Türkiye’nin SaaS girişimleri

Jetlink & Countly ekipleri ile birlikte “Acaba Türkiye’deki SaaS girişimlerini bir araya getirip sinerji yaratabilir miyiz?” sorusuna yanıt aramak üzere bir Slack grubu kurduk. Bu yazıda Slack grubumuza katılan tüm SaaS firmalarının detaylarını bulacaksınız.

Yaptığımız duyurunun arkasından şimdiye kadar Slack grubuna (“SaaSBiz”) 170 kişi ve 80'den fazla SaaS girişimi katıldı. Grupta pazarlamadan büyümeye (growth hacking), kullanıcı ağırlamadan (onboarding) fiyat politikalarına kadar çeşitli konularda sohbet etmeye başladık. Farkettik ki, hepimizin benzer sorunları var, ve aynı problemleri yaşayan ekiplerle iletişime geçmeye ne çok ihtiyacımız varmış.

Grubu kurduktan sonra firmaların da bir listesini çıkartmaya ve yaptıkları işleri tanıtmaya karar verdik. Şimdiden grupta birbiriyle çalışmaya başlayan SaaS girişimlerimiz bile var. Siz de ihtiyaçlarınızı yurtdışında aramadan önce aşağıdaki firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Daha ileride SaaSBiz Slack grubunu sadece çevrimiçi ortamda bırakmayıp, çalışmalarımızı etkinliklerle de duyurmayı planlıyoruz.

Bizi izlemeye devam edin.


(Alfabetik sırayla — sürekli güncelleniyor!)

adMingle

Firmanın Authority adında IRM (Influencer Relationship Management) ürünü var. Markalar ve sivil toplum kuruluşları ile kullanıcıları bir araya getiren kurum, seçilen kampanyanın takipçilerine en uygun zamanda ulaşmasını sağlıyor (link)

Agrovisio

Uydu görüntüleri tabanlı ve yapay zeka destekli tarımsal analiz çözümü. Agrovisio, tarım sektörünün sürdürülebilirlik, planlanabilirlik ve öngörülebilirlik ile ilgili problemlerine çözüm getiriyor. Bu kapsamda firma, tarım sektörü için yapay zeka destekli SaaS abonelik modelli bir veri analiz çözümü olarak tanımlanabilir. (link)

Antmedia

Düşük gecikmeli canlı yayın çözümleri oluşturuyor. Orta vadede 3-D ortamları (3D environment reconstruction) stream etmeyi planlıyoruz ki bunun da şu an temel bir prototipi bulunuyor. (link)

App Samurai

Mobil uygulama pazarlama ve reklam dikeyinde bir platform. Kaliteli kullanıcı edinimi, mobil sahtecilikle gerçek zamanlı ve proaktif mücadele ana odak noktaları. (link)

Apperto

Tüm dünyada 6 milyondan fazla indirilen ve aylık 750.000 aktif kullanıcı sayısı olan Typorama ve Videorama adında 2 iOS uygulamaları bulunuyor. Uygulamalar, hiç bir tasarım yeteneğine sahip olmaksınızın, ilgi çekici sosyal medya görselleri ve videoları hazırlanmasına olanak sağlıyor. (link)

Apsiyon

Site, Apartman, Residence, Plaza vb. toplu yapılara yönetim hizmeti sunan bir platform. Toplu yapıların 360 derece tüm ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayan firma, CRM, finans, muhasebe, personel, CMS, geçiş kontrol sistemleri, rezervasyon yönetimi gibi konuların yanında ödeme altyapısı, çevrimiçi banka entegrasyonları gibi Fintech konularda da hizmet sağlıyor. (link)

Aracı

Firma, girişimlerin ürünlerini potansiyel müşterilerine üniversite öğrencileri kanalı ile ulaştırıyor. Satış gerçekleşmesi durumunda öğrenci komisyon kazanıyor. Aracı, halen private beta aşamasında.

Artboard Studio

Tamamen çevrimiçi bir grafik tasarım uygulaması olan Artboard Studio, herkesin kolaylıkla ve profesyonel şekilde ürün tanıtım, promosyon ve reklam görselleri üretmesine yardımcı oluyor. Tasarımcı olmayan kişiler AI Design Assistant ile otomatik tasarımlar yapabilir, profesyonel grafik tasarımcılar portfolyoları ve sunumları için kolayca sunum görselleri hazırlayabilir. (link)

Arvia

Arvia, herhangi bir yazılım indirmeden hatta üye olmanıza bile gerek olmadan tek tıkla tarayıcı üzerinden görüntülü görüşme başlatabileceğiniz bir platformdur. Arvia SDK’ları sayesinde de web sitenize veya mobil uygulamanıza kolayca video sohbet ekleyebilirsiniz. Bu sayede, video iletişim teknolojilerinin karmaşık yapısıyla uğraşmadan, sitenize online danışmanlık, mentorluk, müşteri desteği gibi görüntülü görüşme tabanlı hizmetler ekleyebilirsiniz. (link).

