Bilişim bire üç veriyor

Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşma hızı nedir?

Rakamlara dikkat edin. Telefonun bulunuşundan 150 haneye ulaşıncaya kadar geçirdiği süre 89 yıl sürdü.

  • Televizyon icadından 150 milyon haneye ulaşması ise sadece 38 yıl yetti.

Zaman geçti cep telefonu hayatımıza girdi. Cep telefonun 1,5 milyar haneye girmesi için ise sadece 14 yıl geçmesi gerekti.

Müzikte dijital devrim kabul edilen iPot'un 1,5 milyar haneye ulaşması ise sadece 7 yıldı.

Son New York gezimde farkettim. Manhattan adasına geçerken nehir ortasında küçük bir adada Cornell Üniversitesinin binaları, güzel bir kentsel dönüşüm projesi gibi parlıyordu. Sordum, şoförün bilgisi yoktu. Cevabını Hintli Prof. Soumitra Dutta'dan aldım.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg bir proje açıyor. En iyi fikir adanın bir teknopark olması yönünde oluyor. Malum Amerika'da Palo Alto ve Boston bilişimde dev sıçramalar gerçekleştiriyor. New York merkezinde de bilişim adası oluşturmak herkese cazip geliyor. Adanın yarısını Cornell Üniversitesi bu bağlamda teknopark oluşturmak için yeniden yapılandırmaya başlıyor.

Bu sadece önümüzdeki belediye seçimlerinde başkan adaylarına bir mesaj değil. Dünyada artık her yönetimin hedefi bilişim teknolojilerine göre kendini yeniden konumlandırmak istiyor.

Türkiye, bilişim endeksi rekabetinde 45. sırada görünüyor. Ankara'da önceki gün yapılan “Atılım için Bilişim” konferansında Türkiye'nin bilgi teknolojilerindeki durumu ve geleceği tartışılırken, dünyada neler olduğuna dair de ilginç tespitler yapıldı.

Önce endekse bakalım: Raporu Soumitra Dutta açıkladı. Dutta, ayrıca Türkiye'nin geleceğe yönelik ne gibi adımlar atması gerektiğini de bu endekse göre anlattı.

Global Information Tecnology'nin Networked Readiness Index'ine göre, bilişim teknolojilerindeki rekabetinde geçen yıl 52. sıradaydık.

Aslında bu endeks, teknolojinin Amerika'nın veya gelişmiş ekonomilerin elinde olmadığını da gösteriyor. Türkiye'nin önünde olan Kıbrıs, Barbados, Umman, Litvanya, Kazakistan, Slovenya, Macaristan gibi ülkeler var. Ancak Türkiye'nin de aralarında olduğu BRIC ülkeleri arasında iddialı bir konumda görünüyor.

Buna göre, Malezya 30. sırada olmasına karşılık, Rusya 54, Çin 58, Brezilya 60, Hindistan 68, Güney Afrika 70 ve Endonezya 76. sırada olduğu dikkat çekici.

Ülkeler bu alanda büyük bir yarış içinde. Çünkü bilişim teknolojilerine yapılan 1 birimlik yatırım en az 1,6 ila 3 katı büyüme etkisini diğer alanlarda oluşturabilir.

Singapur'un doğal kaynakları yok ve endüstri kuracak bir toprağı da bulunmuyor. Bilgi ve insan kaynağı üzerine bir rekabet ortamı oluşturmuş durumda. Gerek duyduğu insan kaynağını dünyanın öbür tarafından bulup, işe başlatmasını artık 7 günde yapabiliyor. Ancak bunu beğenmiyor ve daha süratli olarak aradığı insan ve bilgi kaynağına ulaşmak istiyor.

Bunun için komşu ülkelerde, başarılı lise öğrencilerine burs verip ya kendi ülkesine getiriyor ya da istedikleri yerde okumalarını sağlıyor.

Peki, bütün bunlar için ne yapmak gerekiyor?

Dutta, bunun için 5 öneride bulunuyor:
  • Dev adımlar için büyük düşün… Güney Kore, yakaladığı yüksek teknolojiye rağmen sıçrama yapacak yeni yollar arıyor.
  • Yetenekli insanlarla çalışın… Yeni nesle sadece teknoloji vermek yetmez bunları bir sonraki aşamaya yani teknoloji üretecek kaynak vasfı da kazandırılmalı
  • Bölgende yeni doğal pazarlar bul… Türkiye, bölgesinde etkin olabilecek potansiyele sahip.
  • İnovasyonu teşvik et…
  • İnsanların ve şirketlerin hayatını kolaylaştır.

Bu şartlar oluşmadan Türkiye'nin Bill Gates'i kim sorusunun bir etkisi olmayacak.

TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, ülkede yakalanan yeni dalganın artarak devam etmesi için yapılabilecekler için şunları söylüyor:

Güçlü bir siyasi sahiplenmenin olmasını isteyen Cılız, stratejik sektör olarak kabul edilmesi gereken bilgi teknolojilerinin vergi yükünün de azalması gerektiğini vurguluyor.

Ona göre yapılması gereken diğer düzenlemeler de şöyle olmalı: ARGE kanundaki 50 kişi sınırlaması azaltılmalı, girişim sermayesi oluşturulması desteklenmeli, bilgi güvenliği yasası düzenlenmeli, yerli yazılım başta olmak üzere kamu ihale revize edilmeli…

Türk halkı iyi bir teknoloji kullanıcısı ancak, teknolojiyi üretip dünyaya satmak asıl övünülecek yönümüz olmalı.
  • 11 Ekim 2013