Haber Siteleri ve En Az Habercilik Anlayışları Kadar Kötü İçerik ve Kullanıcı Deneyimleri

Kullanılabilirlik. Duydun mu?

Türkiye gibi gündemi yoğun bir ülkede yaşarken haber okumadan gün geçirmek mümkün değil. Mutlaka hepimiz her gün kısa bir süre de olsa haber okuyoruz. Bu yazımda ise sizlere bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak haber sitelerinde gördüğüm ve muzdarip olduğum içerik ve kullanıcı deneyimi hatalarını anlatacağım.

1) Kullanıcıyı Kandırmak ve Clickbait (Tuzak Link)
Düzenli haber okuyan biri olmasanız dahi haber sitelerinin sosyal mecralarda yaptığı paylaşımlarda mutlaka ilginizi çekecek (!) bir başlığa denk gelebiliyorsunuz.

Mesela:

Basit, gerçekten haber değeri olmayan hatta bazen parodi olabilecek türden haberleri okutmak amacıyla ilgi çekici başlıklar ve fontlarla tasarlanmış haberler… Kullanıcıları kandırmaya yönelik, daha çok hit almaya (clickbait) ve reklam geliri elde etmeye çalışılan siteler. Para uğruna kaliteden ödün veriliyor. Örneklerin çoğaltılması mâlesef mümkün.

2) Foto Galeriler
Haber sitelerinin olmazsa olmazı foto galeriler. Bugüne kadar tıkladığım galeri-haberlerden hiç birini sonuna kadar inceleyemedim. Haber siteleri özelinde en hızlı şekilde düzeltilmesi gerektiğini düşündüğüm kısım burası.

Başlıca gördüğüm sorunlar:
· Bazılarının çoooook uzun olması ve okuyacak içeriğin birkaç fotoğraf sonra bitmesi
 · Bazı sitelerde son fotoğrafa gelindiğinde sayfanın bittiğini sanıp sitenin sizi bir sonraki habere otomatik yönlendirmesi
 ·Çok fazla fotoğraf barındırması
 · Bazı fotoğrafların yerine reklam gelmesi, yanlışlıkla reklama tıklatacak şekilde reklamın konumlandırılması

3) Otomatik oynayan videolar
Bir çok haber sitesinde herhangi bir haberi yeni sekmede açtığınızda eğer o haberde video varsa otomatik oynamaya başlıyor ve siteler bunun için size hiç bir şekilde geri bildirim vermiyor.

Neyse ki tarayıcılar artık video ya da sesin bulunduğu sekmeye ses ikonu eklediler. Böylece o sekmeye gidip videoyu kapatmakla uğraşmadan sekmenin sesini kapatabiliyoruz.

4) Gereksiz erotizm
Fazla söze gerek yok aslında. Şehit haberleriyle yanyana bikinili/yarı çıplak kadın fotoğrafları ve laçka başlıklar.

5) Pop-up’lar!
Pop-up’lar internetin varolduğu günden beri başımıza belalar. Her ne kadar tarayıcılar pop-up pencereleri engelleyecek şekilde yazılsalar da tamamen kurtulmak mümkün değil. Haberin ortasında ekrana zıplayan bir pop-up, içeriği ne olursa olsun kullanıcıyı sayfaya kapatmaya yönlendirebilir.

6) Premium(!) Habercilik
Premium habercilik, hakkı verildiği zaman gerçekten güzel bir gelir modeli. Mesela New York Times, USA Today gibi web siteleri bazı yazarlarının fikirlerini anlattıkları uzun makaleleri aylık üyeliklerle satıyorlar.

Ülkemizde ise sadece tek bir sitede (Sözcü Gazetesi) rastladığımız bir durum. Daha çok adblock adlı reklam engelleme yazılımına takılmamak için geliştirilmiş bir yöntem olsa da Sözcü, aylık 10.99 TL’lik (New York Times’ın neredeyse 2 katı) ücreti -bence- haketmiyor.

7) Sürekli Yenilenen Sayfalar
Haber okurken sayfa birden bembeyaz oluyor ve nerede kaldığınızı şaşırıyorsunuz öyle değil mi? Yalnız değilsiniz. Mantıklı bir sebebi ve açıklaması olduğuna inandığım bu otomatik sayfa yenileme olayı aslında kullanıcıların dikkatini dağıttığı için gözden geçirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir konu.

8) Aşırı Reklam Yüzünden Yavaşlayan Siteler
Şüphesiz her internet sitesi parayı reklamdan kazanıyor. Sitenizin ziyaretçi sayısı ne kadar çoksa o kadar fazla kazanma şansınız artıyor ancak haber siteleri malesef bunu da abartmış durumda.

Misal, 6. maddede bahsettiğimiz Sözcü örneğinde Sözcü, bize reklamsız Sözcü’nün 10 kat hızlı olduğunu söylüyor.

Reklamlar tamamen kaldırılamaz ancak yazılımda bir düzenlemeye gidilerek en azından sitelerin yavaşlaması engellenebilir kanaatindeyim. Yoksa hiç birimiz ne Facebook, ne YouTube’da gezebilirdik.

9) Mobil
Günümüzde siteler, trafiğin nerdeyse yarısını mobil cihazlardan alıyor. Kısıtlı internet bağlantısı ve daha küçük ekranları düşünecek olursak burada haberin okunabilmesi dolayısıyla tipografi, dikkat dağıtacak, bağlantıyı yavaşlatacak reklamların olmaması ya da optimize edilmesi önem kazanıyor.

En azından olması gereken bu.

Ancak son zamanlarda çok görmeye başladığım tam sayfa reklam mantığı tabir-i caizse insanı çileden çıkarıyor. Hangi sitede olduğunuzu yukarıdaki adres çubuğu olmasa anlamak adeta imkansız bir hale geliyor.

10) Bildirimler
Son zamanlarda haber sitesi olsun olmasın bir çok sitede moda olan bu yeni özellik bence içlerinde en can sıkıcı olanı. “Evet” ve “Hayır” seçenekleri dışında her türlü seçeneğe sahip olan bu küçük pencere, içeriği ilgi çekici olsun olmasın sizi sürekli bildirim yağmuruna tutma isteğiyle adeta yanıp tutuşuyor. Telefonlarımızdan ve tarayıcılarımızdan bildirimlerin eksik olmadığı günler yaşıyorken bir de birbaskahabersitesi.com’un bize bildirim yollama isteği gerçekten üzerine düşünülmesi gereken bir konu.

Siz haber siteleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum!


Bu yazı, orjinal olarak 7 Mayıs 2017 tarihinde www.ferdicildiz.net adresinde yayınlanmıştır. Yazının orjinal linki için tıklayın »