Son zamanlarda işittiğimiz çeşitli milli hamlelerden sonra bir hamlede yazılım alanında geldi. Bilindiği üzere Milli Piyade Tüfeği , İlk yerli arama motoru gibi son zamanlarda ki gelişmeleri sıkça işittik. Kimimiz bazılarını yetersiz bulsa da ardından CHOMAR gibi yenileri gelmeye devam ediyor. Umarız bu gelişmelerden ilham alıp gelmeye de devam edecekler.

Şimdi herkesin pc ve mobil cihazlarında deneme sürümü de olsa kullanmak zorunda oldukları, yazılımlar arasına yerli CHOMAR eklendi. Yerli olmayan antivirüs programları için çeşitli söylentileri hepimiz sıkça duyduk. Peki Chomar bu programları kaldırıp yerine yükleyebileceğimiz bir program olabilecek mi? Onu bu deneyimi yaşadıkça test edebileceğiz.

chomar-Antivirüs-Gold-1

Türkiye’nin İlk Gold Sertifikalı Antivirüsü

Çoğu platformda ilk yerli anti virüs programı olarak lanse edilse de Chomar aslına ilk yerli antivirüs programı değil. Ama bizi burda gurulandıran detay belki de dünya da sayısı fazla olmayan anti virüs programının sahip olduğu GOLD sertifikasına sahip olması. Yani Chomar GOLD sertifikaya sahip ilk yerli arama motoru.

Yapılan testlerden sonra CHOMAR hem Windows hemde Android cihazların kullanımı için artık indirilebiliyor. En azından sahip olduğu OPSWAT şirketinden alınan ve bilinen bir çok başarılı antivirüs programının sahip olamadığı GOLD sertifikası yüzünden her pc’de bulunması gerek.

chomar-Antivirüs-Gold-2

Chomar Antivirüs ve İnternet Security Özellikleri

CHOMAR Antivirüs ve CHOMAR Internet Security olarak iki farklı versiyonla karışımıza çıkan yazılım bireysel kullanıcılar için ücretsiz olarak indirilebiliyor. Kurumsal şirketler için ise ücretli olarak sunuluyor.

Diğer detaylarla ilgili kısa bilgilere de sırasıyla yer verelim;

  • Mersin’de 10 kişilik mühendis ekibinin 3 yıllık çalışması sonucu Teknoparkta geliştirildi.
  • Sahip olduğu Gold sertifikası sadece 33 adet yazılım firmasına verilmiş.
  • Tehditleri anlık olarak algılayıp anında engelleyebiliyor.
  • Spam mailleri gelen kutunuza gelmeden engeller.
  • Sadece sizin tanımladığınız çıkarılabilir aygıtların kullanımına erişim sağlar.
  • Önemli verilerinizi şifreleyerek yetkisiz kişilerin erişimini engeller.
  • Zararlı web sitelerine erişimi engeller. İnternetten indirilen dosyaları otomatik olarak tarar.