, отже, нищать все живе на своєму шляху до базального шару епітелію, до дерми, чи до гіподерми — як витримаєте. Потім воно злізе, як з гадюки (пардон), буде запалення, шухер серед фібробластів, кератиноцитиів та імунної системи, себто інтенсивна регенерація, фоточутливітсь… але з рештою все заросте, а колагену та гіалуронової кислоти стане більше, ніж раніше. Такий метод “омоложення” старий, як Алла Пугачова, але пишуть, що дієвий, хоча який же страшний!.. Знову ж таки, ненадовго, а потім знову мерщій в салон.

Я подумки добираю ніжного голосу, що проникає аж до археокортексу та амигдали, точнісінько як у пані з Мерікею, і кажу: давайте поговоримо про зволоження шкіри.

Якщо хочеш зійти за велнес-блоґера, але ніц не знаєш, то передусім радь людям пити багато води — не нашкодить. Ми, мовляв, складаємося переважно з води, але з віком її втрачаємо, то ж пий, аби мати шкіру немовляти. Але я не така. Навіть як ви допоможете Моршинській чи Боржомі виконати плани з продажів та зростання в цьому кварталі, всі зморшечки це може і не розгладити, адже воду в нашому тілі має щось затримувати під тими зморшками (чи в суглобах, чи білках очей), і це — гіалуронова кислота (ГК) та інші глікозаміноглікани (складні-прескладні вуглеводи), які можуть утримувати на собі аж в 100 разів більше води, ніж важать самі. А важить ГК багато — в середньому 1000 кДа, але буває як менше, так і більше, а ролі ГК в шкірі є різними в залежності від розміру молекули. Я зажди сміялась в універі, коли нас змушували запам’ятовувати розмір білків чи параметри мікротрубочок (я анекдот про довжину та діаметр згадувала), але цей факт, що ГК це добряча макромолекула, теж запам’ятайте, будь ласка.

Гіалуронова кислота. Фрагмент. Модель.

Нещодавні дослідження показали, що ГК залучена у процеси формування судин (або ж ангіогенез; це особливо актуально для пухлин), реакції на вільні радикали, та імунну відповідь; в кератиноцитах вона запускає понад 40 генів, чиї продукти задіяні в клітинній адгезії (прилипання до міжклітинного матриксу), вона спілкується із хондроцитами в суглобах, діє в разі пошкодження легень, ну і робить шкіру пружною та зволоженою. Гіалуронова кислота лежить в міжклітинному матриксі красиво і впорядковано, а клітини до неї чіпляються, як на Хрещатику араби до київських студенток. Тобто це аж ніяк не чергова невідома субстанція, яку поклали в крем. Я це все розповідаю в контексті безпеки кремів із гіалорунатом, найкращого засобу від зморшок. Але про це буде далі.

ГК синтезують на поверхні клітин гіалуронсинтази, яких є кілька видів на різні випадки життя. Їх активність регулють всі, кому не лінь: так, напр., епідемальний фактор росту викликав в культурі клітин 4-кратне зростання кількості ГК (щоб я так жила). А кортикостероїди, зарази, за умов in vitro зменшували синтез гіалуронсинтази — тобто так, стрес висушує нашу шкіру. Утворення ГК в шкірі контролюють також статеві гормони естроген та тестостерон (в кого що), тиреоїдні гормони, та цитокіни, що модерують реакції запалення. Довго ГК не живе, і вже через добу після її синтезу її руйнують ферменти гіалуронідази. Їх активність також залежить від “паракринного патерну” довкола (суми різних ростових факторів та цитокінів довкола) та від умов середовища.

Деградація ГК

З віком ГК в шкірі стає дедалі менше, а її молекули — все дрібнішають, тобто затримують менше води. Нам найбільш цікаво те, що реакції, які запускає в шкірі ульрафіолет: припинення виправлень пошкодження ДНК, клітинна смерть, зупинка виробляння колагену і запуск його руйнації — відомі як фотостарішання шкіри, зупиняють також і утворення ГК та запускають її знищення. А нема ГК — нема зволоження і пружності шкіри, хоч залийся Боржомі. Отже, крім звичайного зневоднення, стрес, зниження рівня статевих гормонів із віком (чи внаслідок якихось збоїв), ультрафіолет, вільнорадикальні процеси (від сигаретного диму чи від “кисневого омолодження”) і просто наша невідворотня старість (сльози ллються на клавіатуру) зменшують кількість гіалуронової кислоти в шкірі, а отже — збільшують сухість шкіри.