Attackflow

Ürün bir “Güvenlik statik kod analizi”. Halen C# ve Java desteği var ve SaaS ürün çok yakında çıkıyor. Bu şekilde projelerin bulutta taranması da mümkün olacak. (link)

Attornaid

Attornaid, avukatların dosya ve iş takibini kolaylaştırmak, önemli tarihleri kaçırmalarını engellemek, tüm gelişmeleri ekip olarak takip edebilmelerini sağlamak ve ön muhasebe ile cari hesap takibini basitleştirmek için hazırlanmıştır. Android tablet ve akıllı telefonlar ile iPhone ve iPad cihazlar için hazırlanmış mobil uygulamaları sayesinde tüm bu işleri günlük hayatın içerisinde her an her yerde gerçekleştirebilirler. (link)

Bayipuan

Bayipuan, bayilik sistemiyle çalışan kurumların bayi personelleri için ödüllendirme ve motivasyon sağlayan bir sadakat (loyalty) yazılımıdır. Yazılım kuruluşlar için ödüllendirme, puan yönetimi, hediye kataloğu ve basit bir sınav sistemini yönetebilir bir altyapı sağlar. Ürün aynı zamanda kurumun personellerine yeni ürünlerini tanıtabilmesini, bunlarla ilgili dökümantasyonu paylaşabilmesine de aracı oluyor. (link)

Bekchy

BEKCHY, websitenizi tümüyle güvenli ve güvenilir bir siteye dönüştüren bir web güvenlik yazılımıdır. BEKCHY, websitenizi SQL Injection, XSS, File Upload, JS Injection, Tamper Data, Brute Force ve Sahte Kimlik Avı gibi saldırılara karşı korur, 67 antivirüs yazılımı veritabanıyla Malware Taraması ve Blacklist Kontrolü yapar. Gelişmiş Anti-Trick sayesinde müşterilerinizi ve arama motoru botlarını aldatmayı amaçlayan sızıntıları önler ve SMS, e-posta, Slack veya panel bildirimleriyle anında raporlar. (link)

Bulut4

Firma, e-şirketlerin ihtiyacı olan CRM, çağrı merkezi ve santral üçgenini tamamlıyor. Bunun yanında SAAS ve PAAS iş yapan firmaların müşterileri arasında ki finansal mekanizmaları yönetebilmelerini sağlayan gelişmiş faturalandırma mekanizmasına sahip bir ürünleri var. Tamamen AWS üstünde işlemlerini yürütüyor. (link)

Carbon

Firma, kurumsal araç paylaşım çözümleri geliştiriyor. Bu hizmet sayesinde kurumsal şirketlerin çalışanları, bulundukları plaza ya da yakın çevredeki araçları ortaklaşa kullanarak ekonomik ve esnek bir çözüme sahip oluyorlar. Araçları kullanmak için geliştirilen SaaS çözümü üzerinden web ya da mobil tabanlı olarak rezervasyon yapılabilirken, IoT cihazlar sayesinde de anahtarsız uygulama üzerinden araçları açıp kullanmak mümkün. (link)

Codela

Yazılımcıların programlama becerilerini geliştirebileceği, ilgilendiği firmalar hakkında bilgi toplayabileceği ve teknik mülakata dair tüm sorularını cevaplayabileceği bir platform. Codela, okul, cinsiyet, ortalama gibi yanlış sinyalleri değerlendirilmesi yerine yazılan kodların değerlendirildiği ve teknik uyuma göre yetenekle şirketleri buluşturuyor. (link)

Codevist

Ağırlıklı ödeme sistemleri üzerine çözümler üreten bir yazılım firması. SaaS kategorisindeki ürünlerinin ismi PosFlex. PosFlex, Türkiye’deki tüm sanal pos firmaları ile (banka, ödeme şirketleri) uyumlu bir tahsilat, kampanya ve CRM aracıdır. (link)

Countly

Mobil, web ve masaüstü uygulamaları için analitik, pazarlama (anlık bildirimler) ve çökme (crash) raporlaması yapıyor. 14.000'den fazla mobil uygulamada bulunan Countly, ayda 100 milyara yakın “datapoint” topluyor. Londra merkezli firmanın 20 kişilik ekibinin tamamı uzaktan çalışıyor. (link)

Crawlt

Müşterilerine otomatikleştirilmiş web crawler/scraper hizmeti sunuyor. Crawlt, tarayıcı eklentisi aracılığıyla taranan websitesinden gelen bilgileri JSON/XML/CSV olarak alabiliyor veya bir web sayfasına (webhook’a) gönderebiliyor. Servis 2 ay içerisinde herkese açılacak.

