Pes Etme, 1 Adım Kaldı !

Don’t Give Up, Last Step !
“Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın.”
Kendime ilk kez en içten şekilde “pes etme” diye haykırdığımda bir yüzme yarışında suyun içerisinde ayağıma giren krampın verdiği acıyla mücadele edip son 5 metreyi rakibimin önünde bitirmeye çalışıyordum. Bu yarışı 1. bitirebilmek için tam 6 ay öylesine sıkı çalıştım ki her gün 6000 metrelik yoğunlaştırılmış antreman hayatımın odağı olmuştu. Hayatımı tamamıyla bu yarışa göre şekillendirmiştim. O yüzden tüm şanssızlıklara rağmen, suyun içerisindeki acı içindeki kıvranmalarıma rağmen PES ETMEDEN bu yarışı 1.bitirmem gerekiyordu.

İlk defa o yarışta sınırlarımı aştığımı gördüm ve ilk defa o zaman inanmanın gücünü bu denli fark ettim. Hayattaki başarı da böyle değil mi zaten, kendine inandıkça sınırlarını aşacaksın ve o sınırların ardındaki seni keşfettikçe başaracaksın. Sınırlarımı aşabilecek kadar cesur olmalıyız bu hayatta yoksa 7 milyarın içindeki biri olmaktan öteye gidemeyiz. Acaba gerçekten bu kadar basit bir amaç için mi bu dünyadayız? Hayır, sınırlarımızı aştıkça uğruna mücadele ettiğimiz amaçlarımız da değerlenecek. O yüzden bir adım atmak için geç kalmayalım çünkü hepimiz her an ölebilecek yaştayız. Peki ne yapmamız lazım?

1)Hayallerin Olsun!

Özgür olduğun tek yer hayallerindir. O hayallerde herşey senin istediğin gibidir. O yüzden özgürlüğünü gerçekten kazanmana yardımcı olacak hayallerin olsun çünkü hayal edebildiğin için gerçekleşme ihtimali inan çok yüksek. O hayallerini tek tek yaz bir yere, büyük hayallerin olması şart değil ama her gün uğruna heyecanla gözlerini açacağın hayallerin olsun.

2) Kendine İnan !

En önemlisi de bu; kendine inanman. Sen kendine inanmazsan başkalarının sana inanmasını nasıl bekliyorsun. Emin ol sandığından çok daha güçlüsün, çok daha cesaretlisin. Hiç kimse seni senden daha iyi tanıyamaz, hiç kimse senin sınırlarını aşamaz ve hiç kimse sen değil. O yüzden tam şuan kendine inanabilecek kadar cesur ol, başkaları ne yapmış ne demiş hiç birini umursama, sadece iç sesini dinle ve “Kendime İnanıyorum” diye haykır.

3) Harekete Geç !

Zamanı durduramıyorsan sen neden duruyorsun ya da neyi bekliyorsun? Senin varmak istediğin yol ters yönde giden yürüyen merdivenin diğer ucunda. O yüzden durmak gibi bir şansın yok. Unutma seni harekete geçirecek ve uğruna bir saniye dahi kaybetmemen gereken çok özel hayallerin ve hedeflerin var. Harekete geçmek için yarını bekleme, şuan tam zamanı.

4) Zorluklarla Mücadele Et !

Hayatta herşey kolay olsaydı senin ne farkın kalırdı? Seni farklı kılacak olan içindeki mücadele ruhun. Ben sana kaybetmeyeceksin diyemem, bu yolda mağlubiyet de var. Ben sana kan, ter, gözyaşı yok diyemem.. Üzülmek de var, acı çekmek de, isyan etmek de. Bu yolda engeller yok, çukurlar yok diyemem ve sen yenilmezsin diyemem. Ama şunu biliyorum ki asla pes etmeyeceksin. Karşına ne çıkarsa çıksın mücadele edeceğini ve zirveye çıkacağını biliyorum.


“Geçmişte kim olduğunu bilmek istiyorsan, şu an kim olduğuna bak. Kim olacağını bilmek istiyorsan, ne yaptığına bak…” Buddha