Zindan Hanından modern gıda merkezine

@FikriTurkel,

Tedarik zincirleri arasında, en hayati ve hassas olanı gıdadır. En rahat spekülasyon yapılanı da odur, piyasa hareketlerinden kuraklığa kadar her doğal ve sosyolojik etkiden en kolay etkileneni de yine gıdadır.

İstanbul ve çevresinin gıda merkezi Bayrampaşa”daki Mega Center”dır.

1500 gıda ticareti şirketi, 8 bin çalışan ve günde 30 bin aracın girip çıktığı merkez Avrupa”nın ikinci büyük gıda merkezi olma özelliği de taşıyor.

Aylık 1 milyar lira ciroya yaklaşan iş hacmiyle, gıda sektörünü de yönlendiren önemli bir oluşumdur.

Mega Center”daki gıda toptancıları Mega Center Gıda Toptancıları ve İşadamları Derneği (MEGASİAD) adıyla dernekleşme kararı aldı. Bu önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar gıda fiyatlarındaki spekülasyonlarda karşımızda muhatap bulamıyorduk.

Dernek başkanlığına Mega Center”ın işletme yönetimi başkanlığını da yürüten Kemal Kılınç getirildi.

Aslında gıda sektörünün bu önemli tedarikçilerini daha iyi anlamak için son 60 yıldaki gelişime bir göz atmamız gerekiyor

50"li yıllara kadar azınlıkların elinde olan gıda ticaretinde Anadolu esnafının yer alması, İstanbul”a göçlerle başlar. 1980"e kadar Unkapanı”ndaki “Duvar Dibi” diye tanınan bölgedeydi. Zindan Han ve çevresinde sıkışıp kalmıştı. En büyük iş yeri dahi 15–16 metrekareyi geçmiyordu.

Meyve ve sebze hali de oradaydı. Gerek trafik açısından gerekse sağlıksız durumuyla hiç de iç açıcı bir konumda değildi. 70"li yıllarla birlikte artan İstanbul nüfusuna da yetişemiyordu.

80"li yıllarda Haliç”in temizlenme ve etrafının boşaltılması kararıyla Meyve Hali Zeytinburnu”na, gıdacılar da Rami”ye taşınması kararlaştırıldı.

Aslında Rami süreci ilginçtir.

Gıdacılar şimdi Forum İstanbul”un yerini almak için adım attılar. Çeşitli yasal süreçten dolayı 1986 yılında 33 aylığına tarihi Rami Askeri Kışla olarak bilinen yere yerleşmesine izin verildi.

Bu olumlu bir gelişmeydi. 15 metrelik Unkapanı dükkânları 25 ila 40 metreye çıkmıştı. Ancak çoğu burada geçici olduğunu bildiği için derme çatma bir yapı kurmuştu.

33 aylık mehil 33 yıl oldu ama hala Rami sözü edilen güzel bir konum kazandırılamadı.

Ancak bu süreçte, istenilen yer olmasa bile, istenilen arsanın yan tarafında şimdiki Mega Center yapıldı ve uzun süredir gıda toptancıları buradan İstanbul”a tedarikte bulunuyorlar.

400 bin metrekare alanı aşan bu merkez, artık ihtiyaca cevap veremez durumda. Gıdacılar yeni merkez arıyorlar ancak, sektörün sorunlarının daha öncelikli olduğunu ve gıda sektöründeki tartışmalarda daha aktif olmak istiyorlar.

Bu amaçla kurulan MEGASİAD, kırmızı etten yumurtaya, patatesten pirince her ürün temsilcisiyle gıda sektöründe söz sahibi olmak istiyor.

İster gıda markası olmak için çıkanlar, isterse pazarda yer tutmak isteyen üreticiler, Mega Center”a uğramadan başarılı olmaları mümkün görünmüyor. Ancak son dönemde indirim marketlerinin yaygınlaşması gıda toptancılarını rahatsız etmiş görünüyor.

Megasiad Başkanı Kemal Kılınç, dünyada gıda merkezlerinin nasıl konumlandığını inceleme gezileri yaptıklarını ve hayallerinde en az 100 yıl yaşayacak bir Gıda Merkezi kurmak olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra sektörde hızlı gelişmeler yaşandığını ve buna yönelik de söz sahibi olmak istediklerini vurguluyor.

Son günlerde kuraklık ve buna bağlı mahsul verimi çok konuşuluyor. Gıda toptancılarının görüşü kamuoyuna pek yansımıyor.

Yılbaşı itibariyle gıda kontrol ve denetimi ile ilgili kare kod uygulaması başlayacaktı. Her ne kadar yıl ortasına ötelenmiş olsa da gıda toptancılarına bu konuda yeterli bilgilendirme yapılmamış.

Perakende Yasa Tasarısı da en çok gıda toptancılarını ilgilendiriyor.

Megasiad ile birlikte pek çok konuda gıda toptancıları bundan sonra daha aktif olacakları izlenimi veriyor.

28 Şubat 2014,
fikriturkel@gmail.com,