Amerika pazarına girmek isteyenler için…

@FikriTurkel,

Panama’’yı sadece Panama Kanalı ile duyuyoruz. Ancak son yıllarda ihracatçılarımız burayı daha sık telaffuz eder oldu. İşin sırrı, buradaki Colon Serbest Bölgesi olduğu anlaşılıyor. İhracatçılarımız Orta ve Güney Amerika ülkelerine buradan dağıtım yapıyorlar.

Özellikle www.amazon.com üzerinden satış yapmak isteyen ihracatçılarımız, Panama’’daki depolar üzerinden işlemleri takip ediyorlar.

Amerika Şikago’’da Housewares Fuarı’’na katılan plastik ev eşyası üreticileriyle konuşunca, ihracat için yeni hedefleri daha iyi görüyoruz. Buyurun bu hikâyelerden biri:

İSTANBUL Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, Puerto Rico ziyaretinde sabah koşusu için çıktığında çevredeki plastik sandalyeler dikkatini çekti. Yakından bakınca çoğunun Türkiye’’deki meslektaşlarının ürünü olduğunu gördü.

Akyüz, bu yıl İKMİB ve İDDMİB (İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği) üyesi 26 firmanın katıldığı fuarda Türkiye’’nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız ve Ticaret Ataşesi Akgüloğlu ile sohbette Puerto Rico anısını anlatıp, sektörün verilerine geçti:

  • Türk mutfak ve ev eşyaları sektörünün ihracatı geçen yıl 4 milyar dolar düzeyindeydi. Bunun 1,6 milyar dolarını endüstriyel ürün grubu, 802 milyon dolarını küçük ev aletleri, 695 milyon dolarını metal mutfak eşyaları, 474 milyon dolarını camdan mutfak eşyaları, 326 milyon dolarını da plastik mutfak eşyaları oluşturdu.

Sektörün dünya pazarındaki yerine değindi:

  • Türkiye, dünya mutfak ve ev eşyaları pazarında yüzde 2,6 pay alıyor ve 7'’nci sırada bulunuyor. Bu pazarın liderliği 64,5 milyar dolarlık ihracatı ve yüzde 44'’lük pay ile Çin’’in elinde. Almanya 8,3 milyar dolar ihracat ve yüzde 5,6'’lık payıyla ikinci sırada yer alıyor.

Kilo başına ihracattan örnekler verdi:

  • Metal mutfak eşyalarında kilo başına ihracat geliri 2000 yılında 2.75 dolardı, 2013'’te 4.60 dolara çıktı. Plastik mutfak eşyalarında 2000'’de kilo başına fiyat 1.76 dolardı, 2013'’te 3.36 dolara yükseldi. Porselen-seramik mutfak eşyalarında fiyat 1.50 dolardan 2.66 dolara, cam mutfak eşyalarında da 0.95 dolardan 1.92 dolara çıktı.

Peki, ABD’’ye ihracat ne durumda?

  • Maalesef 3,9 milyon dolar gibi çok düşük bir düzeyde.

Chicago’’daki fuara 15 yıldır düzenli katıldıklarını kaydetti:

  • Her ne kadar ABD’’yi hedeflesek de bu fuar Amerika kıtası ve çevresindeki adaların alıcılarını çekiyor. Bu fuar sayesinde Latin Amerika ülkelerinden daha çok sipariş alıyoruz.

Başkonsolos Fatih Yıldız onayladı:

  • Chicago, dış ticaret açısından bir ‘’hub’’ konumunda.

Akyüz, Chicago’’daki fuarın katıldıkları ilk günlerden itibaren kendilerine fırsat kapıları açtığını şu örnekle de vurguladı:

  • 3 yıl önce ABD, Çin’’in ütü masalarına anti damping vergisi uygulamaya başlamıştı. Ütü masası üreten bir firmamız o yıl Target’’tan 30 konteyner deneme siparişi aldı. Söz konusu firmanın ihracatı sürüyor.

Fuarda dinlediğim örnekler, ‘’ABD’’ye ihracatımız yok denecek kadar az’’ karamsarlığına düşmemek gerektiğini gösteriyor.

Fuarı başkonsolosumuz ve ticari ataşemizle birlikte gezdik. Genellikle üreticilerimiz

Amerika pazarına amazon.com ile girmek için çalışmalar yapıyorlar.

Bir de Güney Amerika ülkelerini hedefliyorlar. Bunun için Şikago fuarı tanıtım yeri, Panama ise depo ve dağıtım merkezi olarak kullanılıyor.

Eli taşın altında olanlarla konuşunca ilginç bilgiler de alıyoruz. Mesela, Boeing kimya sektöründeki Türk üreticilerle tedarik konusunda konuşmaya başladı.

Yine dünyanın en büyük sanal portallarından olan alibaba.com’’da Türk yöneticiler görev almaya başladı.

AB’’nin serbest ticaret anlaşmasının bizim ihracattaki hedef ülkelerimizde de karşımıza çıkıyor ve en az yüzde 15

Cam hammaddesi ve plastik hammaddesi teminindeki sorunlar tahminlerin ötesinde.

Üretici ve ihracatçı her zaman ülkeler için öncüler durumunda. Housewares Show fuarında bunu daha iyi görme fırsatı buldum.

21 Mart 2014,
fikriturkel@gmail.com,