Image for post
Image for post

Last week during SaasBiz event that we co-hosted with Count.ly, I gave a presentation on Frameworks Governing SaaS to help entrepreneurs navigate during big shifts happening in SaaS like new go-to-market approaches, changing funnel processes with authentic examples from successful entrepreneurs.

The presentation deck can be found at the bottom, but below is a summary of the primary takeaways.

Big shifts happening in Saas;

  • It’s getting cheaper to build Saas companies which is causing to more competition and increasing customer acquisition costs.
  • Buying decisions made before they come to the vendor
  • Customers experience became so important

Image for post
Image for post
ScaleX Founders Summit ‘19

We have brought the most talented tech founders, CEOs and senior executives for a day of intensive learning at ScaleX Founders Summit ’19. The day has been very dynamic from the start with 80 talented entrepreneurs that have been carefully selected from hundreds of applications. We believe that the only way for an ecosystem to build value-adding companies is to create a way for executives to learn from each other. Thus, we deliberately created the event around our motto:

Learn. Share. Scale.

Since we founded ScaleX, my dream was to find and help founders to create global success stories that would create an…


Image for post
Image for post

I’ve heard a lot of people question whether there is an opportunity in Emerging Europe (Turkey and Central Eastern Europe- CEE) in the venture with a high political yet economic uncertainties. As my friend Niko Bonatsos says “Talent is universal, while the opportunity is not.” Also as some have pronounced “Bay Area engineer costs are skyrocketing along with valuations.” Others believe that Silicon Valley is the only place to scale startups.

We wanted to answer the question of “why we are bullish about Emerging Europe and what makes us excited.” This time my colleague Safak Tufekci, our significant contributor Sezen…


Son dönemde ülkemizdeki ekonomik durum, özellikle de paramızın değer kaybı tüm sektörleri zorluyor. TL’nin yılbaşından bugüne kadar değer kaybı yüzde 22’nin üzerine çıktı ki bu, son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybı olarak kayıtlara geçti.

Yine de umutsuzluğa kapılmaya gerek olmayabilir. Hatırlayın, Google, Facebook ve Yemek Sepeti gibi şirketler ne zaman kuruldu?

Bazı örneklerin gösterdiği gibi, ekonominin kötüye gittiği zamanlar belki de yeni bir startup kurmak veya büyütmek için çok da kötü zamanlar olmayabilir. Elbette bu zamanların iyi olduğunu da iddia ettiğim anlaşılmasın ama örnekler çok başarılı örnekler çıkabildiğini gösteriyor.

Türkiye’nin bugüne kadar en başarılı değerlemelerinden…


Geçtiğimiz birkaç haftadır 2017’de teknoloji ve yatırımda olanları defterime ufak ufak notlarla biriktirdim ve yazarken çok heyecanlanamadım.

Evet, Peak Games, IyziCo ve hala açıklanmayan birkaç çok güzel parlak yatırım haberi var ama genel olarak daha iyi olabilirdi diye hissettiğim bir yıl oldu. Yurtdışına bakınca durum aslında biraz daha karışık ve çalkantılı. Bu yıl teknoloji içinde kadının yerinin sorgulandığı, teknoloji devlerinin yerinin ve elde ettikleri güçleri hak edip etmediklerinin sorgulandığı bir yıldı. Ama ikisinde de ortak olan bir nokta var ki, Bitcoin, Blockchain yani genel olarak Kripto herkesin ana konusu oldu.

2017’deki kilit konular üç konu etrafında yoğunlaşıyor: 1 / ürettiğimiz teknoloji için iç pazarın küçüklüğünden globalleşme, 2 / hem yenilenme hem de rekabetçi kalabilmeleri için kurumların teknoloji…


Image for post
Image for post

Dünyanın ilk programcısı bir kadın. 1843 yılında, Ada Lovelace modern bilgisayarın yaratılmasından yüzyıl önce ilk teorik yazılım algoritmasını geliştirdi. Lovelace’in vizyonu Silikon Vadisi’nin can damarını şekillendirdi. Fakat mirası, modern programcının imajıyla sarsılıyor- tehlikeli biçimde cinsiyete dayanan bir programcı imajıyla.