Cubicl

Cubicl, kolay kullanımlı bir iş ve proje takip yazılımıdır. Cubicl ile iş oluşturup ekip üyelerinize atayabilir, iş takip edebilir ve anlık bildirimler & eposta üzerinden tamamlanan işlerden haberdar olabilirsiniz. (link)

Datagran

Dijital reklamlarda (Facebook, Instagram ve Google) makine öğrenmesi (ML) teknikleri kullanarak maliyet optimizasyonu yapıyor. Örnek olarak Facebook’ta bir reklam vereceksiniz ve “şu alanlarla ilgilenenlere ve cinsiyeti kadın, 18–55 yaş arasındaki kişileri hedeflemek istiyorum” diyorsunuz. Tüm cinsiyet, yaş, ilgi, konum kombinasyonlarını test etmek isterseniz 1000’lerce kombinasyon ortaya çıkar. Datagram bu maliyetleri asgariye indirecek kitleyi bularak reklamı o kitleyi sunmanızı sağlıyor. (link)

Datapare

Firmaların rakipleri ile kendilerini karşılaştırabilmeleri için 3 farklı ürünleri var. Datapare, B2B işini yakın zamanda SaaS modeline çevirmeyi planlıyor. (link)

Ekmob

Saha ekipleri olan firmalar için yönetim platformu ve CRM alt yapı hizmeti sunuyor. (link)

Enpies.com

Net Promoter Score® yöntemiyle müşterilerinizden bir tek nihai soru üzerinden geribildirim almanızı ve NPS® skorunuzu oluşturabilmenizi sağlar. Üstelik dakikalar içinde ve hiçbir karmaşık teknik ayrıntıya girmeden oluşturmanızı sağlıyor. Örnek olarak, E-ticaret siteniz var ve ürün satışını yaptıktan sonra kullanıcıya almış olduğu hizmetten memun kalıp kalmadığını veya önerisi olup olmadığını geri bildirim olarak alabiliyorsunuz. (link)

Fanaliz

Kısaca şirketlerin ticari ilişkide bulunduğu müşterilerin ödeme yeterliliklerini ölçen karar destek sistemi olarak tanımlanabilir. Firma, gelişmiş algoritmalar kullanılarak müşteri ile ilgili risk kararını birkaç saniyede üretebiliyor. (link)

Faselis

Firma, kurumların hikayelerini ve basın duyurularını medya mensupları ile paylaşmaya olanak tanıyan bir platform. 2008 yılında kurulan Faselis, Türkiye’de yaygınlaşma sonrasında Hollanda pazarına girdi. Halen ABD pazarında lansman yapmaya hazırlanıyor. (link)

Finedine Menu

42 ülkede restaurant, cafe ve barlara SaaS bir menu oluşturma ve sipariş alma platformu sunuyor. Hizmetleri, POS’la ve mutfak yazıcınızla entegre olarak siparişleri doğrudan tablet menü uygulamasından alabiliyor. (link)

FIRMS

Ürün, bulut tabanlı mimarisi ile özellikle borsaya kote olmayan işletmelerin maliyetlerini azaltmaları ve risklerini kontrol edebilmeleri amacıyla tasarlanmış gelişmiş, bulut tabanlı, finansal risk analizi yazılımı. FIRMS, bilinen finansal analiz yazılımlarının aksine içersinde “temel finansal analiz ve yöntemleri”nin tamamını barındırıyor. Bunlar arasında ileri düzey kredibilite skorlaması, firma durum özet raporu, firma finansal durum detaylı raporu gibi pek çok analiz türü bulunuyor. (link)

Ganipara

Ankara merkezli bir e-ticaret altyapısı SaaS’ı. Konvansiyonel e-ticaret ürünlerinin yanısıra dijital, ve servis türü ürünlerin de satışının yapılmasını sağlayan bir altyapı sunuyor. (link)

Getform

Sitenizdeki formlarınıza back-end yazmadan, tasarımını değiştirmeden kolayca gönderileri alabileceğiniz bir servis. 2015 sonu kuruldu. (link)

