Antalya’nın yeni cazibe merkezi EXPO 2016

@FikriTurkel,

1851 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en eski organizasyonlarından biri olan EXPO’ların bir türü ve asıl olanı “World Expo” olarak adlandırılıyor. Bu tür EXPO’lar, dünya ülkelerinin gelişmişlik düzeylerini paylaştıkları bir ortam, bir tür know&how ortamı. Telefonun, dikiş makinesinin ilk kez sergilendiği fuar ve sergiler buraları.

Sonuncusu Milano’da yapılan ve sanayi EXPO’su olarak ülkelerin önem verdiği bir sergiydi ve her beş yılda yapılmaya devam ediyor.

Dünyada bir de “horticulturel expo”lar (botanik expo) var. Yani dünya düzeyinde ülkelerin bahçe kültürlerinin, süs ve bahçe bitkileri üretimlerindeki gelişmişlik seviyelerinin paylaşıldığı sergiler yapılageliyor.

Antalya 2016 yılında Türkiye’nin ilk EXPO’suna ev sahipliği yapacak. 23 Nisan 2016’da açılacak ve 6 ay açık kalacak EXPO 2016 Antalya, en üst kategori olan A-1 kategorisinde bir “horticulturel expo” olacak.

Türkiye’nin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyon olan EXPO 2016 Antalya, sahip olacağı bitki zenginliği ve yapılarıyla Antalya’ya kalıcı bir miras bırakırken, kent için yeni bir cazibe merkezi olacak. Alan bu düşünce ile projelendirildi ve yapılıyor.

Geçici sergi değil, kalıcı yapılar kuruldu

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek. A-1 kategorisinde bir “horticulturel expo” olan EXPO 2016 Antalya, “Çiçek ve Çocuk” temasıyla 23 Nisan-30 Ekim 2016 tarihleri arasında 6 ay boyunca açık kalacak. Ülkelerin bahçe kültürlerini sergileyeceği bir EXPO olması nedeniyle alanın bitkilendirilmesi ve yeşil dokusu öncelikli önem arzediyor. 1.121 dekar büyüklüğündeki alana 120 türde 25 bin ağaç ve onbinlerce çalı bitkisi dikiliyor. Ülke bahçelerinin EXPO sonrası dönemde bakımını Türkiye üstleniyor, bu da ülkelerle yapılan katılım sözleşmesinin ekinde imzalanıyor. Böylece alandaki bahçe kültürlerinin kalıcılığı sağlanmış olacak.

EXPO 2016 Antalya alanında inşa edilen yapılar da projenin kalıcılığını sağlayacak unsurlar. Ana salonu 5 bin, toplam kapasitesi 9.500 kişilik Kongre Merkezi, Türkiye’de ilk kez oluşturulan Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Çocuk Adası, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, 101.7 metre yükseklikteki simge yapı EXPO Kulesi, Türkiye’nin bitki zenginliğini sergileyecek Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, 7 coğrafi bölgemizin mimari özelliklerini taşıyan binalara yapılan ve ait oldukları bölgenin mutfağını sunacak olan Restaurantlar, Yağmur Ormanları Serası, 5 bin ve 800 kişi kapasiteli Amfitiyatrolar…

Türkiye’nin en yüksek seyir kulesi

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı, alanda bulunan tüm unsurlarıyla botanik bir EXPO olmanın çok ötesinde Antalya turizmi için de yepyeni bir cazibe alanı olacak. Alanda bulunan 5 bin kişi kapasiteli büyük amfi tiyatro EXPO 2016’ya katılan ülkelerin düzenleyeceği Milli Gün ve diğer kültürel etkinliklerin yanı sıra günde 4 farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak. Büyük amfi tiyatroda ayrıca 15 günde bir gerek dünyada gerek Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip sanatçıların konserleri ve büyük sanatsal gösteriler düzenlenecek. Küçük amfi tiyatroda ise özellikle çocuklara yönelik pek çok etkinlik ve gösteri olacak.

Alanda bulunan kır aktivite alanı da yine EXPO 2016 Antalya’nın teması doğrultusunda özellikle çocuklar için hazırlanan pek çok etkinliğin düzenleneceği bir alan olacak.

Kültür Sanat Sokağı ise Türkiye’nin bir çok farklı noktasında sokak sanatı icra eden ressam, karikatürist, şarkıcıların sanatlarını rahatlıkla ziyaretçilerle buluşturabileceği bir mekan olacak. Yine alanda bulunan sergi alanlarında ise farklı konseptlerde her kesime hitap eden eserler sergilenecek.

Tüm bunların yanı sıra Kongre Merkezinde düzenlenecek bilimsel sempozyum, çalıştay ve kongrelerle çevre konuları ele alınacak ve geleceğe dönük çalışmalara ışık tutacak.

8 milyon ziyaretçi bekleniyor

EXPO 2016 Antalya’ya ülke katılımı için, 2013 yılı sonunda 197 ülkeye davet mektubu gönderildi. Ülkelerle yapılan bütün yazışmalar, doğal olarak Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile yapılıyor. Yüzün üzerinde ülkeden pozitif dönüş alındı. Bunların 43’ü resmi olarak katılacaklarını teyit ettiler. 60 dolayında ülke ile de görüşmeler sürüyor. Bu sayının önümüzdeki süreçte daha da artabilir.