iPhone 7 ve Beklentilerim

7 Eylül Saat 20:00'de San Francisco California Bill Graham’da tanıtımı yapılacak iPhone 7 için geri sayım başladı. Ekim ayında Türkiye giriş yapması beklenen model için şuan A.B.D fiyatı 749$ civarında olacak. Tabiki ülkemizde vergilerden dolayı 3500TL’den başlaması muhtemel..

Her yeni model tanıtımından önce medyada geniş yer bulan iPhone serisi önümüzde hafta tanıtılıyor olacak. Şahsen öncesinde çıkacak her modeli merakla beklerken artık karşımıza çıkacak yeni modeli az çok kestiriyor oluyoruz. Sanırım Apple’ın gizlilik takıntısında çatlaklar oluşmaya başladı veya gündemi canlı tutabilmek için firma tarafından bilerek yapılan bir şey:) Ancak yine de iPhone “müritleri” için her yeni model ayrı bir heyecan demek.. Son zamanlarda Apple hakkında okuduğum haberlerin çoğunda firmanın kendisini biraz daha inovatif hale getirip kullanıcıların beklentisinin karşılaması gerektiği vurgulanıyor. Haksız da sayılmazlar çünkü eskiye oranla büyük meblalar ödediğimiz iPhone’larda kayda değer büyük gelişimler göremiyoruz. Teknik anlamda iyileştirmeler yapılıyor olsa da rakiplerinin hızlı gelişimi göz önünde bulundurulduğunda Apple’ın yavaşladığını söylemek içten bile değil. Peki ben Apple’ın deyimiyle “Farklı Düşün”üyor olsaydım iPhone7'den nasıl beklentilerim olurdu?

1) Güçlü bir batarya

Tüm iPhone kullanıcıların en büyük sorunu olan bataryanın kesinlikle daha iyi hale getirilmesi gerekiyor. 1 günlük yoğun kullanıma dahi dayanacak bir batarya, eminim iPhone’ı gerçekten farklı kılabilirdi.

2) Daha dayanıklı cam teknolojisi

Her ne kadar iPhone kullanmak havalı gibi gözükse de son zamanlarda kırık camlı iPhone’ları daha sık görmek bu havalı görüntüyü zedeliyor sanırım:) Samsung Note7'de kullanılmaya başlanan Gorilla Glass 5 ile dayanıklılık testinden olumlu not olan Samsung gibi Apple’ın da bu konuya daha çok önem vermesi gerekir.

3) Daha kaliteli bir kulaklık

Beats’ı satın almasından sonra tüm kullanıcıların beklentisinin artmasına rağmen Apple’ın bu konuda bariz bir adım atmaması biraz hayal kırıklığı yarattı. Mevcut iPhone kulaklığını her ne kadar özenli kullanırsam kullanayım 1 yıllık bir kullanımdan sonra ses kalitesinde ciddi bir düşüş yaşarken fiziki olarak da rahatsız edici yıpranmalar oluşmaya başlıyor. 3000 TL’den fazla rakam ödediğim bir telefon için sanırım dışardan kulaklık temin etme gibi bir derdim olmamalı. Apple’ın bu konuda müşterilerini mutlu etmesi sanırım çok da zor olmasa gerek.

4) Daha iyi bir şarj aleti

iPhone kullanıyorsanız şarj aletini zaten kesinlikle yanınızdan ayırmazsınız:)Durum böyle olunca kulaklıkta olduğu gibi şarj aletinde de verimin düşmesi ve kablonun yıpranması çok uzun sürmüyor. Diğer yandan serum takmış gibi sürekli prizlerin yanında olan insanları da düşünürsek daha uzun bir şark kablosu hiç fena olmazdı:)

Evet, genel olarak beni rahatsız eden 4 nokta bu şekilde. Biraz kötülemiş gibi oldum sanırım ama gerçekten bu tür ufak detaylar Premimum sınıf bir telefon için olmaması gereken sorunlar. Diğer yandan beni yormadığı için ve kullanırken ayrı bir keyif verdiği için bu seriden vazgeçeceğimi çok düşünmüyorum. Bakalım 7 Eylül’de Apple bize neler sunuyor olacak..

Sevgiler,Fatih

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.