Herogi

SaaS tabanlı bir complex event processing (CEP) çözümü. Yaklaşık 2 yıllıık bir geliştirme sürecinden sonra, beta olarak bir süredir pazarda olan Herogi’nin ekibi tamamen uzaktan çalışıyor. (Editörün notu: Kurucu Bangkok’ta yaşıyor). (link)

Hipodoc

Sağlık profesyonellerinin vakalarını fotoğraf ve videolarla arşivlemelerini, ihtiyaç halinde hasta/danışan randevu işlemlerini yönetmelerine imkan sağlıyor. Bireyler ayrıca diğer hekimlerle ve oluşturulan topluluklarda vakalarını paylaşarak görüş alabiliyorlar. (link)

İçerikbulutu.com

Marka, kobi, ajanslarla (yayıncı) içerik üreten profesyonelleri bir araya getiren bulut tabanlı bir içerik pazarlaması platformu. Marka, ajans ve kobilerin profesyonel içerik ihtiyaçlarını sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir şekilde talep edebilecekleri ve tüm süreci masaüstü ve mobilden yönetebilecekleri platform, dünyanın farklı yerlerinden 3.000’e yakın içerik profesyoneline ve her ay kullanan 150’ün üzerinde marka ile 30 ajansa ev sahipliği yapıyor. (link)

İkas

Perakendecilerin işlerini kolaylaştıran İkas, bulut tabanlı mağazacılık otomasyonu ve POS çözümüdür. Yatırım maliyeti olmaksızın tüm cihazlarda çalışabilen İkas ile mağazacılar çoklu şube yönetimi yapabilir, stoklarını takip edebilir ve kullanıcı dostu ekranları ile eğitime gerek duymadan hemen satış yapmaya başlayabilir. (link)

İmzaYeri

Kısaca “belgelerin imzalanarak yasal kanıta dönüştüğü yer” olarak tanımlanabilen İmzaYeri, işletmelerin hızlı, kolay ve güvenli olarak anlaşmalar yapmasını, zaman damgalı belgelerin (PADES-LTA) güvenlik standartlarına uygun (CC ve FIPS) arşivlenmesini sağlar. Ayrıca, anlaşmalarda seri/paralel imza sırası oluşturulması, tarafların kendilerine ait alanları doldurabilmesi, API ile entegrasyon ve otomatik belge oluşturma (bordro vb) gibi yetenekleri de mevcuttur. (link)

Iothook

Iothook internete bağlı nesneler (IoT) arasında veri transferi yapan web servis ağı projesidir. Iothook ile Arduino, Raspberry Pi, Android, iOS, Windows Phone, Web Site, Banana Pi, Orange Pi, Beaglebone, ARM, Pic, Windows, Mac OS X, ve Linux tabanlı sistemleri birbirine internet protokolleri üzerinden bağlar. Iothook tüm cihazlarınız arasında kesintisiz veri aktarımı yapan, internete bağlı nesnelerin kolayca ulaşabileceği iletişim protokollerini destekler. (link)

i-terative

Şehirlerarası dağıtım yapan firmaların kamyon yükleme ve rotalama planlarının optimizasyonunu yapıyor. Müşterilerin dağıtımla ilgili kısıtlarına uyacak şekilde, gün içinde yaklaşık 100 civarı kamyon ve 300 civarı noktaya malları ulaştıracak en optimum dağıtım planını sezgisel algoritmalar kullanarak otomatik olarak üretiyoruz. 1,5 senelik firmanın ofis merkezi Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezinde. (link).

Jetlink

İşletmelerle müşterilerinin mesajlaşma yoluyla iletişim kurmasını sağlayan bir platform sunuyor. Bu platform üzerinden işletmeler, sahip oldukları web siteleri, mobil uygulamaları ve sosyal medya gibi kanalları üzerinden müşteri taleplerine tek bir ekrandan destek verebilir. Bunun yanı sıra Jetlink, sunduğu Web messenger ve JetBot ile web sitesine gelen trafiği karşılayarak otomatik olarak lead’e dönüştürebilir ve potansiyel müşteri sayısını artırıyor. Ayrıca, JetBot’lar sayesinde müşteri temsilcilerinin olmadığı veya ekibin yoğunluktan dolayı yetişemediği anlarda da yüksek kalitede müşteri hizmetleri verebilmeyi sağlıyor. (link)

KivaCRM

Firma kendisini “Operasyonel İş Uygulamaları ve İş Zekası Platformu” olarak tanıtıyor. CRM, iş yönetimi, üretkenlik ve ekip yönetimi alanında hizmet veren firmanın Vodafone, Bayer, Eczacıbaşı ve Novartis gibi müşterileri var. 21 gün boyunca ücretsiz deneme seçeneği de mevcut. (link)

Lazypoly

Web siteleri ve mobil uygulamalar için “image placeholder” hizmeti olarak resimleri küçük boyutlarda SVG formatında sunuyor. Başta resimleri poligon formatında ifade edecek, daha sonra blur gibi farklı özellikleri eklenecek. Ürün halen geliştirme aşamasında.

