Bir Şey Olmaz Denmeseydi, Efe Yaşayabilir Miydi?

Denge denetleme hayatın kalbinden geçiyor. Evden, sokaktan, trafikten geçiyor; okuldan, iş yerinden, sinema salonundan, futbol sahasından geçiyor. Bu kocaman iş bölümünde herkese, hepimize farklı roller düşüyor. Ben kendi üstüme düşeni yapmasam da bir şey olmaz, diyorsanız; yanılıyorsunuz! Bir şey olur, hem de çok şey olur! Çok uzaklara gitmeye gerek yok; gelin yaşadığımız ülkede olup bitenlere birlikte bakalım, kendimize sorular soralım ve biz istersek, #birşeyolur demeye başlayalım.

6 yaşındaki Efe Boz, İstanbul Maltepe’deki bir ilköğretim okulunun ana sınıfına gidiyordu. 2011 yılının mayıs ayında, okulun tuvaletinde, üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Açılan davada, anasınıfı öğretmeni kusurlu bulunurken; okul müdürü, taşeron inşaat firmasının müdürü ve mühendisin suç işlediğine hükmedildi.

Okul içinde inşaat çalışması yapmak için gerekli yasal zorunluluklar yerine getirilseydi, lavabo çocuklar için uygun sağlamlıkta yapılarak gerekli bakımlardan geçirilseydi ve Efe, tuvalette 20 dakika yalnız bırakılmasaydı, şimdi yaşıyor olur muydu?

#EfeBoz

Haber için lütfen tıklayın.