Yaşam-ve-Ölüm Çalışmaya Dair Birkaç Söz

Bu metin “Korean Baduk Classic Life and Death Drills” kitabında yer alan “Yaşam-ve-Ölüm çalışmaya dair birkaç söz” bölümünün kısaltılmış kabaca bir çevirisidir.

Yaşam-ve-Ölüm Çalışmaya Dair Birkaç Söz

Hangi seviyede olursanız olun, yaşam-ve-ölüm problemleri çalışırken şu prensipleri takip etmeniz gerekmektedir :

  1. Zaman
     Genel olarak, amatör oyuncular her gün yarım ile 1 saat arası yaşam-ve-ölüm problemleri üzerine harcamalılar. Eğer yoğun bir şekilde go çalışmayı düşünüyorsanız, her gün 2 saat çalışmalısınız (belki yorgunluktan kaçınmak için 2 oturumda). Yaşam-ve-ölüm problemleri ile uğraşmak size temel becerilerde pratik yapmanızı sağlar, bu beceriler sayesinde oyunlarınızda kullandığınız teknik ve metodlar gelişir. Seviyeye bağlı olmaksızın go beceriniz, yaşam-ve-ölüm problemlerini ne ölçüde anladığınızla belirlenir.
  2. Adet
     Problemin zorluğuna ve kişilerin problem çözme yeteceğine göre bu farklılık gösterir, yine de her gün çözülen problemlerin sayısı önemli değildir. Önemli olan, yaşam-ve-ölüm problemleri çalışmak için harcadığınız zamana odaklanmaktır. Buradaki püf nokta cevaba kendi çabanızla ulaşmanızdır, cevabınızın doğru ya da yanlış olmasına çok aldırmayın. Nihai cevaba kendi çabanızla ulaştıktan sonra, cevabı diğer varyasyonlar ile birlikte kontrol edin ve neleri kaçırdığınızı görün. Kendi çabanızla nihai cevaba ulaşmadan cevaba bakmayın, zira bu becerinizi geliştirmek için gerekli eforu yarıda keser. Diğer konularda olduğu gibi, ustalığa kendi kendinize yaptığınız analiz ve soru üzerinde düşünmekle erişilir, cevabı ezberleyerek buna ulaşamazsınız.
  3. Yaşam-ve-Ölüm Problemlerinin Amacı
     Amaç, öğrendiğiniz becerileri kendi oyunlarınızda uygulayabilmektir, yoksa yaşam-ve-ölüm çalışmanın başka bir anlamı yoktur. Bu sebeple iyi bir go kitabı size problemlerde ne sorulduğunu (istendiğini) söylemez ya da zorluk seviyesine göre sıralanmaz. Gerçek oyunda olduğu gibi kendi kendinize keşfetmelisiniz. Kendi kendinize pozisyonun şarta bağlı olmaksızın yaşayıp yaşamadığını ya da ölü olup olmadığını görebilmelisiniz. Cevaba götürecek ipucu olmaksınız problemlerle uğraşmak şekil hissiyatınızı ve hesaplamanızı geliştirecek, bu da go seviyenizin artmasını hızlandıracaktır. Gerçek oyunlarda olduğu gibi, hiç kimse karşılaştırdığınız pozisyonun zorluk seviyesini söylemeyecektir. Sadece o an için yapılması gereken en iyi şeyi düşünmelisiniz. Gerçek hayatta karşılaştığımız pozisyon dışında bir durumu okuma keyfini düşünün sadece ve ilginç bir grubu öldürmek ya da büyük bir grubu (ejderi) yaşatmaya çalışın. Bu yaşam-ve-ölüm problemleri ile uğraşmanın amacıdır.

* Bu yazı, Tchan Blog’da yayınlanan bir yazının ingilizce çevirisinden uyarlandı.


Originally published at Go Akademy.