Mapalizer

Mapalizer, emlak arayanlar için kişisel tercihlere göre harita üzerinde en uygun yerleri gösterir. Müşterieri, emlak arama platformları ve emlak websiteleridir. Ürün, özellikle openstreetmap verisinin yoğun olduğu yerlerde güzel çalışıyor. Benzer yaklaşım otel arayanlar için de geliştiriliyor. (link)

Medyapin

Medyapin, internet erişimi olan her noktadan anlık içerik yönetimi yaparak TV, projeksiyon cihazı, videowall, led ekran ve benzeri monitörleri uzaktan kontrol etmenizi ve yayın akışı oluşturabilmenizi sağlar. Medyapin, ihtiyaç duyulabilecek fonksiyonlara sahip profesyonel bir digital signage yazılımıdır. (link)

Meetinghand

Özelleştirilebilir bir etkinlik yönetim yazılımı. Etkinlik programlarını mobil ve webden yayınlamaya olanak tanıyan Meetinghand, ödeme almadan otel & bilet satışına ve sponsor organizasyonlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor. (link)

Mobiroller

MobiRoller.com kodlama bilmeden mobil uygulama yapmayı sağlayan bir platform. Firma çalışmaları mobil uygulama geliştirme, mobil uygulamayı büyütme ve uygulamadan gelir elde etme aşamalarının kolaylaştırılmasına odaklanıyor. Mobiroller, 2018 sonuna kadar dar kapsamlı yeni bir mBaaS ürününü ve Monetizasyon aracını ürün gamına ekleyecek. (link)

Modaltrans

Lojistik servisi sunan firmaların; operasyon-finans-filo-depo-antrepo süreçlerini yönetmelerini sağlayan bir SaaS uygulaması. Bir yıldır aktif olarak sahada ve 10'un üzerinden uluslararası nakliye firması ürünü kullanıyor. (link)

Monapi

Basit arayüzler üzerinden API tasarlama, yayına alma, versiyonlama ve gözlemlemeye yarayan bir platform oluşturucu. Kullanıcı API hizmetinin varlık tasarımı yapıldıktan sonra, Monapi bu uygulamaya özel geliştirme
platformu oluşturuyor. Bu platform API servisinin aktif kullanılabilmesi için gerekli dokümantasyon, yönergeler, SDK olarak adlandırılan yazılım geliştirme kitleri ve API programcılığı için gerekli araçları içeriyor.
Dilerse Platformun sahibi , platformunu geliştirici portalını yayınlayarak kendi uygulama ekosistemini ve yazılımcı ağını oluşturmaya başlayabiliyor.

Monofor

Monofor temelde iki ürünü üretip satıyor: MonoSign ve MonoSay. MonoSign bir kimlik yönetimi yazılımı (IAM) iken, MonoSay ise akıllı veri ve analitik bot platformu olarak kullanılabiliyor. (link)

NoSQLClient

Piyasaya Mongoclient olarak başladıktan sonra adını değiştiren bir ürün. Nosqlclient tipik olarak bir ‘MongoDB Yönetim’ arayüzü. NoSQLClient’ın en önemli özelliği hem web, hem de masaüstü uygulaması olarak derlenip kurulabilmesi. (link)

Opsgenie

(Güncelleme: OpsGenie Atlassian tarafından satın alındı)10 milyon dolar yatırım alan Opsgenie, izleme yazılımlarının bulduğu hataları, üzerindeki tanımlı nöbetçi kişilere SMS, mail, push notification gibi yöntemlerle haber veriyor. Problem üzerinde birisi çalışmaya başlıyorum dediğinde, problemin hızlı çözülmesi için alarm üzerinde yeterli bilginin olmasını sağlamak, gereksiz alarmların kişileri rahatsız etmesini önlemek gibi bir çok sorun için araçlarda sunuyor. Tüm bunları yaparken bu süreç içerisinde olan izleme (NewRelic, Nagios etc), ticketing (Jira, Zendesk etc), collaboration (Slack, HipChat etc.) araçlarının koordinasyonlarını da sağlıyor. (link)

