Yıkıcı İnovasyon nedir?

Esranur Kaygin
Mar 4 · 2 min read

Yıkıcı inovasyon, Harvard Business School Profesörü ve dünyada inovasyon konusunda önde gelen isim olan Clayton M. Christensen tarafından geliştirilmiş bir teoridir. Yıkıcı inovasyon, günümüzde yenilik olan her yerde kullanılıyor ve bundan dolayı anlamını yitirmeye başlıyor çünkü her yeniliğe yıkıcı inovasyon diyemeyiz. Genelde tüm yeniliklere ‘yıkıcı inovasyon’ ismi vermek büyük bir sorun olmamalı, asıl sorun oluşturan konu; her inovasyonun farklı bir stratejisi olduğu gibi şirketinizi tehdit eden bir inovasyona karşı savunma stratejisi de farklı olabiliyor. Kelimenin anlamını yitirmesi ve kolaylıkla farklı bir inovasyona ‘yıkıcı inovasyon’ denilmesi stratejik hatalara neden olabilir. Sonuç olarak, önümüzdeki zorluklar ile mücadele ederken yanlış araçları seçmemiz ve onları kullanmamız başarısızlığa neden olabilir.

Yıkıcı inovasyona karşı doğru stratejiler geliştirebilmek adına bunun için önce yıkıcı inovasyon yanı disruptive innovationun ne olduğuna bakalım. Yıkıcı inovasyon’un Prof. Christensen’a göre 2 türü vardır 1) yeni pazarda oluşan 2) low-End market disruption.

  1. Yeni pazar inovasyon isminde olduğu gibi bu tur disruptionu uyarlayan şirketler rakiplerin olmadığı pazarda yeni bir hizmet sunarak pazara hakimiyet kurarlar. Örneğin; Ryan Air büyük uçak firmaların uçmadığı fakat tren ve otobüs ile ulaşım sağlanılan konumlara uçmaya başladılar. Bu yeni pazara hakım olduktan sonra daha işlek büyük şehirlere uçmaya başladılar. Burada önemli olan, büyük firmaların odaklanmadığı müşterilere hizmet sunarak pazarda yer edindiler, sonrada büyük uçak firmaların müşterilerine odaklanarak doğrudan pazarlarına tehdit oluşturdular.
  2. Low-End market disruption senaryosunda yeni pazar disruption ile büyük farklılık göstermez. Low-en market disruption stratejisini uyarlayan şirket bu senaryoda var olan pazarda (yeni pazar disruptionda olduğu gibi) lider olan firmanın odaklanmadığı müşterilerine odaklanır. Bu adımdan sonra doğrudan lider firmanın pazarına odaklanır ve disruption burada başlar. Örneğin; Getir, büyük marketlerin odaklanmadığı müşteri kitlesine yani, esnek satış saati ve eve hızlı teslimat isteyen müşteri kitlesi odaklanarak kendisini pazar oluşturmayı bildi. Oluşturulan bu pazar her ne kadarda büyük görünümdesin bu pazara hakimiyet kurduktan sonra doğrudan büyük marketlerin müşterilerine odaklanması dolası olacaktır. Getir bunu yapar ise Low-end market disruptionun çok güzel bir örneği olacaktır.

Bu yazımda yıkıcı inovasyonun etkilerini ve oluşumunun temellerini anlattım. Yıkıcı İnovasyon, Dijital Dönüşüm ve İnovasyonun temellerini anlatan İnovasyon mu dediniz ? kitabında detaylı şekilde bu konuları ve daha fazlasını bulabilirsiniz. www.inovasyonmudediniz.com

Esranur Kaygin

Written by

Venture Capitalist @Sankonline