Bir Gezginin Akıllı Telefonunda Bulunması Gereken Tamamiyle Ücretsiz 10 Uygulama


1. Tripadvisor

Tripadvisor size sizden daha önce orada bulunmuş gezginlerin tavsiyelerini sunan bir uygulama (ve websitesi). Özellikle bir şehre gitmeden göz atmanızda fayda var. Ancak bazen puanlama sistemindeki açık yüzünden aslında çok da geleneksel olmayan müzeler veya etkinlikler öne çıkabiliyor (Pragta KGB Müzesi gibi) ama yine de seyahatsever yorumları okumak gerçekten iyidir. Ayrıca otel tutmadan bakmanızı tavsiye ederim. Otellerin puanı bu sitede daha gerçekçi ve seyahatsever fotoğrafları ise otelin son durumunu ortaya koyuyor genelde.

2. Booking

Booking’i bilmeyen yoktur herhalde. Otel tutmak için üretilmiş bence dünyadaki en iyi sistem. Booking’i kullanmayı öğrenmek çok önemli. Gizli fırsatlar ve erken rezervasyon sayesinde çok güzel otelleri çok ucuza tutabilirsiniz. DİKKAT! Ücretsiz iptal, Kahvaltı gibi seçenekler açıkça yazıyor. Bunlara dikkat etmeden tutarsanız; iptal edemeyince booking’e kızmayın. Peki neden uygulamayı indireyim? Çünkü offline mod sayesinde seyahat planınızı kaydedebilir. Arkadaşınıza atabilir. Fotoğraf olarak indirebilirsiniz. Ayrıca hızlı iptaller ve değişiklikler için biçilmiş kaftan.

3. Airbnb

Airbnb benim en sevdiğim uygulama. Fikre aşığım. Airbnb insanların evlerindeki odaları veya tüm evini kiralamasını sağlayan bir sistem. Aradaki aracıyı kaldırıyor ve insandan insana otel sistemi sunuyor. Evdeki fazla odayı veya ayvalıkta kullanmadığınız yazlığı kiralayabiliyorsunuz. Şuana kadar onlarca kez airbnb kullanmış bir insan olarak, güven problemi yaşamamanızı öneririm. Özellikle yurtdışında insanlar birbirine çok güveniyor. Bana tek oda tutmama rağmen evi bırakanı mı ararsınız yoksa beraber yemek yapıp yediğimiz ev sahibini mi :) Airbnb bookinge göre daha ucuz ve konforlu olabiliyor. Ailece bir yere gidiyorsanız hem ucuz hem de bağımsız olmak için tüm ev tutabilirsiniz (ki ailem de çok memnun kaldı). Hemen burdan üye olursan sana ilk tutuğun evde 71tl inidirm kuponu veriyorum.

4. Maps.Me

Maps.me tamamiyle ücretsiz olarak offline haritalar sunan bir servis. GPS sayesinde internete ihtiyaç kalmadan konumunuzu hızlıca buluyor. Gitmeden önce ülkeleri indiriyorum ve otelimi, ineceğim tren garını, havaalanını, yakındaki marketleri, gitmek istediğim barları işaretliyorum. İçinde arama özelliği sayesinde en yakın ATM’yi hızlıca buluyorum. Çoğu kez beni kaybolmaktan kurtarmış ve hayatımı kurtarmıştır. Kesinlikle denemeniz gerek ;) Ayrıca araba kullanıyorsanız sürüş modu da var.

5. Triposo

Geldik herhalde en çok kullandığım app’e. Triposo seyahat planlama aracı. Öncelikle Triposo’da gideceğiniz şehri indiriyorsunuz. Otomatik olarak o şehirdeki önemli yerler, yemek yerleri, barlar, müzeler, hoteller hakkında bütün bilgiler ve bu yerlere ait bir fotoğrafları iniyor. Şehirler ortalama 200mb olmasına rağmen gittiğiniz yerle ilgili inen bilgilere inanamayacaksınız. Triposso size bir çok özellik sunuyor. Ben burada City Map, Metro Map ve City Walk’tan bahsedeceğim. City Map ve Metro map, adından da anlaşılacağı gibi triposso’da bir şehri indiridiğinizde otomatik olarak o şehrin haritası ve metro haritası iniyor. Bu sayede hiç kaybolmuyorsunuz. (Maps.me kadar detaylı değil ne yazık ki sadece cadde isimleri var) Asıl bizim kullanacağımız özellik ise City Walk (Şehir Yürüyüşü). Uygulama içinden öncelikle sightseeing toolu aracılığıyla gideceğim yerleri yıldız eklerim. Sonradan City Walk’a girip “create city walk from starred” ı seçip gün gün yapacağım şehir yürüyüşünü hesaplarım. Uygulama size kaldığınız otelden itibaren circle(yuvarlak) şeklinde bir şehir yürüyüşü oluşturuyor. Bu sayede hem gezeceğiniz yerleri GPSle takip edilen harita üzerinde görüp gidebiliyor hem de ne kadar yürümeniz gerektiğini önceden kestiriyorsunuz. Mesela bunlar benim oluşturduğum şehir yürüyüşleri: http://www.triposo.com/user/BLiRYBPeQCSGsE_xbOAXug/citywalks . Bu arada başkalarının yaptığı şehir yürüyüşlerini de kullanabilirsiniz mesela benim.