Papirux

Ürün, kullanıcıları için bir daha asla hangi dokümanı hangi klasöre koyduğunu hatırlamadığı, ya da takım arkadaşlarının dokümanlarının arayıp bulamadığı, ya da bir dokümanın birçok kopyası arasında son kopyasını aradığı zamanlarda yardımcı oluyor. Başlangıç olarak eğitim ve yazılım sektörünü seçen firmanın ürünü temelde tüm takımlar tarafından kullanılabiliyor. (link)

PingTurk

2014 yılında kurulmuş bulut tabanlı bir web izleme (MAAS — Monitoring as a Service) platformu. Türkiye’nin farklı illerinde bulunan veri merkezlerindeki ölçüm noktalarına ek olarak; mobil operatörlere bağlı ölçüm noktaları ve yurtdışı ölçüm noktaları ile web sitenizi aynı anda birçok yerden ve farklı şebekeler arkasından izleyerek, müşterilerinizin yaşadığı deneyimi size raporluyor. Herhangi bir kesinti anında sizi önceden uyararak müşteri/nakit kaybını engelliyor. (link)

PangoHR

10 ila 500 çalışanı olan KOBİ’ler için; özlük ve izin yönetimi, geribildirim, kural setleri, personel takip ve vardiya yönetimi gibi araçları içeren bulut tabanlı insan kaynağı yönetim yazılımı. (link)

Paraşüt

Kendisini “yenilikçi işletmeler için ön muhasebe programı” olarak tanıtıyor. Paraşüt, (e-)fatura, tahsilat, stok takibi, CRM ve banka entegrasyonlarını tek bir önyüzden vererek muhasebe servisini sunuyor. (link)

Peoplise

Buyuk kurumların daha uygun adayları çekme ve seçme süreçlerini entegre, dijital ve kurum markası ile iyi bir aday deneyimine dönüştüren insan kaynakları platformudur. (link)

Phygitalmind

Firma, perakende sektörüne yönelik yazılım ürünleri geliştiriyor. Amaçları dijital ve fiziksel deneyimi birleştirerek müşterinin satın alma süreçlerini zenginleştiren, satış süreçlerini basitleştirip, hızlandıran teknolojiler üretmek. (link)

Predicthing.ai

2 yıl önce ABD firması olarak faaliyete başladı ve SaaS modelde core predictive analytics çalışmaları yapıyor. Kural ve AI bazlı geliştirmelerde farklı sektörlerin verilerini anlamlandırıyor. Çalışanlarının tamamı uzaktan çalışan firma, 3 yıldır profesyonel spor istatistikleri ve son 1 yıldır finans istatistikleri üzerine kendi ürünlerini geliştiriyor. (link)

Prisync

Firma, e-ticaret firmalarına otomatik rakip fiyat takip ve analizi sağlıyor. Bunun yanında fiyatlandırma özelinde daha etkili rekabet için dinamik pazarlama, rakip stok takibi, geçmişe dönük rakiplerin fiyatlandırma trendlerin okunmasını sağlayacak anlaşılır raporlama gibi özellikleri de var. Firmanın kullanıcı portföyünde aktif olarak 40 farklı ülkeden 400'den e-ticaret kurumu var. (link)

Publins

Publins, yapay zeka tabanlı analitik platformu, markaların pazarı takip ederek rekabet avantajı elde etmelerine yardım etmektedir. Pazar zekası, fiyat analizleri ve ürün takibi çözümleri altında detaylı analizler sunarak markaların yeni fırsatları keşfetmelerini sağlar. (link)

Put.io

Put.io, en temel şekilde, son kullanıcılarından aldığı Torrent, Magnet, Youtube vb. linklerini yine kullanıcıya özel alanına indiriyor. Ardından web, iOS, Apple TV, Roku, Samsung Tizen TV, LG WebOS, Android TV ve Amazon Fire TV gibi platformlarda indirilen bu linklere ait videolarda gösterim yapılabiliyor. (link)

Raklet

Ürün, dernek, vakıf ve STK’lar için SaaS iletişim yönetim platformu olarak adlandırılabilir. Kurumların iletişimde oldukları kişi bilgilerini kategorisel olarak saklayabildikleri Raklet üzerinde aidat ve bağış ödemelerini toplamak da mümkün. Bunun dışında kurumlara etkinlik oluşturup bunları platform üzerinden paylaşma imkanı sunan Raklet; toplu sms ya da e-posta gönderimi ya da bağış kampanyaları düzenlenmesi gibi çok sayıda ek özelliği sahip. (link)

