POPULARYZACJA I NAUCZANIE FIZYKI

CNiT Ec1

Czy zastanawiałeś się kiedyś co chciałbyś robić w życiu?… Na pewno, i to niejednokrotnie. Co zatem naprawdę sprawia Ci przyjemność? Co jest dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem? Czym chciałbyś zajmować się na co dzień, bez monotonii, poczucia marnowanego czasu i niewykorzystanych szans?

Jeśli pytania te towarzyszą Ci akurat wtedy gdy stoisz przed wyborem kierunku studiów, lub gdy podjęta niedawno decyzja nie okazała się strzałem w dziesiątkę, możliwe, że mamy coś ciekawego właśnie dla Ciebie.

Zapraszamy na spotkanie do Centrum Nauki i Techniki EC1.

Wszyscy, którzy zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów, w szczególności maturzyści, będą mogli dowiedzieć się o nowym kierunku studiów “Popularyzacja i Nauczanie Fizyki”, który został uruchomiony na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. Propozycja ta jest wynikiem dialogu i współpracy obu instytucji. 8 kwietnia o godzinie 12.00 zaplanowano zwiedzanie powstającego Centrum Nauki i Techniki oraz spotkania z ludźmi, którzy to miejsce wymyślili i tworzą.

Dlaczego spotkanie zaplanowano w Centrum Nauki i Techniki?

Jest to miejsce niezwykłe, i pomyśleliśmy, że zwłaszcza maturzystom należy się odrobina relaksu w ferworze przygotowań do egzaminu dojrzałości. Co więcej, spotkania mają nie tylko na celu odpoczynek i regenerację, ale również stać się mogą szansą zwiedzenia powstającego Centrum Nauki jak i spotkania ludzi, którzy to miejsce wymyślili i tworzą. Może się okazać, że takie spotkanie zaciekawi możliwościami, jakie niesie praca w tak wyjątkowym miejscu. A absolwenci nowego kierunku będą kompleksowo przygotowani do podejmowania roli zawodowej nauczyciela oraz popularyzatora nauki.

Czyli Centrum Nauki i Techniki może okazać się przyszłym miejscem pracy absolwentów kierunku?

Tak — dokładnie! Miejsca takie jak to, dają ogromne możliwości realizacji zawodowych ambicji i spełniania marzeń. Może brzmi to trochę podniośle, ale jeśli ktoś czuje się dobrze w kontakcie z innymi ludźmi, cieszy go to, że wspólnie z nimi może odkrywać piękno otaczającego świata, być powodem zadziwień i zachwytów, to Centrum Nauki i Techniki EC1 jest wręcz wymarzonym miejscem realizacji swoich pasji.

W jakich rolach przyjdzie zatem stanąć absolwentom, gdy rozpoczną pracę w Centrum?

W różnych. Od animatora — czyli osoby, która swoją obecnością lub mądrą, subtelną sugestią zaciekawi, zainteresuje, zachęci do interakcji ze stanowiskiem. To wbrew pozorom wielka sztuka, aby przy okazji nie zepsuć najciekawszego — własnej satysfakcji zwiedzających z odkrycia, które właśnie dokonują. Niektóre osoby będą się spełniać zawodowo przygotowując i prowadząc pokazy popularno-naukowe, zachwycające publiczność swoją spektakularnością i budzące apetyt na więcej. Inni odnajdą swoje miejsce prowadząc zajęcia doświadczalne w laboratoriach lub na ekspozycji, pomagając uczestnikom poczuć się prawdziwymi odkrywcami.

“To wyjątkowe studia, których celem jest poczucie frajdy w odkrywaniu otaczającego świata. I jest to warunek konieczny, bo nie wyobrażamy sobie dobrego popularyzatora nauki lub nauczyciela, który ma dzielić się tą frajdą, samemu jej nie czując.” — Paweł Barczyński

Więcej o studiach: studia.wfis.uni.lodz.pl