Durumsal Liderlik

Liderlik konusu yabancı kaynaklarda en fazla yaşayan ve üzerine üretilen bir kavramken Türkçe kaynaklarda en az karşılaşılan konulardan biri olabilir. Herhalde çok fazla lidere ihtiyacımızın olmadığını düşünen bir yapımız var:)

Görebileceğimiz yazıların çoğunda liderlikle ilgili belirli bazı yapı taşlarından bahsedilir..

Lider yetiştiren

Yön Gösteren

Işık Tutan

Stratejiyi Herkese Net olabilecek şekilde ortaya koyan,

vs..

Bizim gibi karmaşık ve sürekli değişkenlik gösteren kültürlerde en önemli liderlik özelliği durumsallık diye düşünüyorum.

Her ortamın, her çalışma grubunun kendine has dokusu, çalışma tarzı ve tavrı olabiliyor. Dolayısıyla bir lider olarak yeni bir ekibin başına geçtiyseniz kendi liderlik stilinize eklemeniz gereken en önemli şey: katıldığınız grubu tam tanımanız ve ona göre aksiyon alabilecek olmanız.

Örneğin stratejinin yukarıdan aşağı çok hızlı yayıldığı ve aşağıdan yukarı besleme yapılmasını savunduğunuz bir çalışma stiliniz vardır ve bu batı çalışma stilinde şimdiye dek çok alkış almış olabilir. Ancak ara kademelerin çok sert olduğu, eski model bir takımın başına geçtiyseniz mevcut çalışma tarzınız tam bir kaos yaratabilir. Bu sebepledir ki yurtdışından getirdiğiniz çok başarılı bir siyasetçi ya da çok başarılı bir ceo, kültüre uyum sağlayamadığı için bir süre sonra başarı gösteremeden çekilmek durumunda kalabilir.

Lider olarak yeni girdiğiniz çalışma ortamında pazarda başarılı olunabilecek stratejilere odaklanırken eş zamanlı ekibin içine, iç dinamiklerine, kültüre de odaklanmak gerekir. Ara kademelerden takımın sesini, çalışma tarzını duyabilmenizi sağlayacak kişiler çok önem taşır. Bu şekilde yeni getireceğiniz kuralların aşağıdaki etkilerini küçük bir grup üzerinden önceden test edip, buna göre aksiyonlarınızı sırayabilirsiniz.

Liderlikte kararlı olmak çok değerlidir ama girdiği kültürü tam tanımak ve ona göre bazı kasları az ya da daha fazla kullanmak daha değerlidir…Bu sebeple liderliğin en önemli özelliğinden biri de durumsal davranabilmektir. Bu şimdiye dek çok inandığınız güvendiğiniz kimi davranışların bir süreliğine pasifleştirilmesi, kimi tercih etmediğiniz yöntemleri fazla kullanmak becerisini kazanmaktan geçer.