Reachpeople

Estonya merkezli firma, “Marketing Automation” hizmetini SaaS olarak sunuyor. (link)

Replybutton

Replybutton, satış epostalarınıza cevap alana kadar sizin için otomatik takip yapar. Rakiplerimizden farklı olarak epostalarınızın altına kısa cevap düğmeleri ekleyip müşterilerinizinden daha fazla cevap almanızı sağlar. (link)

Restpack

Firma, çeşitli API’leri geliştiricilerin kullanımına sunuyor. Halen HTML’den PDF’e ve Ekran görüntüsü servislerini sağlıyor. (link)

Routingo

Hacettepe Teknokent bünyesinde TEPE Yazılım Ltd. Şti. olarak faaliyet gösteren firmanın ana ürünü Routingo isimli, SaaS temelli endüstriyel rotalama yazılımıdır. (link)

Rubu

Digital science” işini SaaS’ta sunuyor. Çok yakında ürün haline gelmesi ve sayfanın açılması için çalışıyorlar.

Salesmot

Firma, oyunlaştırma dinamiklerini kullanarak satış hedefi olan birimlerin hedeflerine kolay ve eğlenceli bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca çalışanların satış süreçlerinde yaşadıkları sorunları analiz ederek İK departmanlarının da işini de önemli ölçüde hafifleten bir çözüm sunuyor. Uygulama içerisinde ayrıca düello modu ve kişiselleştirilebilen ödül marketi bulunuyor. Salesmot’u 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. (link)

Satış Ekibim

Firma, SaaS modelde Saha satış ekip yönetimi ve Satış raporlama gibi hizmetler sunuyor. Daha önce on-prem modelde satışları olan ekip son zamanlarda tamamen SaaS’a odaklanmış durumda. Firma bir süredir satış tahminlemeleri AI çekirdeği üzerinde çalıştırıyor. (link)

Segmentify

Firma, gerçek zamanlı akıllı ürün önerileri sistemi ile kullanıcılara e-ticaret sitelerinde kişiselleştirilmiş ürün önerileri yapıyor. Bunun yanında gerçek zamanlı ürün ve banner performanslarının ölçülebildiği modüllerle de analitik ihtiyaçları karşılanıyor. Türkiye, Almanya, Dubai, Fransa ve İngiltere ofislerinde hizmet veren Segmentify’ın Hepsiburada, N11, Boyner, Beymen ve Columbia gibi müşterileri var. (link)

Sendloop

Sendloop, 180 ülkede 36000 müşteriye hizmet veren firma, kullanımı basit profesyonel bir eposta pazarlama servisidir. (link)

Seoctor

Bir web sitesi Google tarafından gezilirken web sunucuya gönderilen her istek için bir çok detay kaydedilir. Seoctor, Google’ın siteyi gezerken karşılaştığı durumu inceler ve kuruma raporlar. (link)

Simorg

Simorg, kısaca FSTD (Flight Simulation Training Devices) için bir simulasyon aracıdır. (link)

Sliconf

Sliconf, konferans ve etkinlikler için etkileşimli bir uygulamadır. Etkinlik sahipleri, etkinlikle ilgili her türlü bilgiyi son kullanıcılara mobil uygulama yardımıyla iletebilirler. Etkinliğe katılanlar, konuşmacılara soru sorabilir, etkinlik planlarına göz atabilir, sorulara yorum yapabilir ve etkinlik ajandasını görebilirler.(link)

Sociality.io

Ajansların ve markaların tüm sosyal medya operasyonlarını tek bir yazılım üzerinden yönetmelerine olanak sağlıyor. 2.500'ün üzerinde marka sayfası halen Sociality.io tarafından yönetiliyor. (link)

Subscreasy

Firma, SaaS firmalar icin abonelik yönetim altyapısı sunuyor. Abonelik modeliyle hizmet satışı yapanlar, yönetim panelinden gerekli tanımları yaparak hizmetini satışa acabiliyor. Ödeme sağlayıcılarla entegrasyonu ile istenen ödeme sağlayıcı ile çalışmak mümkün. (link)

Synaps

Synaps, temel olarak çevrim içi resim düzenleme ve hosting servisi (CDN desteğiyle) olarak tanımlanabilir. Servis, API aracılığıyla Synaps’a gönderilen resimler üzerinden dönen URL’leri parametreler yardımıyla istenilen boyutta almayı sağlıyor.Şu anda kapalı betada olan servisin 10 kadar müşterisi var. (link)

