Bindiğimiz otobüse harcanacak parayı, parti mitinglerinde kullanmayın

Bir genel seçim daha kapımızı çaldı. Bu dönemde tüm siyasi parti ve adaylar Meclis koltuklarındaki yerlerini almak için kesenin ağzını açacak. Tıpkı diğer seçimlerde olduğu gibi, onlar kampanyaları için para harcarken, bizler bu paranın büyük kısmının nereden geldiğini ve nereye harcandığını bilmeyeceğiz. Yine bir önceki seçimlerde olduğu gibi, siyasi partiler, kamu kaynaklarını kanunen yasak olmasına rağmen kullanacaklar.

1 Kasım seçimleri ise, şimdiye kadarki genel seçimlerden biraz daha farklı. Çünkü bu seçimlerde hiçbir siyasi parti Hazine yardımı almayacak. Bu da, gün geçtikçe daha büyük bütçelerle yapılan kampanyalar için farklı kaynakların devreye girmesi demek.

Bu kaynaklardan biri de, yerel yönetimlerin kaynakları. Yani bizlere hizmet getirilmesi için ayrılan bütçenin bir kısmı, partilerin propogandasına harcanacak. Tüm bunlardan daha da kötüsü, kimse bunun hesabını sormayacak, kimse de hesap vermeyecek.

Denge ve Denetleme Ağı olarak bu seçimlerde de “Aramızda Paranın Lafı Olsun” demeye devam ediyoruz. Tüm siyasi partilere ve yerel yönetimlere, kanunlara uyarak, kamu kaynaklarını seçim kampanyalarında kullanmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Seçim döneminde, Ağ olarak, kamu kaynaklarının seçim harcamalarında kullanılmasının hayatımıza etkilerini değerlendireceğiz ve hep şunu söyleyeceğiz: Bindiğimiz otobüse harcanacak parayı, parti mitinglerinde kullanmayın!