Eğer takip ediyorsanız, son zamanlarda endişelendirici seviyede artan kadınların eşitsizlik ve cinsiyet ayrımı sorunlarını görüyorsunuzdur. Özellikle teknoloji şirketleri hedef tahtasına yerleştirildi. Dünya devi olarak tanınan Google, Facebook, Uber ve Tesla gibi şirketler adaletsiz maaş, cinsel saldırı ve cinsiyet ayrımcılığı gibi sebeplerden dava edildiler. Özellikle bir Google çalışanının şirkette yapılan kadına pozitif ayrımcılık politikasına karşı yazdığı ve kadın erkek arasındaki biyolojik farktan…


Image for post
Image for post

Ne derler bilirsiniz, iyi bir girişim ekibi, birden fazla iyi girişimin ortaya çıkmasını tetikler. 2014 yılında mobil işlerdeki uzmanlığı ile bölgede önemli bir üne kavuşan Pozitron’nun 100 milyon dolara satışına hep birlikte tanık olduk.

O sıralarda, şirketin bünyesinde çalışanlar tarafından yepyeni bir girişimin temellerinin atıldığını henüz bilmiyorduk. 3 yıl birlikte çalışmanın ardından şirketten ayrılıp freelance çalışmaya başlayan 3 yazılımcı ve bir tasarımcıdan oluşan 4 kişilik ekip, kendi yaşadıkları problemi çözmek için yola çıkınca, kendi girişimlerini kurmaya karar verdi.

Bir girişimin ne demek olduğunun bile farkında değillerdi ilk zamanlarda. İlk adımda kendi işlerinde karşılaştıkları zorluğun üstesinden gelmek üzere buldukları fikri değerlendirmeye…


Henüz Kauffman Fellows’a katılmadan önce hayatımı değiştiren, Silikon Vadisi’nin en önemli kadın figürlerinden biri ve Scalex Ventures’in de Yatırım Komitesi Başkanı olan Magdalena Yeşil ile bu sayfalar için özel bir söyleşi yaptım. Sürekli bir arada olmanın getirdiği bir durum olsa gerek, yıllardır tanısam da söyleşi sırasında ben de birçok şey öğrendim.

Kısaca bana ilham veren bu kadından bahsetmek ve girişimcilik üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbetten notlar paylaşmak istiyorum.

1976 İstanbul’da bitirdiği Üsküdar Amerikan Lisesinin ardından üniversite eğitimi için gittiği ABD’de girişimci olmaya karar veren Magdalena’nın bu konudaki ilk atılımı aslında çok temel bir ihtiyaca dayanıyor. …


Son zamanlarda birlikte çalıştığım veya mentorluk yaptığım CEO’larda ortak bir problem görmeye başladım. Hepsi girişimini büyütmek, ölçeklendirmek isterken, genelde ilk aşamada net bir yol bulmakta zorlanıyor.

Bazen lider iyiden mükemmele ulaşmak için; ilk önce takımı strateji toplantılarına odaklayıp, vizyonu ortaya koyuyor ve şirketin güçlü yönleri üzerine büyümeyi planlıyor. Bu “İyiden Mükemmele (Good to Great)” nin esası olup bir çok durumda çalışabilir.

Bazen de organizasyonlarının performansını arttırmak isteyenler genelde iyi davranışları canlandırarak başlıyor. Ancak vaka çalışmaları ve akademik araştırmalar gösteriyor ki; negatifliği ortadan kaldırmak ilk yapılması gereken iş. Bencillik , korku , tembellik , sahtekârlık gibi davranışlar çok yıkıcı oluyor.

Kötü…


Image for post
Image for post

Geçenlerde çok sevdiğim bir girişimci ile karşılaştım. Kendisini yıllar önce girişimi henüz fikir aşamasındayken tanımıştım. Çok kalabalık olduğunu düşündüğüm bir pazar olmasına rağmen, inanılmaz enerjisiyle dikkat çekiyordu. Benim için çok değerli girişimcilerden biri oldu.

Ayaküstü konuşurken yatırımcıları ile olan ilişkisi için fikir istedi. Konuştukça ne kadar yorulduğunu ve yatırımcılarının ne kadar kafasını meşgul ettiğini görmek çok üzücüydü. Yatırımcılarının bazıları değer yaratırken, diğerleri inanılmaz kafasını yoruyordu. Aralarında ki en büyük fark ise; odak noktaları ve onu anlayabilmeleri. Stratejik konularda konuşabildiği, network sağlayan, şirket kurma konusunda destek olan ve kendisine insan olarak değer verip konuşanlar açık ara fark ile öne çıkıyordu.

Yatırımcınızı nasıl seçmelisiniz ve nelere bakmalısınız?

Yatırım…

Dilek

Entrepreneur and ex management consultant turned startup lover. Venture Capitalist, Business Developer, Strategist and Tech Lover.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store