Huzur, Mutluluk ve Zenginlik Üzerine…

Dünyadaki en kıymetli buluş, mutluluğun formülüdür. Şimdiye kadar yapılan bütün tanımlar geçersiz olduğu gibi bu buluşu satın alacak para da tedavüle daha girmedi.

Bunu yazmamın bir sebebi var. Bir istatistik yapılmış ve dünyanın en huzurlu ülkeleri sıralanmış. Haliyle Türkiye ilk 10 arasında yer almıyor. En huzurlu üç ülke İzlanda, Danimarka ve Avusturya.

Araştırma kapsamında incelenen 162 ülkenin 81’inde huzur artarken, 78’inde ise azaldığı görülüyor. En huzurlu 20 ülkenin 15’i Avrupa’da bulunuyor.

Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer alırken dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135’inci oldu.

Charlie Hebdo ve sonrasında yaşanan saldırıların Fransa’daki huzuru azalttığı görülürken, Yunanistan’ın ekonomik sıkıntılara rağmen 22 basamak yukarı çıktığı dikkat çekiyor.

Aynı şekilde Şubat ayında Danimarka’nın başkentinde iki terör saldırısı yapılıyor ama huzur sıralaması değişmiyor.

Ekonomik sıkıntıya rağmen huzur artıyorsa, kafamızın karışması normaldir.

Bir de Mutluluk Endeksi yayınlanıyor.

Dört yıl önce yayınlanan araştırma ile sonraki araştırmalardan örnekler vereceğim.

Times gazetesi Gallup araştırma şirketi tarafından 53 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın en mutsuz insanları Fransızlar, en mutluları ise Nijeryalılar oldu.

  • “Umut ve umutsuzluk” araştırmasının sonuçlarına göre, mutsuzlukta Fransa’yı izleyen ülkeler sırasıyla İzlanda, Romanya, Sırbistan ve İngiltere.

En mutlu ülkeler ise Nijerya, Vietnam, Brezilya, Gana, Çin ve Kosova olarak sıralanıyor.

Mutluluğun formülünü arama yolunda, tam kafa karıştıracak bir sonuç.

Bu araştırmanın benzeri bir araştırma da bu yılın başında yayınlandı.

WIN/Gallup araştırma şirketi tarafından 65 ülkede 64 bin kişi ile yapılan “mutluluk anketi”ne göre, dünya genelinde mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı geçen yıla göre 10 puan artarak yüzde 70’e yükseldi. Buna rağmen ankete katılanların yüzde 42’si 2015’in ekonomik refah getireceğine inandığını ifade etti.

Araştırmada, halkın en mutlu olduğu ülke gösterilen Fiji’de yaşayanların yüzde 93’ü mutlu olduğunu söyledi.

Aranızda kaçınız gidip Fiji’de yaşamayı kabul eder?

En mutsuz kişilerin yaşadığı ülke Irak’ta ise halkın yüzde 31’i ancak mutlu olduğunu belirtti.

En mutlu ilk 10 ülke içinde diğerleri sırasıyla Kolombiya, Nijerya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Hindistan, Panama, Arjantin, Finlandiya ve Endonezya yer aldı.

En mutsuz ülke Irak’ı ise sırasıyla Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan izledi.

Türkiye 65 ülke arasında 56. sırada yer aldı.

Anket sonuçlarında 2014 yılının en mutlu kıtası olarak Afrika ve Asya gösterildi. Her iki kıtada yaşayanların çoğunluğu 2015 yılından umutlu olduğunu söyledi. Gelecek yılın iyi bir yıl olacağına inanan ülkelerin başında Nijerya yer alırken, en karamsar ülke Lübnan oldu.

En fakir ülkelerin Afrika ve Asya’da olduğu düşünülürse, parayla mutluluğun alınamayacağına bir delil daha buluruz. Madem mutluluk Asya ve Afrika’da, buranın halkları niye Avrupa ve Amerika’ya göç etmek için canhıraş bir gayret içinde.

Bir de yaşanabilecek şehirler listesi var. Her yıl değişmekle birlikte listeye mutlaka Kanada, Avustralya, Japonya, Amerika ve Avrupa’dan birkaç şehir giriyor.

Bu yılın ilk 10 sıralamasını vereyim: Tokyo, Viyana, Berlin, Melbourne, Sidney, Stockholm, Vancouver, Helsinki, Münih, Zürih…

Dünyanın en fazla turist alan şehri Londra listede yok. Dünyanın ticaret başkenti kabul edilen ve hakkında en çok film yapılan şehri New York da listeye giremiyor. Dünyanın en önemli transfer noktalarından biri olan İstanbul da listeye giremiyor.

Malum bu şehirler dünyanın en zengin ülkeler sıralamasında yer alan ülkelerin önemli merkezleri. Zenginlik de bir çekim noktası olamıyor mu?

Yaşanabilir olmak, insanların tercihini çekecek anlamına gelmiyor.

Veya dünyanın en cazip tatil beldeleri, niye en yaşanabilir şehirler listesine giremiyor?

Mutluluk dileklerimle…

25 Haziran 2015,
fikriturkel@gmail.com,