KARMAŞIK? SIRADAN?

Karmaşık diye bir şey yoktur. Hiçbir şey zor, imkansız, olağan dışı değildir. Bunlar sadece bizim alışkanlıklarımızın merkezinde veya uzağında olmakla ilgilidir. Karmaşık bize göre karmaşıktır, olağan ve basit de bize göre öyledir sadece.

1000 yıl önce yaşamış birini günümüze getirsek, onun için neredeyse her şey imkansızdır. Gördüğü çoğu şeye inanılmaz tepkiler verir, anlamaya çalışır, şaşkınlığını gizleyemez.

Böylesine ufak bir ölçekte bile (zaman ve mekan) fazlasıyla şaşkınlık faktörü varken, evren boyutunda düşününce, bazı şeylere imkansız demek, olamaz demek sanırım en büyük ahmaklık olacaktır.

"Bu dağlar nasıl oldu ya?" diyen insanları hatırlayın. Veya kelebeğin kanadı...

Hiç bilmediğimiz konularda, hiçbir fikrimizin olmadığı olaylarda, bize en yakın ve alışılagelmiş çözümler bulmak ve öyle olduğunu iddia etmek beynimizin evrimsel bir uyumudur.

Pasta varsa, bir pasta ustası vardır. Mantı varsa, onu açan, içini dolduran da biri vardır.

Hayata gözümüzü açtığımız andan itibaren neredeyse tüm olaylar böyle işlemeye başladı. Bebekken emdiğiniz sütün bile bi kaynağı, onu veren biri vardı.

Ne gördüyse insanlar, arkasında onu yapanı da biliyordu. Ve bu yeni değil, çok eski bir alışkanlık, ilkel bir dürtü hatta.

İnsanlar her şeye "BİRİ YAPTI" mantığı ile yaklaştığı sürece o yolun sonunda mutlaka TANRI olacaktır.

Çünkü bir seviye sonrası için insan veya canlı gücüne değil, doğa üstü bir güce ihtiyacı olacaktır.

Mesela bu dağlar nasıl oldu, kim yaptı gibi...

İşte, "TANRIYI KİM YAPTI?" sorusunun cevabı da budur, bu mantıkla hareket eden her şeyi birinin, bir bilincin yaptığını düşünen beyinler, tanrıyı da var etmiş oldular. Çünkü eksik parça oydu...

Hem de TANRI yaratmak masrafsız, zahmetesiz, kayıpsız bir süreçti...

Hatta karlı...

İşte bu zihniyetin ürünleri şimdilerde "BİR İĞNENİN USTASI..." diye başlayan komik argüman ile, yarattıkları tanrıyı korumaya çalışıyorlar.

Ama çalışsınlar, tanrı hakkında tüm uğraşlar beyhudedir... TANRI İMKANSIZDIR ve bu oldukça nettir.

TANRININ OLMADIĞININ kesinliği, bir elmanın ağırlığının hesaplanmasındaki tutarlılıktan daha yüksektir. Siz elmanın ağırlığını hesaplarken, çok ufak da olsa yanılma payına mahkumsunuz. Ama tanrı konusu oldukça nettir, içinde ufak da olsa yanılma payı barındırmaz.

Eris Bey