Triposso iPhone App

6.Currency

Currency adı üstünde döviz takip uygulaması. Mesela Çek Cumhuriyetine gittiniz. Orda kullanılan para birimi CZK siz burdan paranızı EURO’ya çevirdiniz gittiniz. Peki TL - CZK parametresi ne? Kaç euroya kaç czk almanız lazım? Bunu öğrenmeniz için internet bağlantısına ihtiyaç yok. Uygulama en son internet bağlatınızla hemen kendini güncelliyor böylece güncele yakın kurlara hep ulaşıyorsunuz. Gitmeden indirin derim.

7.Worldmate

Worldmate bir seyahat planlayıcısı. Diğerlerinden farklı olarak worldmate sizin bütün biletlerinizi topluyor. Mesela uçak bileti, otel rezervasyonu, etkinlik bileti, tren biletini mail adresinizden worldmate’e gönderiyorsunuz. O size bildirimlerle haber veriyor. Örneğin; Pegasus uçuşunuzdan 3 gün önce size diyor ki online checkin açıldı ve uygulama üzerinden checkin yapabiliyorsunuz. Sizin biletinizdeki PNR’ı adınızı soyadınızı otomatik yazıyor. Havaalanında kapı açılınca size otomatik bildirim geliyor. Otelin check-in saati mesela en geç 22:00 olsun. Worldmate sizi son checkin saati konusunda uyarıyor. Uygulama aracılığıyla maillerde kaybolmadan bütün bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Uçağınızın boeing mi yoksa airbus mı olduğunu bile görebiliyorsunuz. Adından da anlaşılacağı gibi dünya arkadaşım :)

8. Skyscanner

Skyscanner benim gibi uçmayı sevenler ve bunu ucuza getirmek isteyenler için bir uygulama. Sistem havayolu firmalarını ve bunların acentalarının özel fiyatlarını içeriyor. Aradığınız destinasyon için en ucuz fiyatı buluyor. Mobil uygulaması gerçekten çok güzel tasarlanmış ve websitesinden daha iyi çalışıyor diyebilirim. Umarım siz de aradığınız uçağı burda bulursunuz. DİKKAT! Ucuz uçmak demek iptalsiz ve tarih değişikliği olmadan uçmak demektir. Sonra uçuşa gidemeyince havayolu firmalarına veya skyscanner’a suç atmayın.

9. Travelnerd

Travelnerd uygulaması havaalanlarını keşfetmeniz için tasarlanmış ücretsiz bir uygulama. Uygulama içinde havaalanlarının haritalarına ve bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Mesela Prag havaalanında kaldığımda bu uygulama sayesinde ücretsiz sinema salonu bulmuştum. Yine uygulama sayesinde çok katlı havaalanlarında ibadet odalarına, marketlere, yemek yerlerine, duşa ulaşabilirsiniz. Uyunup uyunmayacağına dair bilgiler ve sote (diye tabir ettiğimiz sessiz) mekanlara ulaşabilirisiniz.

10. Rail Planner

Railplanner interrail/eurail tarafından hazırlanmış resmi tren rezervasyon ve takip uygulamasıdır. En güzel özelliği içinde bütün tren saatleri kayıtlı olduğu için trenin içindeyken offline olarak trenin nerde olduğunu takip edebilirsiniz. Aktarmalı ve ucuz regional trenler bulmak için biçilmiş kaftandır. Yine currency uygulaması gibi internet bulduğu anda tren saatlerini günceller ve gecikme varsa bunu bildirir. DİKKAT! Uygulama içinde tren bileti rezervasyon yapamıyorsunuz sadece rezervasyonlu mu değil mi ve tren türünü görüyorsunuz.

“Hayatı Erteleme” — Hüseyin Helvacı —
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.