TDSMaker

Firmaların ürün veya hizmetleri için teknik bilgi formları (datasheet) oluşturabilecekleri bir uygulama. Firma başlangıçta çok sayıda ürünü olan üreticileri düşünerek yola çıkmış, fakat son aylarda TDSmaker yazılım ve hizmet sektöründen daha fazla ilgi görmeye başlamış. (link)

Tesla ERP

Bulut tabanlı ERP/CRM çözümleri sağlayan Tesla ERP, bulut ortamında firma CRM’i, sanal e-mağaza ve web sitesi hizmetleri sağlıyor. (link)

TestGenie

TestGenie, web & mobil uygulamalarınızda, son kullanıcıların karşılaştığı hataları gerçek bir kullanıcı gibi simule ederek yakalayan bir platformdur. Mevcut fonksiyonların istenildiği gibi çalıştığını düzenli olarak kontrol eder ve bunları teknik & teknik olmayan ekiplerin anlayabileceği bir formatta raporlar. (link)

Testinium

Web ve mobil uygulamalar için fonksiyonel test yapan bir ürün. SahaBT firmasının aynı zamanda Loadium isimli bir de performans test ürünü var. Ücretsiz sürümlerini canlı öncesi sürümler için denemek mümkün. (link)

Translate With Us

Daha verimli, daha kaliteli ve daha hızlı çeviri yapmanız için ihtiyacınız olan her şeyi tek bir platformda sunuyor. Terminolojik sözlük, büro analizleri, anlık mesajlaşmalar ve bildirimler gibi bir çok özellik bulut altyapısı ile buluşuyor. (link)

TR Cari

2016 yılında geliştirilmeye başlanan ürün, müşteri kaydı, cari hesap ve iş takip programı olarak SaaS hizmeti veriyor. (link)

Tuşla

Yazılı kanalları tek çatı altında birleştirip firmaların müşteri hizmetleri yönetimindeki verimliliğini artırıyor. Ekip yakında yeni bir isim ve SaaS modeliyle yurtdışına açılmayı hedefliyor. (link)

Udentify

Ürün için Google Analytics’in fiziksel satış noktaları için üretilmiş hali olarak düşünülebilir. Firma, mevcut kamera sistemi üzerine eklenen bir yazılım ile gerçek zamanlı müşteri takibi yapıyor. Ürün bu sayede perakendecilerin mağaza operasyonlarını daha verimli hale getiriyor. (link)

Userguiding

Userguiding, kod yazmadan, dakikalar içerisinde interaktif ve sonuç odaklı ürün turları hazırlama imkanı sunan bir kullanıcı oryantasyonu (user onboarding) aracı. Bu SaaS ürünü sayesinde ürününüzü kullanan son kullanıcıların, onboarding (ilk alışma) evresi sırasında hızlı ve kolayca eğitilmelerine imkan sağlıyor. (link)

Vault

Vault, şirket içinde üretilen her türlü bilginin saklanması (deneyimler, çözümler, cevabı aranan sorular, müşteri geri bildirimleri, yeni fikirler, kontrol listeleri, ürün makaleleri, kurumsal prosedürler vb.) ve paylaşılmasını sağlayan kurumsal hafıza platformudur. (link)

Volosoft

Doğrudan SaaS hizmeti sunmayan, ancak multi-tenant uygulamalar geliştirmek için gereken altyapı hizmeti veren bir kurum. Bu ürünü satın aldığınızda ASP.NET Core (ya da MVC 5.x) tabanlı bir Visual Studio çözümü satın almış oluyorsunuz. Bu çözümde kullanıcı yönetimi, rol yönetimi, izinler, tenant yönetimi, paypal entegrasyonu, subscription sistemi hemen her SaaS uygulamasında ortak olan bir altyapı temin etmek ve hızlı bir şekilde ürün geliştirmek mümkün. (link)

WebGazer

web sitelerinin çalışıp çalışmadığını periyodik olarak kontrol edip bir hata ile karşılaşıldığı zaman e-posta ya da Slack yoluyla ilgili kişinin haberinin olmasını sağlayan bir servis. Ücretsiz planı da olan WebGazer’ın oldukça basit ve kullanışlı bir arayüzü var. (link)


Gruba üye olmak isteyen SaaS/PaaS/IaaS girişimleri bu yazının altına yorumlarını (eposta + ürün adı / URL ile birlikte) eklerlerse kendilerine bir davet göndereceğim.

Görkem Çetin