Yerli papaya, mango tamam sırada yeni tropikaller var

  • Kivi'nin Türkiye'de üretilmeye başlaması 20 yılı buldu. Avakado da öyle. Yalova, Anamur ve Rize de artık bunların vatanı gibi oldu. Çok da lezzetli buluyorum.

Tropikal meyveler her zaman sofra ve damaklarımızın lezzeti oldu. Bunlarla ilk 80"li yıllarda tanıştık. Vatandaşın sınırlı ilgisi yanında, 30 milyon turist otellerde bu meyveleri bekliyor. Bu sebeple de ithal ediliyor.

Tarım Bakanlığı ve üniversiteler tropikal meyvelere ilgi gösteriyorlar ve onların uyumlaştırma çalışmalarını yürütüyorlar. Şimdi mango deneme üretimlerini tamamladı. Papaya, licy fidanları hazır. Pasiflora'ya ilgi çok uyumlaştırması sürüyor.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Ünlü'nün verdiği bilgilere göre, yenileri de gelecek.

Tarımsal alandaki asıl sıçrama ise tohumculukta oldu. Sebze ve bahçe bitkilerinde, 2004 yılında yüzde 20 civarında olan yerli tohum kullanımı bugün yüzde 50'lerin üzerine çıktı.

Tarım Bakanlığı'nın 5 araştırma enstitüsü ve 38 özel şirket ile başlatılan çalışma bugün tohum ihraç eden hale getirdi. 40'a yakın tohum ihraç ediyoruz.

Biraz daha bilgi vereyim: 500 çeşidi bir arada bulunduran bir bahçe kuruldu, yaklaşık 300 çeşidi yetişti. Çoğu adını duymadığımız tropik bitkiler de dahil gen çalışmaları devam ediyor.

  • Son 6 yıl içinde 103 çeşit tohum tescil edildi. Daha fazlası var. Bu yıl 3 tropikal meyve tescil edilenler arasına girdi. Bunların hepsi Türk mühendisleri tarafından yapıldı. Bunların dışında; Batem yıldızı mandalin, batem inciri tescil listesine girdi.

Bu ürünlerin her şeyi yerli teknoloji ve Türk mühendisleri tarafından yapıldı. Çok sulu limon çeşidi, narda çok güzel yerli tohumlar üretime hazır. Hicaz narı değişik mevsimlerde çıkacak 4 çeşit nar çıkarıldı.

Endüstriyel bitkilerden mısır ve soyada eksikliklerimiz vardı. 20 çeşit mısır, 4 çeşit soya da millileştirilmiş oldu. Türkiye şartlarında ıslah edildiği için yurt dışından gelen tohumlardan daha üstün özelliklere sahip oldu.

Son günlerde simit gündemde. Malum susamda sorunlar vardı. Susamda da yeni şekillerin tescili yapıldı. Tıbbi ve aromatik bitkiler araştırma merkezini ziyaret ettim. Yeni türlerin endüstriye kazandırılması ile ilgili çalışmalar var. Yakında modern aktarlar açılabilir.

Yerli tohumun hangi seviyeye geldiğini en iyi gösteren sergilerden biri de Growtech Fuarı oluyor. Seracılık ve tohumculuk konusunda dünyanın en büyük fuarlardan biri olan Antalya Growtech'e bu yıl da yabancıların ilgisi yüksek derecedeydi.

25 ülkeden 100 civarında şirketin stand açtığı fuara, 60'a yakın ülkeden ziyaretçi geliyor. Bu yönüyle Antalya sadece turizmin değil, sera ve tohumculuğun da merkezi durumuna giriyor.

Türkiye, halen seracılıkta ve tarım ürünlerinde Avrupa'nın lideri durumunda. Türkiye”nin farklı yerlerinde 25 tarım fuarı yapılıyor.

Anadolu’daki ekonomik aktiviteleri takip edin. Hem moral, hem fırsat bulursunuz!..

  • 06 Aralık 2013