ZEKA VE SONUÇLARI…

Şikayet ettiğiniz adaletsizlik, ahlaksızlık, açlık ve kalitesizlik toplumun zeka seviyesine bağlıdır.

Bu zeka seviyesine düzgün bir siyaset talep edemezsiniz. Zaten bu kalitesiz siyaset de düşük zeka ürünü dine bağlı olacaktır ve onunla şekillenecektir. Tıpkı günümüz gibi...

Her şeyin birbirine bağlantılı olduğunu görüp, sonuçlara değil de biraz da sebeplere odaklansak keşke...

Mesela ömür boyu sinek avlamak yerine daha kısa sürede bataklığa odaklansak?

Aptal siyasileri eleştirmek yerine, gelecek nesillere akıl / mantık aşılasak?

Dinler inanç meselesidir diyerek eleştiriden kaçmak doğru değil. İnanç bir zeka meselesidir. İnanç, zekanın yokluğunda kontrolü ele alan bir güçtür.

Bilinçsiz bir şekilde yön veren, kontrolsüzce olmadık yönlere savuran bir etki...

Küçük çocukların oynadığı evcilik ve doktorculuk oyunlarını düşünün. Gözlem yaparsanız ne kadar da ciddiye aldıklarını, gerçek gibi tepkiler verdiklerini, hatta şakadan ölme numarası yapsanız üzüntüden ağladıklarına şahit olursunuz.

Ama bu oyunu oynayan çocuklar belirli yaş aralığında... Mesela 2 aylık bir bebek veya 1 yaşındaki çocuk oynamıyor... 13-14 yaşında bir çocuk da oynamıyor ama?

İşte o yaş aralığı, yani 4-5 gibi diyelim, bu oyunu oynayacak kadar gelişmiş, ciddiye alacak kadar gelişmemiş durumda.

Şimdi inanç sistemine bakın. Çok düşük zeka inanmayı bile beceremez. O bireyler IQ tablosunda en alt kısımda bulunur, hiç kimseye zararı da yoktur faydası da. Özel eğitime ve bakıma muhtaç bireylerdir.


Düşük zeka ve sınır zeka, yani vasat zeka, inanmayı başaracak kadar zeki ama inandığı şeyi ciddiye alacak ve sorgulayamayacak kadar zeka geriliği yaşayan bir bölümdür.


Ama sınır zeka üzeri, 100 IQ sonrası, inancın saçmalığı ve basitliği ile doğru orantılı olarak inançtan kurtulmaya başlar. Yani kısaca 100 - 130 IQ aralığı için din gibi bir inanç sisteminden kurtulmak zorlu bir süreç değil, aksine çok doğal bir süreç olacaktır.


Yani sizin mücadele edip dinden kurtardığınız kişiler ortalama 100 IQ sınırında olacaktır. Daha yüksek zeka seviyesi için zaten kurtarılma ihtiyacı yoktur, araştırmadan bile bundan kurtulması çok kolay ve kısa süreli bir mücadeledir.

Din üzeri bir tanrı inancından kurtulmak veya daha açık olarak söyleyeyim, tanrının var olamayacağı fikrini benimsemek, anlamak, mantık olarak emin olmak daha yüksek bir zeka seviyesi için geçerlidir. Yani sizin 80 IQ ile din savunan birine tanrı fikrini anlatmanız imkansızdır.


Konuyu konunun özü olan tespit ile sonlandırmak istiyorum. SEVGİLER...

Siz inanacak kadar zekisiniz. İnandığınızın saçma ve yalan olduğunu anlayamayacak kadar aptal...

Eris Bey