Kelime dağarcığımızın yeni üyesi: Bitcoin

Kripto Para #2

Merhaba sevgili okurlar..

Bir önceki yazımda sizlere kripto paranın ne olduğunu, sistemin nasıl çalıştığını, blok zincir kavramının ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu yazıda da sizlere Kripto paralar arasında en bilineni, bu işin öncüsü olan Bitcon hakkında bir şeyler anlatmaya çalışacağım.

Nedir bu herkesin konuştuğu Bitcoin?

Sözlük tanımı olarak bakacak olursak Bitcoin; 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılan Bitcoin, bağlı olduğu bir ödeme sistemi veya herhangi bir merkezi olmayan dijital bir para birimidir. Yani Bitcoin’in hiçbir sahibi olmadığı için, değerini istediği gibi belirleyebilen veya oynama yapabilen tek bir güç bulunmamaktadır.

Bitcoin nasıl üretiliyor?

Bitcoin madenciliğinin gerçekten ne anlama geldiğini anlamanız konuyu genel olarak kavramak için faydalıdır. Bitcoin madenciliği yasaldır ve Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve Bitcoin sistemi için gerekli güvenliği sağlamak için “SHA256 double round hash” doğrulama süreçleri çalıştırılarak gerçekleştirilir.

Bitcoin sistemi, ihtiyaç duydukları hesaplama gücüne katkıda bulunan Bitcoin madencilerini bitcoin ile ödüllendirir. Bu ödüllendirme, yeni çıkarılan Bitcoinler ve Bitcoin madenciliği yapılırken geçerli olan işlemlerde bulunan işlem ücretlerinden oluşmaktadır. Katkıda bulunacağınız bilgi işlem gücü ne kadar fazla olursa ödülünüzdeki payınız da o kadar fazla olacaktır.

Madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değildir. Bitcoin çıkartmanın yanı sıra madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci deniyor.

Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığı için gerekli donanım ihtiyacı da günden güne yükselmektedir. Zira bundan bir sene önce para kazandıran donanımlar, bugün elektrik parasını ödeyemez duruma gelmiştir. Hal böyle olunca madenciler farklı yollara başvurmaya başlamıştır.

Bitcoin’in değerini ne belirliyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Bitcoin’in bağlı olduğu bir güç veya merkez bulunmadığı için fiyatını tamamen arz ve talep koşulları belirliyor. Normal ekonomi şartlarında olduğu gibi talep artınca fiyat yükselirken, talep azalınca fiyat düşüyor.

Gün içerisinde Bitcoin değerinde ciddi değişimler olabildiği için, düşük kurdan alım yapmış olan kişiler 1 günde ciddi kar elde edebiliyorlar.

Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunun başlıca sebebi dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla dahil olmasıdır. Sistem bu doğrultuda, piyasaya kısa sürede çok sayıda Bitcoin sürülmesini yavaşlatmak için kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlamaktadır. Bununla birlikte her yıl dolaşıma giren Bitcoin miktarı azalma göstermektedir. Sistem 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma izni vermek üzerine kurgulanmıştır. Yani sınırsız sayıda Bitcoin çıkarabilmek gibi bir şey mümkün değildir.

Ne kadar güvenli bu Bitcoin?

Aslında bu sorunun cevabı, hem çok basit hem çok zor. İnternet ortamında her zaman yapılan uyarı Bitcoin için de geçerli, virüslere karşı ve bilinmeyen e-postalara karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

Zira, bilgisayarınıza bulaşan bir virüs ile Bitcoin cüzdanınıza ulaşan bir kötü niyetli kişi, tüm paranızı boşaltarak ortadan kaybolabilir.

Bu konuda sizlere önerimiz, Bitcoin cüzdanınızı mutlaka şifrelemeniz, bilgisayarınızı sürekli güvenli tutmanız ve Bitcoin işlemlerinin geri alınımaz olduğunu hiçbir zaman unutmayarak dikkatli bir şekilde bilinen ve güvenilir platformları tercih etmeniz olacaktır.

Her isteyen kendi dijital parasını oluşturabilir mi?

Bitcoin mantığı ile başka biri de çıkıp kendi dijital parasını yaratabilir. Madencilik kuralları ve sistem protokolleri farklı olsa bile sistemin mantığı ve işleyişi aynı olacaktır. Hatta piyasada Bitcoin gibi yüzlerce dijital para birimi bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi serinin bir sonraki yazısında yazacağım.

Linkten diğer kripto para birimlerine ulaşabilirsiniz — https://coin.dance/stats#price

KAYNAKLAR

1. https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

2. http://shiftdelete.net/bitcoin-nedir-bitcoin-hakkinda-her-sey-71205

3. http://bkm.com.tr/bitcoin-nedir/

4. https://www.bitcoinmining.com/getting-started/

5. http://www.coindesk.com/information/how-bitcoin-mining-works/

6. http://www.coindesk.com/price/

Twitter: Esat ARTUĞ

E-mail: artugesat@gmail.com

Blog: esatartug.blogspot.com