Kino 3D

Przedstawiamy sferyczne Kino 3D, jedną z głownych atrakcji ekspozycji „Mikroświat — Makroświat” w CNiT

ENERGIA WIEDZY
Jun 29, 2017 · 4 min read

Jak wiemy, Centrum Nauki i Techniki EC1 zaoferuje gościom trzy wystawy tematyczne. Obok najbardziej znanej i najszerzej omawianej części poświęconej przetwarzaniu energii niezwykle ciekawa będzie wystawa „Mikroświat — Makroświat”, której integralną częścią będzie sferyczne Kino 3D. Mieści się ono w imponującej srebrzystej kuli tuż obok turbozespołu będącego wizytówką powstającego Centrum.

Kusi, aby sferyczne Kino 3D porównywać z otwartym 8 stycznia 2016 r. Planetarium EC1. Byłby to jednak błąd, gdyż funkcje i cele obu kopuł są odmienne. Kino 3D jest integralną częścią wystawy „Mikroświat — Makroświat”, filmy w nim prezentowane mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1 i tym sposobem wpłynąć na pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy.

Film w Kinie 3D będzie nieodłączną częścią ekspozycji — wyjaśnia Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1 — Do planetarium przychodzimy na konkretny pokaz, którego część zawsze jest prowadzona na żywo. Po 45 minutach nasz kontakt się kończy. Z Kinem 3D będzie inaczej: treść prezentowanych tam filmów będzie bezpośrednio korespondować z elementami interaktywnymi wystawy w CNiT. Gdybyśmy rozdzielali te dwa doświadczenia, naprawdę sporo byśmy stracili.

Filmy wybrane do projekcji w Kinie 3D pokażą pewne fakty w szerszym aspekcie. Następnie uzupełnimy wiedzę przy instalacjach interaktywnych. Tematy filmów będą bardzo zróżnicowane. W „Nanocam” poznamy tajniki najmniejszych cząstek otaczającego nas świata. „Astronauta 3D” pokaże nam praktyczne problemy z jakimi stykają się kosmonauci (ciekawostką jest fakt, że lektorem w tym filmie jest Cezary Pazura, który zgodził się nagrać ścieżkę dźwiękową „Atronauty 3D” dla EC1 Łódź). Starsi widzowie obejrzą m.in. „Paszport do Wszechświata”, gdyż repertuar Kina 3D będzie ustalany z myślą o wszystkich grupach wiekowych.

Premierowa projekcja dla publiczności w sferycznym Kinie 3D odbędzie się razem z otwarciem Centrum Nauki i Techniki EC1.

Trzy wystawy tematyczne

Centrum Nauki i Techniki EC1 oferuje swoim gościom trzy wystawy tematyczne: „Przetwarzanie energii”, „Mikroświat — Makroświat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Główną atrakcją pierwszej z nich będzie multimedialny mapping wyświetlany na oryginalnym turbogeneratorze firmy Brown Boveri, zaś drugiej — sferyczne Kino 3D.

„Mała kopuła” czyli sferyczne Kino 3D

Kino 3D mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i może w niej przebywać jednocześnie do 45 widzów plus obsługa. Kino obsługuje serwerownia z jedenastoma komputerami (tzw. host plus 10 stacji graficznych).

Nowoczesne technologie w Kinie 3D

System projekcyjny sferycznego Kina 3D pracuje na oprogramowaniu Digistar 5 amerykańskiej firmy Evans&Sutherland. Jest to ten sam system, który odpowiada za obraz w Planetarium EC1. Do wyświetlania obrazu na kopule używanych jest pięć projektorów Barco F50 o jasności 5500 lumenów każdy i kontraście rzędu 5300:1. Obraz ma rozdzielczość 4K a za trójwymiarowość odpowiada system Active 3D. Specjalne okulary będą wypożyczane widzom w cenie biletu.

Zróżnicowanie tematyczne filmów

Docelowo w sferycznym Kinie 3D będzie wyświetlanych rotacyjnie do 10 filmów. Ich treści będą bezpośrednio lub pośrednio związane z wystawą „Mikroświat — Makroświat” i stanowią jej uzupełnienie. Część projekcji będzie realizowanych w systemie Active 3D, część w 2D.

ENERGIA WIEDZY

Written by

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1 W ŁODZI http://centrumnaukiec1.pl/