Trénink v FM

FM Panda
4 min readOct 17, 2023

--

Kouknul jsem se na spousty videí týkajících se tréninků, hlavně od Zealanda a Evidence Based Football Manager. Plus jsem prošel i některé zajímavé články. A musím říct, každý na to jde tak trochu jinak…

Když to shrnu tak, důležité je zázemí a poté trenéři. Ale v mladém věku je důležité i hrát, ovšem stačí cca 20 až 30 zápasů ročně. Plus nejlepší jsou vnitroklubové zápasy (zatím). Toto vše je popsáno v jiném mém příspěvku, mě osobně zaujala jiná věc.

Evidence Base FM videa

To jak každý člověk přistupuje k tréninku jinak. Někdo řeší maximální nárůst atributů, jiný zase přípravu na zápasy. Třeba EBFM udělal tréninkový plán, který má maximalizovat přírůstky atributů, jenže je to realizováno pro 20leté hráče.

Ovšem kdo má v týmu výhradně 20leté? Vždyť v klubu by měli být hráči napříč všemi věkovými kategoriemi, a co sedí jedněm, nemusí sedět jiným. Přesto však doporučuji shlédnout videa od EBFM.

Hlavní TP od EBFM — zdroj

Recovery session

Jednou ze zajímavostí, na které svým výzkumem přišel je totiž Recovery Session. Tato zotavovací část tréninku, totiž nemusí mít takový efekt, jak by kde kdo očekával. Fyzická kondice se totiž “dobije” pomaleji, než v případě, že hráč netrénuje vůbec. Na druhou stranu, zápasová kondice díky tomu klesá o polovinu méně.

Zde je tedy třeba si rovnou říct, co je cílem. Jestli chci aby se hráč co nejrychleji plně zotavil, i za cenu ztráty zápasové kondice, nebo naopak. Podobně je to i s akumulovanou únavou, která se více sníží v případě odpočinku a méně v případě zotavovacího tréninku.

Grafy při použití recovery session a při plném odpočinku (rest) — zdroj

Ještě větším paradoxem potom je, že zotavovací trénink nemá prakticky žádný vliv na míru zranění. Takže doporučení je, tento typ tréninku vůbec nepoužívat v nahuštěném programu a naopak jednu, max. dvě jednotky věnovat ve chvíli, kdy zápasy např. zcela chybí.

Ale musím přiznat, že Max se docela snažil a porovnával svůj TP i v reálném klubu. Byť nutno říct, že pouze vzhledem k výchozím TP, které jsou ve hře.

Spodní tabulka je důležitější, je zde srovnání mezi jeho plánem a výchozím plánem — zdroj

Ve srovnání jeho plánu s výchozími TP je krásně vidět, že jeho TP má vliv primárně na mladší hráče, řekněme do 21 let. Ale u těch starších už nemá praktický přínos. Zároveň je díky tomuto plánu vyšší riziko zranění, resp. vyšší počet dní, které byli hráči mimo hru.

Srovnání počtu zranění v jednotlivých teste — EBTS je prakticky vždy horší, zdroj

Match tactic

Další zajímavostí, která se ve videích objevuje, se týká jednotky Match tactic. Pokud se totiž chceme zaměřit čistě na nárůst atributů, je lepší tuto jednotku vynechat. A to přesto, že samostatně dává docela silný nárůst atributů/CA.

Při použití jednotky MT je přidaná hodnota tréninku nižší, než-li bez (první řádek) — zdroj

Je to tedy možná trochu paradoxní, ale pokud nepotřebujete zlepšit znalost taktiky, je vhodnější se této tréninkové jednotce vyhnout.

RDF Tactic schedules

Osobně pak nedám dopustit na tréninkové plány od RDF Tactic, které používám už od FM21. Zkoušel jsem i plány jiných lidí, např. i ten od EBFM. Jenže nefungují ve chvíli, kdy není primárním cílem pouze zlepšovat hráče, ale cílem je hráče i dobře připravit na utkání. Možná je to jen subjektivní pocit, ale plány od RDF fungují nejlépe. S TP EBTS jsem měl (dle mého názoru) horší výsledky zápasů.

Tréninkový plán podle RDF pro FM23

Já mám třeba pořád importovány i plány z FM21, které jsou rozdělené specificky pro daný herní styl (Gegenpress, Tiky-Taka atd.). Tyto podle mě fungují pořád skvěle, ale na nových plánech pro FM23 je skvělé, že se jedná o šablonu. Přímo v plánu je i napsáno, co se má změnit v případě že?! Takže např. nahradíte nějakou jednotku jinou, abyste se lépe připravili (za mě tedy lepší plány než od EBFM).

Co mi však v těchto plánech chybí, je plán zaměřený na amatérské a profesionální kluby. Všechny plány vyžadují profesionalismus a 7 tréninkových dní týdně. To ale amatéři nemají a zde se mi naopak líbí plán EBTS mini od EBFM. Tohle je něco, co bych s radostí používal v nižších soutěžích.

EBTS mini od EBFM — zdroj

Intenzita tréninku

V čem se pak jednotlivé kanály i lidé shodnou je nastavení intenzity tréninku.

Prakticky všichni preferují double intensity v případě plného fyzického fondu a pak mírně odstupňovat podle aktuálního vytížení.

--

--

FM Panda

Rád hraju Football Manager a chci se podělit o své znalosti a poznatky.