En hızlı büyüyen sektörde neredesiniz?

By Fikri Türkel, 4 Ocak 2013,

1977 yılında 1800 dolara sadece bir televizyon alabiliyorduk. Bu fiyata bugün iki tane geniş ekran LCD televizyon veya iki tane notebook bilgisayar veya üç tane akıllı telefon alma şansımız var.

Eğer bilgi ve iletişim teknolojilerinde (BİT) bir birimlik büyüme oluşturulabilirse, Türkiye ekonomisindeki yansıması 1,8 büyüme olarak görülecektir.

Ne acıdır ki GSYİH”da bilgi ve iletişim teknolojilerinin oranı, 2010 itibariyle sadece yüzde 3,5"tur. Bu Polonya, Meksika, Şili, Hindistan veya Rusya”dan çok daha düşük bir orandır. Veya OECD ülkelerinde bilgi teknolojilerinin toplam ihracat arasındaki oranı yüzde 8 iken, Türkiye”de sadece yüzde 2"dir.

Bu verileri, Deloitte”in Yabancı Sermaye Derneği (YASED) için yaptığı “2023 Hedefleri Doğrultusunda Bilgi ve İletişim Teknolojileri” raporundan aldım. Bir de 2023 hedeflerini paylaşayım:

. BİT sektör büyüklüğü 160 milyar dolar olacak. Geçen yıl 30 milyar dolardı.

. Geniş bant abone sayısı 30 milyon. Şu an 14 milyon.

. Mobil abone sayısı 120 milyon. Neredeyse iki kat artacak.

. Sektörün GSYİH”daki payı yüzde 8"e çıkarılacak.

. ARGE”ye ayrılan kaynaklarda BİT payı en az yüzde 50 olacak.

BİT sektörü deyince algılamamız gereken ürün ve hizmetler şunlar: Mobilite, bulut bilişim, e-devlet uygulamaları, e-ticaret, bu yıl ihalesi yapılması beklenen 4G (LTE), sosyal ağ kullanımı, genişbant internet, yakın alan iletişimi (NFC).

Sosyal medyanın etkisiyle ilgili de birkaç veri paylaşayım. Nexum”un derlediği rakamlar nasıl bir geleceğin bizi beklediğine dair de ipuçları veriyor.

Facebook kullanıcı sayısı 900 milyonu aştı. Bunların 467 milyonu cep telefonuyla Facebook”a giren kişiler. Günde 300 milyon fotoğraf paylaşıyorlar ve her gün 2,7 milyar beğenide bulunuyorlar. Üyelerin yüzde 57"si kadın…

Twitter etkisi de yaygınlaşıyor. 465 milyon kullanıcı her saniye 750 twit atıyor. Günde 175 milyon twitten bahsediyoruz. Her saniye de 11 yeni kullanıcı ekleniyor Twitter”a.

Geçen yıl 1 milyar dolara satılan Instagram”da fotoğraf paylaşımı çılgınlık noktasında. 100 milyonu aşkın kullanıcı geçen yıl 4 milyar fotoğraf paylaştı. Bu fotoğraflar her saniye 575 beğeni alıyor.

Peki, Youtube”da günlük 4 milyon video izlendiğini biliyor muydunuz?

Foursquare”da daha sınırlı sayıda kullanıcı var. 25 milyon kullanıcının geçen yıl 3 milyar konum paylaştığı dikkat çekici olmalı. Foursquare, şirketler için vazgeçilmez bir mecra olmaya devam edecek.

Google”da 146 farklı dilde 1,2 trilyon arama yapıldı.

Bu etki ve yaygınlık ortamında nasıl bir pozisyon almamız gerekiyor. Çünkü iş yapma biçimlerimiz ve algılarımız tamamen değişiyor. Haliyle ticaretin şekli de değişiyor.

1v1y.com, tvit atarak fiyatın düştüğü bir uygulama getirdi. Kısa zamanda 800 bin tviti geçti.

Elektronik Ticaret Derneği”ne (ETİD) göre, e-ticaret her yıl yüzde 50 artıyor. Haliyle bu alanda ticaret yapan şirketler ve markalar da öyle. Sadece ticaret yapanlar değil bunlara hizmet eden şirketler de gelmeye başladı.

11.6 milyar Euro büyüklüğündeki Alman Otto Grubu, Türkiye”de Limango ile bu alanda var. Limango”nun bu başarısının ardından Otto Group, 2012 yılında iki önemli projeyi daha hayata geçirerek Türkiye pazarındaki gücünü artırdı.

Ardından arabulvar.com, sanal ortamdaki mağazalara ev sahipliği yapan yeni, çok kapsamlı bir e-ticaret platformu oluşturdu. OGLI ile de e-ticaret alanında hizmet veren veya interaktif pazarlama kanallarını değerlendiren perakende firmalarına sipariş sonrası süreçle ilgili çözüm üreten bir merkez kurdu.

Size birkaç örnek sundum. En hızlı büyümenin görüldüğü BİT alanında konumumuzu yeniden düşünmekte fayda var.