Молода та стара шкіра. В старій колагену, еластину та гіалорунату менше, і лежать вони казна-як

Ось ми, озброєнні цінними знаннями, які можна переповідати колегам за обідом, нарешті підійшли до бентежних питаннь: чи ефективні креми із гіалуроновою кислотою, а чи безпечні вони, і чи варто брати найдорожчий? Отже, гіалуронова кислота, в силу того, що вона дуже велика і так любить воду, не мала би проходити крізь шар гідрофобного епітелію. Але 1) якимось чином це таки трапляється; 2)косметологи кладуть в креми маленькі молекулки гіалуроної кислоти, і їм простіше прощемитись крізь пори; 3) вони ще й кладуть в крем речовини, що її вглиб протягують. Тому вона справді потрапляє в шкіру, і набирає в себе воду. Ми й так знаємо, що диво-крем із гіалуронатом розгладжує зморшки та робить puffy eyes — таких дамочок без гусячих лапок та без очиць видно здалеку — і від нього виникає залежність. Креми дійсно ефективні, наскільки подібні дослідження ми можемо вважати достовірними: так, наприклад, в Німеччині жінки 3 місяці на шару мазалися кремами чотирьох брендів, від простих до золотих, і потім зморшки зменшилися від 10 до 20%, зросла пружність на 13–30%… Але контроль в кожній крупі із таким само кремом, але без ГК, звісно, був відсутній, тому невідомо, що подіяло — ГК, інші компоненти, чи ніжні масажні рухи. Мені здається, що ці результати свідчать, що можна не брати най-най-гоноровіший крем.

Цікаву річ знайшла: коли геть сухе повітря, то ГК, нанесена в складі крему, витягує із дерми вологу в поверхневі шари епітелію (глибше вона не пролазить), і висушує шкіру. Не користуйтесь кремами із ГК, як поїдете в Сахару, на Херсонщину, чи як опалення в квітні ще не вимкнули.

Питаня безпеки для мене неоднозначне. Що шукаєш, те і знаходиш. Це знають фанати Пауло Коельо, адепти трансферингу реальності, і google search. Якщо шукати “hyaluronan; wrinkles; safety”, то трапляється джиcа від косметологів, і там все ок. Якщо шукати “hyaluronan; cancer; pathology” то пишуть, як гіалуронова кислота, особливо дрібні її молекули (як в кремах!) відкривають шлях для метастазів, запалення чи підживлення пухлин. Те, що ця молекула є активним гравцем в шкірі, мене трохи зупиняє від висновку що “так, все безпечно, це як силікон, тільки натуральне”. З іншого боку, коли підступає той вік, що треба виправляти зморшки, то мабуть, малі діточки вже виросли, всі помилки зроблені, і помирати не так лячно?.. Чорний гумор. Креми із ГК в обігу давно, і смертельних скандалів наче не було. Але, поки можете, утримуйтесь від підкачки шкіри.

Що ж може збільшити зволоженість шкіри? (нарешті вже висновки)

Мені соромно це писати, але це ті банальні знайомі нам: відсутність ультрафіолету, стресів, сон (там механізм з мелатоніном, але то ціла тема), стабільний рівень глюкози в крові, не дуже інвазивний масаж обличчя, і гормональний баланс.

Слід шукати креми, що містять ретинол, антиоксиданти, агенти з боротьби із пошкодженням колагену глюкозою, олію жожоба, що є і антиоксидантом, і гарним провідником інших компонентів крему, екстракти шкіри та насіння гранату, та рослинні інгібітори запалення і екстракти зеленого чаю. Зелений чай також ефективно вживати і в середину для боротьби із фотостарішанням та цукруванням колагену. Без цукру!..

Лишайтесь з нами!