AĞĞBBİİ MÜHENDİSLİK NEDİR YAAAA?!!!

Aslında bu sorunun temeli mühendislik okuyan birey için çoook eskilere gider. Gittikçe artan ‘Sen büyüyünce ne olacaksın?’ sorularına anne-baba müdahalesi yavaş yavaş başlar:

-Mühendis olacak benim çocuğum!

Bilinçaltına yerleşen bu cümle zaman içinde çocuğun yarış atı gibi soru çözmesine neden olur. O çocuk er ya da geç, bazen çok geç, o mühendisliğe girer. Peki ya sonra? AĞĞBİİ MÜHENDİSLİK NEDİR YA?!!! Sorusu o çok istenilen bölümü kazandıktan sonra gelir. Çünkü kişinin arkadaşları işletme, sosyoloji, ekonomi, psikoloji vs okuyordur. Ha bir de yeri gelmişken sözel okuyan arkadaşlarımızdan gelen ikinci vurgun da şudur: ‘Siz arkada amele gücü yaparsınız, biz beyin gücünü yönetiriz.’ Tabii burada bir asap bozulur, bir kaş artık havaya kalkar. Karalar bağlanır, 4 yıl okuyacağın bölüm bir anda sana 8377289 yıl gibi gelmeye başlar. Ki o bölüm sana 7 yılda bitmez. Belki biter ama erkeklerimiz için kellik ve göbek, kızlarımız içinse bakımsız saçlar, makyajsız yüzler mühendislikten geriye kalanlar olur.

PEKİ, MÜHENDİSLİĞİN GÜZEL YANI YOK MU?

VAR!

Şimdi konuştuğumuz her şeyi bir kenara bırakın. 3 KEZ derin nefes alıp, güzel şeylerden konuşalım. Öncellikle, mühendis kızlarımız ve erkeklerimiz üniversite bittikten sonra bir yüksek yaparlar, sonra gelsin yöneticilik. Burada bir anlaşalım. Sen git fiziktir matematiktir kafayı boz, sonra gelsinler kalbini kırsınlar, NEYMİŞ AMELLELİKMİŞ MÜHENDİSLİK. Olmaz öyle şey, mühendisliğimizi yedirmeyiz. Tabii hedefler ve isteklerimiz o yöndeyse, bu bağlamda zaten birçok mühendis sahada çalışmaktan mutlu. Benim lafım bizi hor görenlere! Bir kere mühendis bakış açısı diye bir olay var. Her şeyi genelde daha düz görürler. İnciğine cinciğine çok karışmazlar, neyse odurcudurlar. Öyle aman 3 takla, 2 parende atalım yok, kestirmeden, ne varsa direk söylerler. O yüzden bilin ki mühendis adam yalan söyleyemez, sevelim, üzmeyelim bu insanları.

ÜNİVERSİTE’DE NAPAR BU MÜHENDİS?

Hemen hemen her üniversitede illaki bir mühendislik kulübü vardır, hatta çoğunlukla birden fazla mühendislik kulübü vardır. O yüzden sen mühendis! Evet sen! Asla pişman olma çünkü gerçekten mühendislik okuyarak geçireceğin çok güzel bir 4 yıl seni bekliyor olacak. Eğer sen de mühendissen ve Yıldız Teknik, İstanbul Teknik, Boğaziçi, Orta Doğu Teknik, Ege veya Isparta üniversitelerinden birinde okuyorsan hemen bugün EBEC’e katılmak için 3 arkadaşını bul! İlk önce Türkiye’nin daha sonra tüm Avrupa’nın en iyi mühendisi olma şansı için yarış!!

EBEC NEDİR DERSENİZ?

EBEC(European BEST Engineering Competition) BEST üyelerinin üniversite öğrencileri için düzenlediği Avrupa çapındaki en büyük mühendislik yarışmasıdır. 4 kişilik takımlar kendi üniversitelerindeki yarışmalara katılırlar. Başarılı olan takım ise Avrupa finalinde Türkiye’yi temsilen Avrupa’nın en iyi mühendisi olmak için yarışırlar. Bu seneki EBEC Final Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde yapılacak.

Daha fazla veya detaylı bilgi almak istiyorsanız,

BEST İSTANBUL,

BEST ANKARA,

BEST YILDIZ,

BEST EGE,

BEST BOĞAZİÇİ

VE BEST SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ADRESLERİNDEN BİZE FACEBOOK’TAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ!